Lause: "La ilaha ill'allah" loukkaa!

Wonder79

Nyt kun ajattelee uskontojen loukkaamista, niin muslimien monesti toistama lause: "Ei ole muita jumalia kuin Jumala" on loukkaava kaikkia ei-muslimeja kohtaan. Sillä välittyy viesti, että ei ole muita uskontoja kuin Islam ja se on loukkaavaa kaikkia ei-muslimeita kohtaan.

22

2145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • totuus esiin

      Jopa kristinusko myöntää, että on muita jumalia kuin vain kristinuskon Jumala. Kristityt käyttävät muista jumalista yhteisnimeä epäjumalat. Myös juutalaiset toimivat näin.
      Samoin hinduilla on useita jumalia. Luonnon uskoissa on paljon erilaisia jumalia. Ei siitä ole vielä kauaakaan, kun Suomessakin palvottiin Rongoteusta yms. Ajat muuttuvat, kaikki kehittyy, sivistys ja edistys muokkaavat ihmistä. Näin on tapahtunut myös Suomessa hyvin nopeasti uskonpuhdistuksen ja teollistumisen jälkeen.

      • Meille järkeville uskonnottomille jokaikinen jumalaksi väitetty on ihmisen luoma epäjumala.

        Jos oikea jumala olisi olemassa ja halunnut viestin ihmiskunnalle antaa, eivät uskonnot hajoaisi tuhansiin eri tulkintoihin. Viestihän olisi kaikille aivan selkeä.

        Kaikki uskonharhaiset siis palvelevat epäjumalaa.


      • he-ma kirjoitti:

        Meille järkeville uskonnottomille jokaikinen jumalaksi väitetty on ihmisen luoma epäjumala.

        Jos oikea jumala olisi olemassa ja halunnut viestin ihmiskunnalle antaa, eivät uskonnot hajoaisi tuhansiin eri tulkintoihin. Viestihän olisi kaikille aivan selkeä.

        Kaikki uskonharhaiset siis palvelevat epäjumalaa.

        Jumala on antanut ihmisille vapaan tahdon, joten totta kai ihmiset uskovat useisiin eri tulkintoihin.

        Kaikki sielut ovat tunnustaneet Jumalan Herrakseen ennen syntymää. Jumala testaa ketkä ihmisistä tunnustavat Hänet myös tässä elämässä. Jos kaikki uskoisivat Jumalaan samalla tavalla, tämän elämän tarkoitus kumoutuisi ja voisimme kaikki vain siirtyä Paratiisiin.


      • Anonyymi
        a.yahya kirjoitti:

        Jumala on antanut ihmisille vapaan tahdon, joten totta kai ihmiset uskovat useisiin eri tulkintoihin.

        Kaikki sielut ovat tunnustaneet Jumalan Herrakseen ennen syntymää. Jumala testaa ketkä ihmisistä tunnustavat Hänet myös tässä elämässä. Jos kaikki uskoisivat Jumalaan samalla tavalla, tämän elämän tarkoitus kumoutuisi ja voisimme kaikki vain siirtyä Paratiisiin.

        Norja. Pääministeri Jonas Gahr Støre kritisoi lauantain 2.9. mellakoita voimakkaasti, kertoo NRK Nyheter

        – Tämä on täysin mahdotonta hyväksyä. Tänään olemme nähneet Bergenissä eritrealaisten välistä väkivaltaa ja yhteenottoa Eritrean tilanteen vuoksi. On täysin mahdotonta hyväksyä voimankäyttöä ja väkivaltaisia yhteenottoja ja hyökkäyksiä poliisia vastaan Norjassa, sanoo pääministeri Jonas Gahr Støre lehdille.

        MISTÄ KAUKAA OVAT NORJAAN JUOSSEET TUHOMIELIN


    • Vähintää se loukkaa monijumalaisia, kuten hinduja. Ainahan voidaan yksijumalaisista uskonnoista hyväntahtoisesti esittää, että kyse on samasta jumalasta, vaikka toisen uskonnon jumala muistuttaakin toisen uskonnon saatanaa.

      • yhdenkään muslimin, en edes kristinuskon tai länsimaiden kaikkein fanaattisimpien vihollisten, sanovan tai kirjoittavan, että "kristinuskon Jumala" tai vaikkapa Jeesus osana Pyhää Kolminaisuutta muistuttaisi saatanaa. Oletko sinä kuullut tai lukenut?

        Sellaiset lauseet kuin "vaikka toisen uskonnon jumala muistuttaakin toisen uskonnon saatanaa" taitavat kuulua vain kaikkein kiihkomielisimpien islamin ja muslimien vastustajien fraasivarastoon.


    • saako puhua?

      Esim. toisilla palstoilla saa puhua, miten islam loukkaa muita uskontoja. Täällä siitä ei ole saanut puhua. Mikään uskonto ei ole täydellinen. Kaikki loukkaavat kaikkia. Uskonnot pitäisikin rajoittaa omiin kirkkoihin, kappeleihin, moskeijoihin, rukoushuoneisiin ja muihin rakennuksiin, millä nimellä niitä ikinä kutsuttaankaan eri uskonnoissa. Politiikkaan niitä EI pidä sekoittaa.

      Tässä buddhapatsaiden räjäyttelystä linkki, koska toisen tekstiä ei saa tänne kokonaisuudessaan kopioida..

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000013946632

    • Herkkääkansaa

      Ette edes tiedä mistä puhutte hahahhqa.

    • JuusoAli

      La ilaja ill'allah muistuttaa hyvin suomen sanontaa: kun Laila löi Leilaa, niin Leila löi Lailaa.

      • Salamia leikkaan!


      • Anonyymi
        he-ma kirjoitti:

        Salamia leikkaan!

        Kyllä kaikki polut palavat näiltä jokaiselta itsekohtaisesti alta, tulevat kokemaan sen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä kaikki polut palavat näiltä jokaiselta itsekohtaisesti alta, tulevat kokemaan sen.

        Jonsei ihminen sisäisesti rakennu polulle, ulospäin huutaminen ei polkua mitenkään saa aikaseksi :

        ELIKKÄ JEESUS KUVAELMAN YLLÖTYKSELINEN KUNIGKAALISUUS JUURIKIN SITÄ ESITTÄÄ JA OSOITTA IANKAIKKISUUTTA ...

        TÄMÄ ON TUTUUS IANKAIKKISUUDELLE


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jonsei ihminen sisäisesti rakennu polulle, ulospäin huutaminen ei polkua mitenkään saa aikaseksi :

        ELIKKÄ JEESUS KUVAELMAN YLLÖTYKSELINEN KUNIGKAALISUUS JUURIKIN SITÄ ESITTÄÄ JA OSOITTA IANKAIKKISUUTTA ...

        TÄMÄ ON TUTUUS IANKAIKKISUUDELLE

        maallinen pöly loppuu siihen - jolle tämä aukeaa

        EI OLE MUUTA POLKUA


    • einoitakaivata

      Suomesta sekottajat ulos ja nämä vaatijat

    • Markus80

      Miksi sen uskonnon kieli on niin etovaa kurkkuäänteistä älähtelyä?

    • ": "Ei ole muita jumalia kuin Jumala" on loukkaava kaikkia ei-muslimeja kohtaan. Sillä välittyy viesti, että ei ole muita uskontoja kuin Islam ja se on loukkaavaa kaikkia ei-muslimeita kohtaan."

      Eihän tuossa ole mitään kritittyjä loukkaavaa. Islamista tuossa ei sanota sanaakaan, ainoastaan todetaan että on vain YKSI Jumala, kuten muuten opetti Jeesuskin. Todellinen kristitty, Jeesuksen seuraaja, palvelee vain YHTÄ Jumalaa, ei monijumalaista paavalilaista kummitusjumaluutta. Se millä kielellä Jumalan olemassaoloa ja YHTÄ Jumalaa todistetaan ei ole merkityksellistä, eikä missään tapauksessa loukkaavaa.

    • Anonyymi

      Tämä lause tarkoittaa ” Ei ole muita palvomisen arvoista jumalaa kuin Allah”. Allah sana käytetään koska se tarkoittaa ”yksi ja ainoa”.

      Monia jumalia palvotaan mutta mikään niistä ei ole luonut tai ylläpidä meidät ihmiset ja kaikki muut olennot. Jos joku palvoo kiveä ja pitää sitä jumalana, se ei tarkoita että kivi on jumala, sillä sinä palvojana kykenet paljon enemmän kuin tuo kivi mitä palvot. Ylistetyin ja majesteettisin on yksin se jumala joka on meidän kaikkien yläpuolella, joka on luonut meidät ja ylläpitää. Joka ei tarvitse meiltä ylläpitoa tai rikkautta.

      • Anonyymi

        MIKSI SIIS ISLAMISSA TUHOAMINEN ON NIIN TÄRKEÄÄ JA MAALLISEN KUNNIAN LUOMINEN ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        MIKSI SIIS ISLAMISSA TUHOAMINEN ON NIIN TÄRKEÄÄ JA MAALLISEN KUNNIAN LUOMINEN ?

        ELÄMISEN LEPO ON ISLAMISSSSA TÄYSIN TUNTEMATONTA JA SE TAJUTOMMUUS LOISTAA NÄILTÄ JO SILMISTÄ.


    • Anonyymi

      La ilaha ill'allah Ei ole muuta jumalaa kuin Allah ?

      On siinä tyhjyys tuotu ihmiselle elettäväksi,, juuri kuin kivi kaiken antaisi ja loisi.

      • Anonyymi

        Pakoon-lähtijät hakevat ilmaisuuttaan uskontonsa turvin ja sitä vaativat vielä meitinkin noudattavan :

        ON TÄMÄ KIEROUTTA KAIKINNPUOLIN KAIKKI !

        NÄILTÄ PUUTTUU SIIS TÄYSIN LUONNOLLISUUDEN JA HYVÄN KÄSITYS

        OVAT TAPOJENSA JA KIVEN ORJIA


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      194
      6769
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      158
      1975
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1658
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      54
      1185
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      44
      1059
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      1017
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      957
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      924
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      889
    Aihe