Onko semmoinen alkoholisti, joka juo joka ikinen viikonloppu molemmat illat humalatilaan asti. viikot on kyllä selvinpäin, mutta jotenkin hermostuneen oloinen. Yhtään ainoata viikonloppua ei mene ilman alkoholia.
ALKOHOLISTI??
7
976
Vastaukset
- Elmo
Joka juo joka ikinen viikonloppu molemmat illat
humalatilaan asti on alkoholisti. viikot hän on kyllä
selvinpäin, mutta jotenkin hermostuneen oloinen, ja
sitten hän alkaa huomaan arkipäivätkin.
Näin ainakin minun alkoholismini kehittyi. selvänlaiset. Ainakin jos se hermostuneen oloisuus viikolla johtuu viinan puutteesta.
- 1+1= ?
Saisitko kaveriasi tekemään Päihdeklinikan testin, siinä on muutamia kysymyksiä, jotka voivat antaa selvyyttä asiaan.
Toisten ihmisten arviot alkoholistista ovat melko turhia, ainoastaan asianomaisen oma mielipide on ratkaiseva, jos sekään.
Se mitä kerroit osoittaa, että kaverisi on kyllä selkeästi juoppo ja voi kyllä kehittyä todelliseksi alkoholistiksi.
Kokeile ehdotusta, >lopeta juominen ja jos et siihen pysty, hae apua - alkoholisti.
Hermot paukkuu, ja kohta otetaan viikollakin. On jo alkoholisti.
- Alcholic
Juodun alkoholin määrä ei ratkaise onko joku alkoholisti vai ei
- ent. kroonikko
Kysyit onko sellainen alkoholisti, joka ottaa umpikännit joka viikko ja väliajat on hermostuneen oloinen.
Oikea vastaus on tällä kännääjällä ja vain hän itse kykenee tekemään päätöksen lopettamisesta.
Sain aikanaan käsiini omat sairaskertomukseni, joista tuli esiin, että olin terveysviranomaisten mielestä krooninen alkoholisti, heidän mielestään. Minä en tiennyt asiasta mitään, enkä takuulla ollut mielestäni alkoholisti.
Tänään hyväksyn sanonnan: entinen juoppo, tänään raitis alkoholisti. Alkoholi on viekas, hämäännyttävä ja salakavala vastustaja, joka saa aikaan sen, että käyttäjän todellisuudentaju heittää todella suuntaan ja toiseen.
Monien kovien kokemusten jälkeen, kaverini avulla, sain oven auki erääseen paikkaan. Se oli AA:n kokous. Kaikki on muuttunut sen jälkeen ja olen saanut elää uutta elämää, melkoisen pitkän ajan.
Suosittelen lämpimästi, ole hyvä ! - Eräs mielipide
Minusta paras mittari oman juomisen arviointiin on olla rehellinen itselleen. Uskon, että meillä jokaisella on jossain sisimmässämme aavistus siitä, onko omaa alkoholinkäyttöämme ehkä syytä tarkastella. Aavistus saattaa vahvistua, mikäli lähimmät tutut ihmiset ovat alkaneet silloin-tällöin ottaa oman alkoholinkäyttömme puheeksi, vaikka mielestämme siihen ei ole aihetta.
Yksi tapa itsetarkasteluun on ottaa eteensä tyhjä paperi, ja jakaa se viivalla kahteen puoliskoon. Toiselle puolelle kirjataan ylös kaikki ne positiiviset asiat, joita kokee juomisella saavansa, ja toiseen puoliskoon vastaavasti ne negatiiviset asiat, miten juominen omaan elämäämme kokonaisuutena vaikuttaa. Lopuksi vertaillaan, paljonko merkintöjä kummallekin paperinpuoliskolle kertyi.
Tämä yksinkertainen ja halpa testi tehdään yksin, kaikessa rauhassa ja vain oman itsensä takia, ei muille näytettäväksi. Mikäli on oltu koko ajan täysin rehellisiä ja plussia on paperilla enemmän kuin miinuksia, syytä huoleen ei ilmeisesti ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its4139112Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1893710- 202173
- 861367
- 271125
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta661122- 751100
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss791095- 1081084
- 551053