90 hv (vm 87) "kulmavaihteessa" tuntuu olevan melkonen välys pyörittäessä akselia vaihde päällä. Potkuriakseli pyörähtää noin 1/8 osa kierrosta tyhjään ennenkuin ottaa pystyakselille kiinni.? Minkä verran kuuluu välystä olla?
Onko rattaat todella kuluneet näin pirusti vai mikä on?
Onko rattaat todella kuluneet näin pirusti vai mikä on?
Vastaukset 5
Vanhimmat
öljyt? Jos on öljyt aina ollut normaalin öljyn väristä,niin ei huolta.Perässä kuuluukin olla klappia,se on ihan normaalia.
Ne hammasrattaiden takapinnalla olevat sovitusprikat parempiin suihinsa.
ei liity välykseen sun toimes vaan vaihteensiirtäjään...siis jos on välystä on se jo rikki hammasvälyksissä puhutaan sadasosamilleistä ja kymmenesosamilleistä
90hv ei tuttu, mutta yleistetään.
Kun pyöräytät potkuria eri suuntiin vaihteen ollessa päällän, on akselilla todellakin iso välys ennen kuin ottaa kiinni uudestaan.
Jotta tämän välyksen tarpeellisuuden ymmärtää, tulee olla jonkinlainen kuva koko perän rakenteesta jonka puutteesta uskoisin kysymyksen ja osin vastauksienkin johtuvan.
Perässä pyörii koko ajan kolme hammaspyörää. Potkurinakselilla kaksi ja näiden välissä pystyakselin hammaspyörä. Pystyakselin hammaspyörä on koko ajan hammaskosketuksessa potkuriakselin hammaspyörien kanssa, eli vaihteen ollessa vapaalla molemmat potkurinakselin hammaspyörät pyörivät vapaasti eri suuntiin akselillaan pystyakselin hammaspyörin vetäminä. Potkurinakselin hammaspöyrien välissä on booreilla akselilla liikkuva lukituskappale, jota siirrellään vaihteensiirtäjän avulla siten että sen päässä oleva kulmalla varustettu uloke painuu potkurin akselin hammaspyörän vastaavaan kuoppaan, jolloin lukituskappale kytkee kyseisen hammaspyörän booriensa kautta potkurinakseliin. Jotta tämä kytkentä olisi mahdollista ilman isompia narinoita, on lukituskappaleen kulmien ja hammaspyörän kuopan oltava niin paljon eri kokoisia, että koneen käydessä on riittävästi aikaa siirtää tuo lukituskappale kohti hammaspyörää siten, että kulmat tarttuvat toisiinsa ilman kulmien hyppimistä, joka kuuluu narinana huolimattomasti vaihdetta siirrettäessä ja joka aiheuttaa kulmien pyöristymistä sekä aikaa myöten se, että vaihde ei enää pysy päällä. Tämä kokoero tuntuu isona välyksenä potkurin akselilla vaihdettaessa pyörityssuuntaa ja on siis todella tarpeellinen.
Osassa koneita on hammaspyörän ja lukituskappaleen kulmat muotoiltu siten, että pinta jota pitkin lukituskappale liukuu kohti hammaspyörän kuoppaa on viisto. Tämän huomaa siten, että yritettäessä pyöräyttää konetta potkurista etteenpäin vaihteen ollessa eteen, pyrkii vaihde pois päältä lukituskappaleen ja hammaspyörän viistojen pintojen työntäessä toisiaan eroon. Kun liike etenee tarpeeksi kuluu naksahtava ääni lukituskappaleen kulman pudotessa yli hammaspyörän kulmasta, mutta moottori ei missään vaiheessa pyöri. Peruutuspuolen hammaspöyrän ja lukituskappaleen kulmat on taas muotoiltu siten, että lukituskappale painuu hammaspyörän kuoppaan, joka on teräväkulmainen molemmista reunoistaan. Tällöin voi potkurista pyöräyttää konetta vaihteen ollessa päällä myös käyntisuuntaansa.
OMC:n pikkukoneissa toteutus on tämä kumpaankin ajosuuntaan, Mercurissa taas toteutus on liukuva molempiin suuntiin, eli konetta ei voi potkurista pyöräyttää vaihteen ollessa päällä siihen suuntaan minne sen pitäisi käydessä pyöriä.
Toivottavasti tästä pitkästä sepustuksesta on jollekkin jotain apua.
Erittäin paljon hyötyä.
Koneen kasaus edessä ja tieto tätä ennen vähintääkin puutteellinen.