: /

pipperoonixD

mulla on ollut tosi kauan pari lintua.Kun sain kaks uutta ne ei ole vieläkään kesyjä mistä se johtuu? ne on ollu mulla noin 3kuuukautta

3

411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Mitä lintuja sinulla on, kaikki lajit eivät kovin hyvin edes kesyynny?
      Kuinka olet lintujasi koittanut kesyttää, eivät ne sentään yleensä itsekseen kesyynny? Usein kesyyntyminen on aika suoraan kiinni siitä kuinka uutterasti jaksaa istumalihaksiaan lintujen vieressä kuluttaa ja tehdä rauhassa tuttavuutta niiden kanssa. Linnun reaktioita pitää myös osata vähän tulkita jotta tietää milloin kannattaa ottaa rauhallisemmin ja milloin voi taas koittaa pikkuisen painostaa lintua enemmän esim kädelletulossa. Herkkupalat hosumatta ja kärsivällisesti kädestä tarjottuna yleensä ovat se ensimmäinen askel kesyyntymiseen.

      Lintujen ikä ja alkuperä ja yksilöllinen luonne voivat myös vaikuttaa kesyyntymisnopeuteen, joku on jo perusluonteeltaan arempi kuin toinen, samaten häkkitoverit ovat usein sen verran kiinnostavampia kuin ihminen, että useamman linnun kanssa pitää kesyyntymisen eteen tehdä vähän enemmän töitä kuin yhden kanssa.

      • pipperooni

        undulaatteja


      • pipperoonixD

        ne oli jo kuusi kuukautta vanhoja kun sain ne tutultani xD


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      85
      3962
    2. Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.

      Tämä asia ihmetyttää suuresti.
      Maailman menoa
      51
      3268
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      160
      3012
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      61
      2936
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      77
      2464
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2286
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      25
      1974
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1951
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      162
      1918
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      91
      1311
    Aihe