ei toimi vieläkään vaikka olen vaihtanut kaikki osat takapyöriin ja ilmannut sekä käsijarruvaijerin herkistänyt.liinat ovat niin lähellä että ovat nahkeat silti oikea 1,7 ja vasen 0,7 mistä ihmeestä voi johtua.rummutkin olen vaihtanut puolelta toiselle
405 takajarrut
joula
11962
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mulla oli jarruletkusta lähteny palanen ja tukkinut jarruputken.Jarrut ei ottanu kunnolla ja niissä oli viivettä toiminnassa.
Korjautui putken ja letkun vaihdolla.
Se jarruputki kun tekee tosi jyrkän mutkan ja on jatkuvassa väännössä niin kai se haurastuu ja sieltä irtoaa palasia.
Ensin epäilin jarrupaineen säädintä.Ja jousihan oli poikki sieltä.
Tarkista että onko ne jumissa..oireet on vähän sen suuntaiset...
paineen säätimet ovat sylintereissä
Autosi mallia en tiedä, mutta eikö siinä ole kuorman mukaan säätyvää venttiiliä takapyörille?
Siis sylintereissä paineensäätimet!??
Hah!
Varsinainen jokakodinputkimiesasentaja taidat olla...
rumpu jarruissa,levyjarruissa on auto on 89 1,6 gr
Mielestäni rumpujarrullisissa autoissa on aina/yleensä takapäässä jarrupaineensäädin. Ko mallia en ole koskaan omistanut, mutta parivuotta tuoreemmassa ainakin sellainen löytyi ja kun venttiileitä liikuttava jousi ruostuu poikki ja katoaa, niin paineensäätäjä jämähtää jumiin. Oireina
on juuri takajarrujen epätasapaino, jota ei saa korjattua muuten kuin säätäjää rukkaamalla. Korjaustapoja on kolme:
1. vaihda säädin (tarvii hitsipillit tai muuten menee vaihtoon kaikki jarruletkut)
2.CRC:tä venttiilinastoihin ja koputtele tai paina ne sisään. Kaveri painaa jarrupoljinta jolloin nastojen pitäisi tulla ulos venttiililohkosta. Jatka niin kauan että liikkuvat kunnolla.
3. SuloVilen korjaus(ei suositella tosikoille). Lyö nastat vasaralla sisään ja mielellään hitsaa päälle lappu jotta myös pysyvät siellä.Nyt toimii takajarrut kunnolla. Eikä juuri ole pelkoa että ottaisivat liikaa kiinni, kun edessä on kuitenkin tehokkaammat levyt.
Laita uusi jousi venttiilin ja autonrungon väliin
se paineen säätäjä tarkalleen ottaen on
Säätäjä löytyy auton alta, takapyörien välistä, vähän oikealla puolella. Siihen menee 4 kpl jarruputkia ja pieni jousi joka välittää kuormasta johtuvan painuman venttiiliin. Vika löytyy siitä. Venttiilit jumissa hieman eri asennoissa, niin paineet pyörissä ovat erillaiset.
joissakin 405 malleissa on säätäjä sylintereissä eli ei ole erillistä säätäjää,muistithan ilmata myös etu jarrut.
autossa on jälleen leima koville se otti