C220D-95, pumppuvika?

Avuntarpeessa

Mersuni on alkanut talven mittaan käymään todella epätasaisesti kylmäkäynnistyksen jälkeen..eikä varmasti käynnisty ilman sähköä 20 asteen pakkasilla.

Käytin autoa veholla "huollossa" eli siis kymmenenminuutin pikatesterissä ja virheilmoituksena oli _määränsäätö_. Asentaja oli kirjoittanut lappuun että "pumppuvika?" Onkohan nyt kyseessä sitten se paljon tälläkin palstalla puhuttu brittiläisen ruiskupumpun leviäminen?

Merkkiliikkeen mukaan auton kuntoon saattaminen (pumpun vaihto) maksaa noin 2000€! Ja entäs jos vika ei olekkaan siinä pumpussa..(huom. kysymysmerkki)...kyllä tässä taisi velkavankeus nyt koittaa.

Olisiko teillä mersu-konkareilla neuvoja tai vinkkejä mitä kannattaisi tehdä? Vai voiko merkkiliikkeen miestä edes epäillä? Auttaisikohan sähköinen polttoainepumppu asiaa?

25

8765

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemusta...

      Vuotaako pumppu, jos vuotaa aika tavalla normaali ilmiö tuossa mallissa jos Lugasin pumppu.

    • Mersuasentajilta
    • muualle

      niin pääset paskasta eroon.

    • pumppu on lopussa

      Vuosi takaperin tehtiin kaikki temput ja kommervenkit,vaan eipä mikään poppakonsti auttanut.Kun määränsäätö kummittelee vikakoodina,tarkoittaa se Lucas pumpussa sisäistä vikaa,ja ainoa oikea konsti sen korjaamiseen on valitettavasti pumpun vaihto.Uusi pumppu laitettiin,ottihan se pattiin vaan nyt on vuoden toiminut,ja vielä on vuosi takuuta jäljellä,saas nähdä kestääkö takuun loppuun.

    • halpa vika

      Vaihda autoos hehkut.Ei yhtä,vaan kaikki.Helppo ja halpa vika korjata.Voisin pitää viikon esitelmän testereiden tuloksista ja niiden tulkitsemisesta ja antamasta informaatiosta.Yksinketaisesti kone sanoo,että vika pumpussa,vaika vika voi olla pumpun anturin ja aparaatin välisessä kaapelissa.Pumppu vaihdetaan,vika vähän hapettunut liitin. Saatanan paljon turhaan vaihdettuja osia noiden aparaattien antamien vikakoodien takia.Sulla ekaks veholla vaihdettas pumppu ja sanottas,et vaihdettiin noi hehkutkin varmuuden vuoks,ku huomataan,et pumpussa ei vikaa ollutkaan.Joku saa hyvän pummpun ILMATTEKS autoonsa.

      • Avuntarpeessa

        Kiitoksia tähän asti tulleista neuvoista ja vinkeistä. (paitsi se myyntiehdotus, ei nyt ihan niin järkevä/hyödyllinen ollut). hehkuja minäkin ensimmäisenä oireiden ilmaannuttua mietin, mutta eikös ne säe sillä testerillään että toimiiko hehkut? Ja mitä olette mieltä sähköisen polttoainepumpun asentamisesta systeemiin?


      • tee sitä
        Avuntarpeessa kirjoitti:

        Kiitoksia tähän asti tulleista neuvoista ja vinkeistä. (paitsi se myyntiehdotus, ei nyt ihan niin järkevä/hyödyllinen ollut). hehkuja minäkin ensimmäisenä oireiden ilmaannuttua mietin, mutta eikös ne säe sillä testerillään että toimiiko hehkut? Ja mitä olette mieltä sähköisen polttoainepumpun asentamisesta systeemiin?

        Siellä on jo siirtopumppu.Hehku vika ei välttämättä näy testerissä.Hehkut kytketty rinnan,ohmi heittoja ei aparatti tajua hehkujen välillä.


    • paska homma

      minä myisin pois,enkä laittais 2000 € osaan.

    • Makke

      Faija vanha -96 MB 220D Lucasin pumppu vuoti ja haisi niin korjautimme sen Klaukkalan Dieselissä, pyysi 500 euroa ja homma pelitti ok. Kannattaa ainakin kysyä jos tulee ajankohtaiseksi se pumpun vaihto, Vehon vaihtopumppu maksaa tosiaankin maltaita.

    • OIRE

      Ajatus mukaan ennenkuin pumppua vaihdattamaan.Autossasi oireet vain kylmänä.Pumppu viat oireilee lämpötilasta huolimatta.LOGIIKKAA,noihin vika veikkauksiin.Edelleen hehkut,johtoliitokset,anturit.

    • Vikasietotila?

      Syttyykö epc,ja pudottaako tehot?

      • Avuntarpeessa

        Ei pala edc - valo, eikä ole tehojakaan hävinnyt minnekkään.

        Edelliseen vastaukseen, jonka mukaan ei olisi pumppuvika, kun kerran ei lämpimänä oireile...voisiko todellakin olla niinkin? Kun auto kuitenkin oli siellä merkkiliikkeen mekaanikon syynissä joka havaitsi saman jutun kylmä- ja lämpimänä käymisen välillä ja siitä huolimatta piti sitä pumppuvikana.


      • kokenut ja kokeillut.
        Avuntarpeessa kirjoitti:

        Ei pala edc - valo, eikä ole tehojakaan hävinnyt minnekkään.

        Edelliseen vastaukseen, jonka mukaan ei olisi pumppuvika, kun kerran ei lämpimänä oireile...voisiko todellakin olla niinkin? Kun auto kuitenkin oli siellä merkkiliikkeen mekaanikon syynissä joka havaitsi saman jutun kylmä- ja lämpimänä käymisen välillä ja siitä huolimatta piti sitä pumppuvikana.

        Lucas oireilee yleensä kun kelit alkavat kylmenemään,tälläkin palstalla se on huomattu.Käynnistyksen jälkeen epc syttyy,ja kone menee vikasietotilaan.Tämän tapahduttua kone yleensä sammutetaan,ja uudelleen käynnistetään usein toimien taas hyvin.Saattaa toimia pitkäänkin ihan kunnolla,yllättäen taas omistajansa äkkiarvaamatta sytyttäen epc valon tehonpudotuksen kera.Temppuilee kylmänä ja lämpöisenä,ja kun alkaa toistumaan lähes päivittäin,tietää pumpun uusintaa.Nämä oireet ovat selkeät,ja yleensä viikakoodi on määränsäätö,pumpun sisäinen vika,jota ei poppakonstein korjata.Sinulla kun tuo kulkine ei ole kerran mennyt tuohon vikasietotilaan voi vika löytyä kyllä muualtakin toivottavasti!


      • kuin sen sanos.
        Avuntarpeessa kirjoitti:

        Ei pala edc - valo, eikä ole tehojakaan hävinnyt minnekkään.

        Edelliseen vastaukseen, jonka mukaan ei olisi pumppuvika, kun kerran ei lämpimänä oireile...voisiko todellakin olla niinkin? Kun auto kuitenkin oli siellä merkkiliikkeen mekaanikon syynissä joka havaitsi saman jutun kylmä- ja lämpimänä käymisen välillä ja siitä huolimatta piti sitä pumppuvikana.

        Aparaatti sanoo "määrän säätö",asentaja pumppu.Pumppu veholle paras vaihtoehto,määrään vaikuttaa,imuilman lämpötila,kierrokset,kaasun asento,lamda.Jonkun näiden antureiden johdotuksessa v-pieni resistanssi poikkeama,aparaatti näyttää"määrän säätö".Tarina elävästä elämästä:Pumppu yltäpäätä naftassa,kone lähti huonosti käyntiin"pytty kerrallaan".Diaknoosi,"se on se tyyppivika,pumppu uusiks"aparaattikii sanoo,et pumpun paineet mitä sattuu.a pari tonnii töinee.Onneks vanha raskaankaluston as,näki homman"ei muutes ymmärrä aparaateista pätkääkään"ja kurkkas konehuoneeseen,"tarttis ehkä ekaks vaihtaa toi kuseva suihkuputki.Pumpun paineet harakolle,auto seisoo vähän aikaa,vetää ilmaa järjestelmään,pitkä ja vaikee käynnistys.TIENAS ÄIJÄ KOSSU PULLON.Et semmottii.


    • professori ainesta

      Löytää viat autostasi Ahti Latvala dieselkorjaaja Alajärvi.

    • sisu

      moi!

      Autostani meni pumppu hiljattain. yksinkertaisesti vetoloppu...

      Vaihdettiin vaihtopumppu pohjanmaan dieselhuollossa. hintaa n. 1500 euroa.

      Pumpusta menee yleensä "jokin" osa nimeäen muista, mutta sen vaihto vaatii aina testipenkkiin laitoa ja ainut penkki kuulemma kuopiossa...

    • E 2.2 W210 Sedan

      Hei
      Itselläni on samalla koneella oleva peli.
      Lucasin pumpun yleinen vika on runkovuoto.
      Vuotaako pumppu ? Vuodon huomaa huomaa kosteudesta pumpun ympärillä ja/tai hajusta.
      Toinen pumpun ongelma on tehonlasku,eli tehoalue muuttuu,vääntö katoaa.Polttoaineen kulutus pitää kevyessä ajossa olla alle 6,5 litran/100 km,siitä huomaa myös pumpun toiminnan,samoin noesta pakoputken ympäristössä.Itse vaihdoin pumpun lukemassa 320 tkm.Pumppu toimi aivan normaalisti,mutta runkovuoto oli kiusallinen.Kylmäkäynnistys on aina ongelma dieselmoottorissa 20 asteen pakkasilla.Älä hyvä ystävä käynnistä peliäsi ilman parin tunnin lämmitystä noilla pakkasilla.
      Yksi ongelma muodostuu myös,jos nokkaketjua ei ole vaihdettu.Virunut nokkaketju saattaa aiheuttaa pumppuun yli 4 asteen ajoituksen muutoksen kammenkulmasta mitattuna,jolloin pumpun ajoituksen säätö ei enää riitä.Oletko vaihtanut nokkaketjun ?
      Ketju ei katkea,mutta viruu ja aiheutta toimintapisteen muutoksen.Itse vaihdoin nokkaketjun lukemassa 280 tkm.
      Hyvää keväänjatkoa ..

    • työtönmies62v

      Juova alkoholisti joka nauraa röhöttää omalle pumppuvialleen.

    • entinenmersumies

      Voi hyvääpäivää noita vikoja,edellinen malli c sarjaltakin on kuraa,sitten tuli cdi ja korkeapainepumput,näissäkin on viat ja sama peli jatkui.Tosin koskee E sarjaakin,minkäkin vaihdoin 270cdi E sarjaseen pumpun aikoinaan.

      c ja e sarjaset molemmat toimii kun toimii ja sitten kun tulee ongelma niin se on todellinen ongelma yleensä.

      Jos jollain menee korkeapainepumppu niin minulta löytyisi hyllystä sellanen,myös ilmamassamittari ym.

      • CetekMSX5.0

        C-sarjan Lucas-pumpuissa oli ongelmia ja useinkin ongelmana oli tiivisteiden vuotoa, silloin kun ongelmia ylipäätään ilmeni. Sitten muistaakseni -97 heinäkuusta alkaen niissä oli valmistajan toimesta vahvistetut / tai eri materiaaliin vaihdetut tiivisteet ja siitä eteenpäin ei liene normaalia enempää murheita.

        Asiat tulisi myös laittaa oikeisiin mittasuhteisiin ennen pirujen joka paikkaan maalailua.

        Monessako prosentissa ko. Lucas-pumppuja on ollut normaalia enemmän ongelmia, enempi kuin Boschin pumpuissa? Toki kun se kohdall eosuu, niin kyllä harmittaa.

        Itse en lisä-varmuuden vuoksi koskaan aja tankkia kovin tyhjäksi, jotta likaa tankin pohjalta ei kulkeutuisi ruiskupumpulle saakka. Joskus aikoinaan myös halpis-dielselistä puuttui voitelevia additiivejä, eli siinäkin se edullisimman polttoaineen haku saattoi tulla bumerangina takaisin. Nyttemmin ko. ongelmaa ei ilmeisesti ole. Keski-Euroopassa halpaa dieseliä aikoinaan tankanneille riski oli vielä korkeampi. Hintaero saatiin mm. additiiveistä tinkimällä.

        Ps. Nykyautot puolestaan merkistä riippumatta riskeeraavat vanheta varsin huonosti täyteen havoittuvaa elektronikkaa pumpattiuna, eikä ne ostajia ehkä manipuloidenkin markkinoidut "edulliset" Long Life, eli Short Life huollotkaan asiaintilaa paranna, kunhan takuuajan pelaa ja sitten ongelmat ovatkin valmistajalta omistajan piikkiin delegoituja.


    • älkääajakomersullaenään

      Jos en nyt aivan väärin muista,niin noihin vanhoin c sarjalaisiin laitettiin w 124 koristen pumppuja eli rivipumppuja ainakin 250d:hen ,koska lucas pumput kestävät ehkä noin 200000km.

      Mitä tulee noihin lucas pumppuihin niin sen tiedän ettei sellaista kannattaisi ostaa.Nämä olivat kalliita juttuja aikoinaan jonka takia mersun jätti aikamoni.

      Se sama tiivisteiden vuoto jatkui myös korkeapaine pumpuissa koskee siis cdi tekniikkaa.Tuo korkeapainepumppu on italiainen. Lisäksi muista osista mersussa jo ensimmäisten väyrysten aikaan jonka ostinkin tuolloin voi olla valmistus maa vaikka taiwan,esim:monitoimiviiksi.

      Nykyään tuo ns:halpa diesel tai bensa toimii hyvin,lita maksaa rajantakana noin 50-60 senttiä jolla itse olen ajanut useita vuosia.Bensa on laadukkaanpaa kuin suomessa,ei ole etanoleja.


      14kpl mersuja omistaneena tiesin kartaa kyseistä menopeliä,nykyisin kartan koko merkin.


      Sä voit tästä vähän lueksia historiaa kuinka surullisen kuuluisaksi tuo pumppu tuli.

      http://keskustelu.suomi24.fi/t/5571433/mercedes-benz-diesel-ei-kesta

      Myös suuttimissa on monesti vikaa ja kun noiden kansaa painii niin mitta alkaa jossain vaiheessa tulla täyteen,kun halvalle autolle tulee kuluja,siksi halvat mersut on periaatteessa kertakäyttökamaa,niitä ei oikein kannata enään sepittää niin kuin w124 korin aikoihin.

      w124 korinen oli oikea mersumiehen auto,ja w123 korisesta minäkin aloitin omien mersujen ajamisen.Kaikissa malleissa vaivaa oikeasti ruoste.

      • CetekMSX5.0

        Ongelma on se, että maalaat mega-ylelistävän ja kaiken kattavan ongelman enempikin marginaalisista tapauksista.

        Kuulut suutinongelmatkin koskivat tiettyä moottorityyppia ja tiettyjä vuosimalleja kunne homma viimein korjattiin.

        Samoin yksilinjainen ja venymisriskinen jakoketju on asia joka ei koske kaikkia moottoreita.

        Minkä tahansa merkin palstoja sitten lukeekin, niin on syy olla ostamatta mitään automallia miltään autonvalmistajalta. Kaikissa on jotakin erityisongelmaa jota sitten vielä yli-paisutellaan aivan kohtuuttomiin mittasuhteisiin eri foorumeilla.

        Kuten jo mainitsin, niin kaikki nykyautot ovat riskaapeli hankinta, ellei niitä sitten osta uutena ja vaihda seuraavaan takuuaikana. Sittenkin olisi viisasta hieman odotella jos kyse on ihan uudesta julkistuksesta, nähdäkseen onko siinä lastentauteja.


      • älkääajakomersullaenään

        "Kuulut suutinongelmatkin koskivat tiettyä moottorityyppia ja tiettyjä vuosimalleja kunne homma viimein korjattiin."

        Nuo suutin ongelmat oli 2000 luvullakin ihan arkea,ja kalliita laitattaa uudehkoihin autoihin mersunliikkeissä.Koko cdi aika kausi ,ihan yleistä ja kallista.

        Laitan sinulle lukemista ette tosiaan luule suutinongelmia vain sattumaksi ja harvoille siunaantuvan.

        xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

        220 CDI -moottoriongelmat .


        Uusien BlueEfficiency 220 CDI ja 250 CDI -moottoreiden ruiskusuuttimissa on tyyppivika. Tiettävästi viallista suutinta on valmistettu 100000 kappaleen erä. Elokuun jälkeen valmistetut alkavat olla priimaa, sitä ennen valmistetut potentiaalista sutta.

        Älyttömintä tilanteessa on se, että kun suutin pamahtaa, autoon vaihdetaan vain se rikki mennyt ja loput kolme jätetään odottamaan ja yllättämään autoilija sitten sopivassa tilanteessa. Veho kertoo toimivansa tehtaan ohjeiden mukaan eikä voi vaihtaa kuin vain sen rikki menneen. Edes toisella kerralla. Paitsi jos asiakas huutaa tarpeeksi. Ja takseille, joille suuttimet vaihdetaan kerralla.

        Itsellä meni eilen se toinen suutin ja auto on nyt pajalla odottamassa, että uudet suuttimet saapuvat Saksasta. Niitä ei voida kuulemma pitää varastossa Suomessa kun tehdas ei moista salli.

        xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


        Kyllä on totta, mitä kirjoitit.
        Lisäisin vielä: Suuttimien valmistaja on ilmeisesti Delph. Saksassa Mercedeksen tehtaalla laitettiin linja kiinni viikoksi, ettei viallisilla suuttimilla varustettuja autoja enää päässyt linjalta. Mercedeksen valmistaja vaihtoi Boch:in suuttimiin, joka kuitenkin aiheutti viivettä, koska uusi valmistaja ei saanut tuotantoa heti käyntiin.
        Kaikkin myytyihin autoihin vaihdetaan uuden valmistajan suuttimet.

        xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

        Kuulin juuri tänään, että suuttimia ei ole edes Saksan varastossa tällä hetkellä. Olisi ollut asiallista ensin varmistaa, että suuttimia on tarpeeksi joka maassa, jotta viat saadaan korjattua ilman viivytyksiä. Nyt on tilanne se, että kun suutin laukeaa, uuden suuttimen (sen yhden rikki menneen) saa tilata vasta sitten Saksasta. Auto nyt siis toistamiseen pajalla eikä kukaan osaa sanoa, koska se saadaan kuntoon.

        Olisivat pistäneet moottorituotannon kokonaan seis kunnes varmistavat, että vanhat saadaan korjattua. Eivätkä edes kertoneen ensimmäisen kerran jälkeen, etteivät vaihtaneet kaikkia suuttimia. Hölmö olin kun en arvannut kysyä kun oletin, että korjataan kunnolla. Nyt kovan huutamisen jälkeen lupasivat vaihtaa kaikki loput kolme samalla kertaa. Kyse on pelkästään MB:n ahneudesta joka käy olemassa olevien asiakkaiden kunnioituksen edellä. Ja Suomen organisaatio on kiltisti mukana eikä uskalla painostaa tehdasta.

        Kohtalotovereita kehotan soittamaan suoraan Markku Isokselalle Vehoon. Kännykkänumero näkyy löytyvän ainakin Eniron numerohausta. Homma korjaantuu vasta kun huuto ja vaiva on tarpeeksi iso.
        xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

        Vehon Markku Isoksela kertoi, että kyseisiä suuttimia ei pysty tilaamaan ilman auton valmistenumeroa ja ainoastaan rikkoutuneen korvaamiseksi. Eli ohjeesi ei nyt tässä tilanteessa olisi auttanut.

        Onko lisää hyviä ehdotuksia kiroilun sijaan? Oletko mahdollisesti Vehon palkkalistoilla kun asia noin aristaa eikä saisi avautua siitä, ettei autoa suostuta korjaamaan.

        Pitäisikö mielestäsi vain olla kiltisti hiljaa vai mitä?

        xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

        Ajelin vajaan kuukauden uudenkarheella c 250 cdi:llä. Suutin laukesi Joulun alla. Vieläkään ei ole tietoa milloin auton saa pajalta, nyt on 3 viikoa seisonut Vehon korjaamolla. Voikohan kaupan purkaa?
        xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

        Omastani taisi mennä tänään tuo suutin 250 CDI ml 27tkm ja kysynkin paljonko oli sinun autollasi ajettu kun nuo suutin/suuttimet pamahtivat? Kauanko autosi oli pajalla?

        Ensimmäinen meni n. 10tkm ja seuraava 11tkm kohdalla. Ensimmäisen kanssa meni perjantaista perjantaihin ja seuraavan kanssa maanantaista perjantaihin. Eli n. viikon keikkoja molemmat. Briteissä ovat raportoineet, että se toisen suuttimen meneminen heti ensimmäisen jälkeen on suhteellisen tavallista.

        xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

        Tässäkin on 2009 vuoden mersu.....Meillä lokakuussa rekisteröity GLK, jossa marraskuussa paukahti 1 suutin 9 000 kohdalla. Eilen meni toinen 11 tkm ajattuna....nyt jännittää meneekö 3. ennen joulua.... Miten kaupan voi purkaa????

        xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
        Linkkiä tuohon suutin jupakkaan alla, ja nämä on siis 2009-2010 vuoden mallistoja.

        http://keskustelu.suomi24.fi/t/8644773/220-cdi--moottoriongelmat
        Mersua ei voi pitää tällä hetkellä kuin rahamiehet .


    • älkääajakomersullaenään

      Tätä suutin ongelmaa on ollut koko 2000 luvulla ,pirun kallista.

      mutta jopa uudemmissakin on.

      Vaikka huonoimpien moottorien seassa on paljon eurooppalaisia valmistajia, niin on myös hyvien joukossa.

      Näistä esimerkiksi Mercedeksen OM651 BlueEfficiency nelosdiesel on siitä källi, että ensimmäisen tuotantovuoden 2009 lähes jokainen 220 CDI ja 250 CDI moottori kilahti vikatilaan vakavan suutinvian vuoksi jo ensimmäisenä käyttövuotenaan. Tilanne oli välillä niin katastrofaalinen, että tuotantolinja seisoi tehtaalla, koska kaikki suuttimet menivät jo myytyjen autojen takuukorjauksiin. Saman moottorin 200 CDI versio raksutteli menemään ongelmitta (kunnes jakoketjun kiristin venytti ketjun hylkymittoihin).



      Voin kertoa sinulle ,itsekkin olen joutunut suuttimien kanssa pelaamaan E 270 cdi eli viitoskone ja lisäksi C sarjassa oli kaikki tiivisteet laitettava, samoin tankilta asti.

      Tässä jostain muistakin malleista juttua alempana,ai niin vitossa se tehokkain malli minulla oli myös ongelmat ,voin kertoa ettei sellaista pidä ostaa,on niin ahdas konehuone.Ja ne ruosteet.

      http://keskustelu.suomi24.fi/t/9925036/ei-enaa-ikina-cdi-mersua

    • Anonyymi

      Itellä 220cdi 145hv.. täys kaasulla sammuu ja ku käytät virrat pois meno jatkuu. Lähtee hyvin käyntiin ja vetoja on mutta ku lähdet ohittaan niin sammuu ja EPC valo syttyy. Mitä hittoa ton kans tekee, on irrotettu pumput ja putsattu paikat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      250
      4526
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      125
      2965
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2732
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      17
      1437
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      52
      1295
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1067
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1055
    Aihe