Aikani tuossa pähkäilin mihin osastoon voisin asiastani kirjoittaa, toivotaan että täältä löytyy joku joka osaa valaista asiaa..
Reilu kaksi vuotta sitten työpaikallani, pienessä siwa myymälässä, tapahtui ryöstö. Mies ei saanut mukaansa paljon kaljaa kummempia mutta itse jouduin hakemaan sairaslomaa koska hän kävi minuun käsiksi yrittäessäni estää varastamisen.
Olin jonkin asteisessa paniikissa tapahtuneesta ja menin vasta seuraavana päivänä poliisilaitokselle tekemään rikosilmoituksen. Hassua että silloin mieheni, joka lähti tukemaan minua rikosilmoituksen teossa, kysyi poliiseilta millä todennäköisyydellä tekijä saadaan kiinni ja poliisi vannotti että kiinni saadaan, olihan siitä paskiaisesta kunnon kuvanauhaakin.
No ei ole poliisista sen jälkeen kuulunut, tekijä siis oletettavasti on edelleen vapaalla. Kuulin kuitenkin että valtiolta on mahdollista hakea korvausta tapauksessa jossa tekijää ei ole saatu kiinni, onko siis jollain kokemusta tai tietoa vastaavasta tilanteesta?
korvauksia ilman syyllistä??
1
218
Vastaukset
- OTM
Tapauksessa on mahdollista hakea korvausta Valtiokonttorilta. Korvaus perustuu rikosvahinkolakiin (sinun tapauksessa vanhaan rikosvahinkolakiin, uusi tuli voimaan 1.1.2006) ja sitä anotaan hakemuksella.
Tekohetkestä eteenpäin on 10 vuotta mahdollista tehdä hakemus. Hakemukseen tulee liittää olennaiset liitteet tosiasiallisen vahingon perusteista ja määristä. Henkilövahinkona korvataan mm kipu&särky, sairaalakulut, määrätyissä tilanteissa kärsimys, henkilövahingon yhteydessä vaurioituneet vaatteet jne, työansion menetys. Esinevahingon korvaamisessa on lisäedellytykisiä, jotka eivät tapauksessasi todennäköisesti täyty.
Tämä oli vastaus vain pääpiirteissään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1393850Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362974Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt91882Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa61616Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41089- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65741
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23741