Onko semmoinen alkoholisti, joka juo joka ikinen viikonloppu molemmat illat humalatilaan asti. viikot on kyllä selvinpäin, mutta jotenkin hermostuneen oloinen. Yhtään ainoata viikonloppua ei mene ilman alkoholia.
ALKOHOLISTI??
7
1007
Vastaukset
- Elmo
Joka juo joka ikinen viikonloppu molemmat illat
humalatilaan asti on alkoholisti. viikot hän on kyllä
selvinpäin, mutta jotenkin hermostuneen oloinen, ja
sitten hän alkaa huomaan arkipäivätkin.
Näin ainakin minun alkoholismini kehittyi. selvänlaiset. Ainakin jos se hermostuneen oloisuus viikolla johtuu viinan puutteesta.
- 1+1= ?
Saisitko kaveriasi tekemään Päihdeklinikan testin, siinä on muutamia kysymyksiä, jotka voivat antaa selvyyttä asiaan.
Toisten ihmisten arviot alkoholistista ovat melko turhia, ainoastaan asianomaisen oma mielipide on ratkaiseva, jos sekään.
Se mitä kerroit osoittaa, että kaverisi on kyllä selkeästi juoppo ja voi kyllä kehittyä todelliseksi alkoholistiksi.
Kokeile ehdotusta, >lopeta juominen ja jos et siihen pysty, hae apua - alkoholisti.
Hermot paukkuu, ja kohta otetaan viikollakin. On jo alkoholisti.
- Alcholic
Juodun alkoholin määrä ei ratkaise onko joku alkoholisti vai ei
- ent. kroonikko
Kysyit onko sellainen alkoholisti, joka ottaa umpikännit joka viikko ja väliajat on hermostuneen oloinen.
Oikea vastaus on tällä kännääjällä ja vain hän itse kykenee tekemään päätöksen lopettamisesta.
Sain aikanaan käsiini omat sairaskertomukseni, joista tuli esiin, että olin terveysviranomaisten mielestä krooninen alkoholisti, heidän mielestään. Minä en tiennyt asiasta mitään, enkä takuulla ollut mielestäni alkoholisti.
Tänään hyväksyn sanonnan: entinen juoppo, tänään raitis alkoholisti. Alkoholi on viekas, hämäännyttävä ja salakavala vastustaja, joka saa aikaan sen, että käyttäjän todellisuudentaju heittää todella suuntaan ja toiseen.
Monien kovien kokemusten jälkeen, kaverini avulla, sain oven auki erääseen paikkaan. Se oli AA:n kokous. Kaikki on muuttunut sen jälkeen ja olen saanut elää uutta elämää, melkoisen pitkän ajan.
Suosittelen lämpimästi, ole hyvä ! - Eräs mielipide
Minusta paras mittari oman juomisen arviointiin on olla rehellinen itselleen. Uskon, että meillä jokaisella on jossain sisimmässämme aavistus siitä, onko omaa alkoholinkäyttöämme ehkä syytä tarkastella. Aavistus saattaa vahvistua, mikäli lähimmät tutut ihmiset ovat alkaneet silloin-tällöin ottaa oman alkoholinkäyttömme puheeksi, vaikka mielestämme siihen ei ole aihetta.
Yksi tapa itsetarkasteluun on ottaa eteensä tyhjä paperi, ja jakaa se viivalla kahteen puoliskoon. Toiselle puolelle kirjataan ylös kaikki ne positiiviset asiat, joita kokee juomisella saavansa, ja toiseen puoliskoon vastaavasti ne negatiiviset asiat, miten juominen omaan elämäämme kokonaisuutena vaikuttaa. Lopuksi vertaillaan, paljonko merkintöjä kummallekin paperinpuoliskolle kertyi.
Tämä yksinkertainen ja halpa testi tehdään yksin, kaikessa rauhassa ja vain oman itsensä takia, ei muille näytettäväksi. Mikäli on oltu koko ajan täysin rehellisiä ja plussia on paperilla enemmän kuin miinuksia, syytä huoleen ei ilmeisesti ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!571691Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella
Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r1281327Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka701221La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta
La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt10826- 59755
- 64646
Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa
Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko37502- 36457
- 43450
- 52442