sopiiko

yhteen

Sopiiko sinirihmakalojen kanssa lehtikalat?Siis tuleeko ne toimeen?

5

456

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Plekostomus

      Sinulla ei varmaankaan ole niin suurta akvaariota, että nämä lajit voisivat elää sovussa.
      Minkä kokoinen akvaariosi onkaan?

      Lehtikalapariskunta vaatii vähintään 250-300-litraa vettä ja altaan korkeuden on oltava vähintään 50 cm.
      Sinirihma(haaremi) on liikkuvaisempi ja vaatii vähintään 300-litraa vettä.

      • -----------------

        300 litraa, korkeus 50cm


      • Plekostomus
        ----------------- kirjoitti:

        300 litraa, korkeus 50cm

        Okei.
        Eli altaaseen sopii joko sinirihmakalahaaremi tai lehtikaloja. Niitä ei kannata yhdistää, vaan ottaa jotakin pienempää kalaa seuraksi, kumman isomman lajin nyt sitten valitsetkaan. ;)


    • mukaan sopii

          vaikka ulkomuodosta ei helposti tule mieleen, niin lehtikala on kyllä oikea kirjoahven myös käyttäytymiseltään. Vvaikka se on äärimmäisen säyseä ja rauhallinen liikuja eikä hätyyttele pieniäkään kaloja, kalaseuralaisten valinta kannattaa tehdä huolellisesti. Koskalehtikala itse on hidas uimari, se häiriintuu, jos se ynpärillä pyörii jatkuvasti vilkkaita uimareita. Tunnetuin epäsopiva pari on tiikeribarbi ja lehtikala. Vaikka tiikeribarbi ei sinäänsä ole petomainen eikä edes hyökkäävä, se kuitenkin on erityisesti suuressa parvessa oloisa uimari ja lisäksi uteliaana näykkii kaikenlaisia liehuvia ulokkeita, kuten lehtikalan evä rihmoja, etsiessään ruokaa. Tämä johtaa lehtikalan stressiin ja evien vaurioitumisen. Jotkin pienet tetrat, kuten neontetrat, sinineontetra ja kardinaalitetra, puolestaan ovat houkuttelevia namupaloja lehtikalalle, hohtaessaan hämärässä akvaariossa. Useimmat muut pienetkin tetrat lehtikala sen sijaan jättää täysin rauhaan. Parhaita kumppaneita lehtikalojen akvaarioon ovat rauhalliset tetrat ja barbit. Myös suuret rihmakalat ja pusukala soveltuvat yleensä, joskin niiden ja lehtikalojen välillä saattaa syntyä myös revirikiistoja ja kinastelua ruuasta. Riitävän suuri akvaario pitää kyllä tälläiset uhittelut aisoissa. Pohjakaloiksi soveltuvat Corydoras-suvun monniset sekä monet imumonnit. Myös rauhalliset nuoliaiset, kuten piikisilmät, ovat oivallinen täydennys pohjakalastoon.

      • pusu

        Höpöhöpö. Lehtikala on todella äkäinen kutuaikana ja ajelee kaikki reviirille tulevat kalat, käy jopa omistajan käden kimppuun, jos lappoat kudun läheltä.
        Ehdottelemasi pusukala-lehtikala yhdistelmä vaatii todella ison akvaarion.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      55
      2757
    2. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      98
      2396
    3. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      6
      1731
    4. En tiedä mitä olet mulle

      Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa
      Ikävä
      54
      1260
    5. Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.

      Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.
      Maailman menoa
      284
      1175
    6. On mullakin

      Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi
      Ikävä
      71
      1124
    7. Vittumaista Joulua Kuhmolaisille.

      Siinäpä se tiivistettynä.
      Kuhmo
      20
      1012
    8. Mikä on kaunein naisennimi jonka tiedätte?

      Kotimainen tai ulkomainen.
      Sinkut
      72
      964
    9. Ikävä edelleen sinua

      Tänään tunnen sen vahvasti. Kaipaan sinua elämääni. En haluaisi heittää hukkaan sitä mitä meillä oli, mutta ollaan aja
      Ikävä
      23
      875
    10. Sekaisin ihastuksesta

      Oletko mennyt joskus sekaisin ihastuksesta? Miten se on näkynyt, tuntunut tai saanut sinut käyttäytymään? Onko jotain, m
      Ikävä
      55
      803
    Aihe