ALKOHOLISTI??

www.lumikki

Onko semmoinen alkoholisti, joka juo joka ikinen viikonloppu molemmat illat humalatilaan asti. viikot on kyllä selvinpäin, mutta jotenkin hermostuneen oloinen. Yhtään ainoata viikonloppua ei mene ilman alkoholia.

7

968

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elmo

      Joka juo joka ikinen viikonloppu molemmat illat
      humalatilaan asti on alkoholisti. viikot hän on kyllä
      selvinpäin, mutta jotenkin hermostuneen oloinen, ja
      sitten hän alkaa huomaan arkipäivätkin.

      Näin ainakin minun alkoholismini kehittyi.

    • selvänlaiset. Ainakin jos se hermostuneen oloisuus viikolla johtuu viinan puutteesta.

    • 1+1= ?

      Saisitko kaveriasi tekemään Päihdeklinikan testin, siinä on muutamia kysymyksiä, jotka voivat antaa selvyyttä asiaan.

      Toisten ihmisten arviot alkoholistista ovat melko turhia, ainoastaan asianomaisen oma mielipide on ratkaiseva, jos sekään.

      Se mitä kerroit osoittaa, että kaverisi on kyllä selkeästi juoppo ja voi kyllä kehittyä todelliseksi alkoholistiksi.

      Kokeile ehdotusta, >lopeta juominen ja jos et siihen pysty, hae apua

    • alkoholisti.

      Hermot paukkuu, ja kohta otetaan viikollakin. On jo alkoholisti.

    • Alcholic

      Juodun alkoholin määrä ei ratkaise onko joku alkoholisti vai ei

    • ent. kroonikko

      Kysyit onko sellainen alkoholisti, joka ottaa umpikännit joka viikko ja väliajat on hermostuneen oloinen.

      Oikea vastaus on tällä kännääjällä ja vain hän itse kykenee tekemään päätöksen lopettamisesta.

      Sain aikanaan käsiini omat sairaskertomukseni, joista tuli esiin, että olin terveysviranomaisten mielestä krooninen alkoholisti, heidän mielestään. Minä en tiennyt asiasta mitään, enkä takuulla ollut mielestäni alkoholisti.

      Tänään hyväksyn sanonnan: entinen juoppo, tänään raitis alkoholisti. Alkoholi on viekas, hämäännyttävä ja salakavala vastustaja, joka saa aikaan sen, että käyttäjän todellisuudentaju heittää todella suuntaan ja toiseen.

      Monien kovien kokemusten jälkeen, kaverini avulla, sain oven auki erääseen paikkaan. Se oli AA:n kokous. Kaikki on muuttunut sen jälkeen ja olen saanut elää uutta elämää, melkoisen pitkän ajan.

      Suosittelen lämpimästi, ole hyvä !

    • Eräs mielipide

      Minusta paras mittari oman juomisen arviointiin on olla rehellinen itselleen. Uskon, että meillä jokaisella on jossain sisimmässämme aavistus siitä, onko omaa alkoholinkäyttöämme ehkä syytä tarkastella. Aavistus saattaa vahvistua, mikäli lähimmät tutut ihmiset ovat alkaneet silloin-tällöin ottaa oman alkoholinkäyttömme puheeksi, vaikka mielestämme siihen ei ole aihetta.

      Yksi tapa itsetarkasteluun on ottaa eteensä tyhjä paperi, ja jakaa se viivalla kahteen puoliskoon. Toiselle puolelle kirjataan ylös kaikki ne positiiviset asiat, joita kokee juomisella saavansa, ja toiseen puoliskoon vastaavasti ne negatiiviset asiat, miten juominen omaan elämäämme kokonaisuutena vaikuttaa. Lopuksi vertaillaan, paljonko merkintöjä kummallekin paperinpuoliskolle kertyi.

      Tämä yksinkertainen ja halpa testi tehdään yksin, kaikessa rauhassa ja vain oman itsensä takia, ei muille näytettäväksi. Mikäli on oltu koko ajan täysin rehellisiä ja plussia on paperilla enemmän kuin miinuksia, syytä huoleen ei ilmeisesti ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      540
      4645
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3721
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      284
      2352
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      482
      2221
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      88
      1555
    6. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      116
      1524
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1413
    8. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      69
      1340
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      70
      1323
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      84
      1164
    Aihe