Mihin kaupunkiin ensikertalaiset?

Tinsku

Minä ja poikaystäväni ajattelimme lähteä kaupunkilomalle. Mikä Euroopan kaupungeista sopisi ensimmäistä kertaa ulkomaille lähteville? Toivoisin, että paikka ei olisi kauhea turistirysä, siellä olisi turvallista, hyvää ruokaa, nähtävyyksiä, edullista ym. =)

11

2559

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mä vaan

      no ekaks kannattaa tutustua hesaan senjälkeen barcelona vois olla kiva mesta tai wien kuivana?

    • ehdottomasti

      barcelonaa

    • Harkita

      Berliiniä!
      Lyhyet lennot.
      Runsaasti majoitusvaihtoehtoja.
      Menomestoja joka makuun.
      Helsinkiä halvempi.
      Kaikki toimii.

    • Jake

      Bryssel
      Amsterdam
      Rooma
      Berliini

      Kaikki hyviä !

    • suuri

      Tukholma, Oslo, Kööpenhamina, Berliini, Budapest.

    • sinne

      mihinkään kaupunkiin vaan KUUSAMOON

      • onn

        kuusamo on kaupunki


    • kauniinpaa

      kuin Sevilla Espanjassa.

      Firenze Italiassa on toinen suoiskkini.

      Mutta Miks ei Pariisikin kävisi ensikertalaiselle.

    • Ei elokuussa

      Edinburgh vaikuttaa mielenkiintoiselta, lähden sinne syyskuun alussa. Elokuussa paikka on tupatentäynnä (noin miljoona vierailijaa!) festivaalien aikaan. Mutta muina kuukausina varmasti rauhallisempaa. Edin lisäksi lähiseudulla on hienoa Skotlannin maisemaa, tosin ne kunnon maisemat ovat pohjoisemmassa ja saaristoilla.

    • lo_siento

      teillä ainakin on.

      Aiemmin suositeltua Barcelonaa en ensikertalaisille kyllä suosittelisi. Se ei ole Euroopan turvallisimpia kaupunkeja.

      Kööpenhamina ja Riika tulevat heti mieleen. Samoin Keski-Euroopan vanhat kaupungit Praha, Wien, Bratislava, Budapest, Krakova. Lontoosta löytäisitte vaikka mitä, mutta se on tätä nykyä hyvin kallis kaupunki.

      Turisteja on kaikkialla, myös te kuulutte heihin! Jos haluaa vältellä turistilaumoja, kannattaa hakeutua ulos suurien kaupunkien keskustoista ja ruokailla paikallisten suosimissa ravintoloissa. Myös hintataso muuttuu tällöin edullisemmaksi.

    • Lilli

      Kannattaa käydä! Lyhyt lento ja edullinen, paljon shoppailumahdollisuuksia ja hintataso on halvempi kuin Suomessa!
      Saksalaiset ovat tosi ystävällisiä ja hyvää palvelua olen itse saanut joka paikassa. Kaunis kaupunki kesällä ja metrolla (u-bahn) pääsee liikkumaan kätevästi ympäri kaupunkia, kannattaa ostaa Hampuri-kortti. Kaupunki on myös ihan turvallinen paitsi ei kannata paljon pyöriä rautatieaseman ympäristössä ainakaan ilta/yö -aikaan. Mutta teitähän on kaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      50
      5147
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      67
      2925
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      279
      1418
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      72
      1133
    5. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1114
    6. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1085
    7. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      128
      1058
    8. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      74
      1054
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      169
      1030
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      914
    Aihe