Asumistukilaissa on useita kannustinloukkuja, tässä yksi.
Alla olevan lainkohdan perusteella kannattaa aloitta työt alkukuusta mutta ei ensimmäisenä (arki)päivänä ja edullisita on jos pätkätyö päätty loppukuusta. Myös vuositarkistuksen ajankohta kannataa ottaa huomioon. Samoin palkka ja pätkätyön pituus.
Esim1. Pätkätyö 6 kk,aika 7.2-6.8, palkka enintään 1100€/kk. Vuositarkistusajankohta syys -tammikuu. Ei vaikuta yhtään asumistukeen.
Esim2.Esim1. Pätkätyö 6 kk,aika 7.2-6.8, palkka enintään 1100€/kk. Vuositarkistusajankohta helmi- elokuu. Vaikuttaa asumistukeen seuraavasti: Asumistuki poistuu kokonaan maalis- elokuulta tai vaihtoehtoisesti pienentyy huomattavasti koko vuodelta.
Nuo vaihtoehdot kannattaa laskea itse ja sen mukaan tehdä joko asumistuen lakkautusilmoitus tai välitarkistushakemus. Kelan virkailijoita ei pidä uskoa, he kun yleensä ehdottavat huonmpaa vaihtoehtoa. Minua jekuttivat tuossa asiassa sillä seurauksella, että vaikka pätkätyö loppui jo joulukuussa ja valitus on tällä hetkellä tarkistuslautakunnassa. Riitely asumistuesta jatkuu pahimassa- todenäköisessä tapuksessa jonnekkin ensivuoden puolelle ja lopullinen ratkaisu syntyy vasta todenäköisesti vakuutusoikeudessa.
Kannustavia pätkätöitä?
"Asumistukilaki 4.6.1975/408
------
5 LUKU
------
15 § (16.6.2000/582)
Asumistuen määrä tarkistetaan:
1) jos ruokakunnan pysyvät kuukausitulot ovat nousseet vähintään 300 euroa tai alentuneet vähintään 160 euroa; (20.8.2004/797)
2) jos ruokakunnan käytössä olevasta asunnosta aiheutuvat 6 §:ssä tarkoitetut ruokakunnan maksamat asumismenot muuttuvat vähintään 50 euroa kuukaudessa; (14.6.2001/542)
3) jos ruokakunta vaihtaa asuntoa tai asunnon hallintamuoto muuttuu;
4) jos ruokakuntaan kuuluvien henkilöiden lukumäärä muuttuu pysyvästi tai jos ruokakunta ottaa alivuokralaisen taikka luopuu alivuokralaisen pitämisestä;
5) jos ruokakuntaan kuuluva, samassa asunnossa asuva henkilö aloittaa opinnot, joiden perusteella hän on oikeutettu opintotukilain mukaiseen asumislisään tai hän muutoin tulee oikeutetuksi asumislisään taikka jos samassa asunnossa asuvan 1 §:n 3 momentissa tarkoitetun opiskelijan oikeus asumislisään päättyy; tai
6) kun asumistuen alkamisesta tai edellisestä tämän momentin mukaisesta tarkistamisesta on kulunut vuosi.
Jos asumistuki alenisi, asumistuen määrää ei kuitenkaan 1 momentin 2 kohdassa tarkoitetussa tapauksessa tarkisteta asumismenojen nousun perusteella, ellei myös pysyvissä kuukausituloissa ole tapahtunut 1 momentin 1 kohdassa tarkoitettua muutosta.
Asumistuki tarkistetaan 1 momentin 1 kohdan nojalla sen kuukauden alusta, josta muuttuneita tai uusia tuloja ansaitaan koko kuukaudelta, 2 ja 3 kohdan nojalla sen kuukauden alusta, josta muuttuneita tai uusia asumismenoja maksetaan koko kuukaudelta, 4 kohdan nojalla olosuhteiden muutosta seuraavan kuukauden alusta ja 5 kohdan nojalla sen kuukauden alusta, josta oikeus asumislisään alkaa tai sitä kuukautta seuraavan kuukauden alusta, jona oikeus asumislisään päättyy. Asumistukea ei kuitenkaan koroteta takautuvasti kuin enintään hakemiskuukautta edeltävältä kuukaudelta. (20.8.2004/797)
Jos 1 momentin 1 kohdassa tarkoitettu asumistuen määrän tarkistaminen johtuu siitä, että ruokakunnan jäsen työllistyy saatuaan välittömästi ennen työllistymistään yhdenjaksoisesti vähintään vuoden ajan työttömyysturvalain (1290/2002) mukaista peruspäivärahaa tai työmarkkinatukea, tulojen noususta johtuva tarkistus tehdään kolme kuukautta myöhäisemmästä ajankohdasta kuin se muutoin 3 momentin mukaan tehtäisiin. (22.12.2005/1185)
L:lla 1185/2005 lisätty 4 momentti tulee voimaan 1.3.2006."
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1975/19750408
pätkätöiden asumistukiloukut
7
1617
Vastaukset
- lex luthor
Ja menee hienosti tämä uudistus, kun
yleensä ne työt päättyy ennenkuin 3 kk on kulunut työn alkamisesta-
Byrokratia lisääntyy. Tarkistuksia, tarkistuksia ja niiden peruutuksia ja oikaisuja.
Ja juristit on mielissään muutoksenhakuasteissa.
Eläköön eduskunta. - pätkätyöläinen
Mulle kävi viime vuonna ja huonosti. Tein pätkätöitä joka kuukausi eri määriä. Sitten kun meni 300 euroa yli rajan niin yritin kelalla tarkistuttaa asumistukea. Sanoivat ettei ne ala joka kuukausi tarkistelemaan mun asioita. Siihen se jäi ja yksi päivä tuli kelalta kirje että olette 800 € kelalle velkaa liikaa maksetuista asumistuista. Maksan nyt 10€ kk sinne takaisin, koska lopetin pätkätyöt kokonaan. Se sekasotku mikä tulee kun vähän yrität töissä olla, niin ei kannata. Nyt olen kokonaan työtön ja onnellinen. Ei tarvi enää stressata ja odotella kelan rahoja.
Tuossa tapuksessa olisi pitänyt tehdä välitarkistushakemus, heidän olisi pakko ollut käsitellä se. Asumistuki olisi kyllä pienentynyt, samoin takaisin perittävä määrä.
Eli kela on möhlinyt kun ei ole kehoittanut tekemään välitarkistushakemusta. Kantelu kelan menettelystä olisi paikallaan, voi tehdä myös sähköpostilla, osotteita löytyy kelan sivuilta. Ei kyllä tähän tapukseen auta, mutta jatkossa käytännön pitäisi muuttua.- Joopa joo
erkinveli kirjoitti:
Tuossa tapuksessa olisi pitänyt tehdä välitarkistushakemus, heidän olisi pakko ollut käsitellä se. Asumistuki olisi kyllä pienentynyt, samoin takaisin perittävä määrä.
Eli kela on möhlinyt kun ei ole kehoittanut tekemään välitarkistushakemusta. Kantelu kelan menettelystä olisi paikallaan, voi tehdä myös sähköpostilla, osotteita löytyy kelan sivuilta. Ei kyllä tähän tapukseen auta, mutta jatkossa käytännön pitäisi muuttua.Valiteetaan yleensä sitä, kun kela lähettelee liikaa kirjeitä välitarkistusten pyytämiseksi.
Ja sit kun välitarkistusta ei tehdä, niin itku seuraa siitäkin.
Asumistuki pitäis lopettaa ja muuttaa
työttömyyskorvauksen yhteydessä maksettavaksi
'lisäksi'
Kun loppuu työttömyys, loppuis myös asumistuki ilman eri byrokratiaa. Joopa joo kirjoitti:
Valiteetaan yleensä sitä, kun kela lähettelee liikaa kirjeitä välitarkistusten pyytämiseksi.
Ja sit kun välitarkistusta ei tehdä, niin itku seuraa siitäkin.
Asumistuki pitäis lopettaa ja muuttaa
työttömyyskorvauksen yhteydessä maksettavaksi
'lisäksi'
Kun loppuu työttömyys, loppuis myös asumistuki ilman eri byrokratiaa.Kelahan maksaa molempia, lisäksi voitaisi toimeentulotuki kytkeä samaan pakettiin. Eli yhden luukun malli vähentäisi byrokratiaa. Kuinkahan paljon yhteiskunnalle maksaa kolmen eri systeemin pyörittäminen?
- Mitä Äksyin Ämmä
erkinveli kirjoitti:
Kelahan maksaa molempia, lisäksi voitaisi toimeentulotuki kytkeä samaan pakettiin. Eli yhden luukun malli vähentäisi byrokratiaa. Kuinkahan paljon yhteiskunnalle maksaa kolmen eri systeemin pyörittäminen?
suoraan kytkeä työmarkkinatukeen, sillä asumistuki on riippuvainen tulon määrästä, ei tulolajista. Jos asumistuen maksu liitettäisiin työmarkkinatuen laskemiseen ja maksamiseen, niin vaarana saattaisi olla asumistuen katkeaminen siinä vaiheessa, kun työtön alkaakin saada palkkaa työttömyysetuuden sijaan. Kuitenkin pienituloinen palkkatyöntekijäkin on oikeutettu asumistukeen.
Nykyinen ilmoittamisvelvollisuus tulojen muutoksista on sinänsä hyvä systeemi; sitä pitäisi vain selkiyttää ja siitä laatia selkokieliset, joka KELAn toimistoa koskevat (asiakas)ohjeet. Pätkätöiden luvattuna aikana vain ongelmaksi tulee helposti tuen tarkistelut suuntaan ja toiseen saajan tulojen vaihdellessa liki kuukausittain. - Jämä
Mitä Äksyin Ämmä kirjoitti:
suoraan kytkeä työmarkkinatukeen, sillä asumistuki on riippuvainen tulon määrästä, ei tulolajista. Jos asumistuen maksu liitettäisiin työmarkkinatuen laskemiseen ja maksamiseen, niin vaarana saattaisi olla asumistuen katkeaminen siinä vaiheessa, kun työtön alkaakin saada palkkaa työttömyysetuuden sijaan. Kuitenkin pienituloinen palkkatyöntekijäkin on oikeutettu asumistukeen.
Nykyinen ilmoittamisvelvollisuus tulojen muutoksista on sinänsä hyvä systeemi; sitä pitäisi vain selkiyttää ja siitä laatia selkokieliset, joka KELAn toimistoa koskevat (asiakas)ohjeet. Pätkätöiden luvattuna aikana vain ongelmaksi tulee helposti tuen tarkistelut suuntaan ja toiseen saajan tulojen vaihdellessa liki kuukausittain.Eikö työstä kuulu saada sellainen toimeentulo jolla palkalla tulee toimeen ilman tukia?
Halpa- pätkä- ja silpputyöt ovat työntekijän kusetusta.
Edunvalvontaa pitäisi ammattiliittojen hoitaa, mutta eivät ole tehtäviensä tasolla ollenkaan!
Tulevaisuudessa menettävät tämän vuoksi reilusti jäseniä ja nuoremmat eivät liity koska eivät hienoissa toimistoissaan tee ykköstehtävää hoida kyhien työntekijoiden toimeetulo asioita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi735022Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1214727- 804213
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak1074189Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa33338Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1253147- 352848
- 282787
- 402783
- 372762