Muslimit ovat kuumakalleja. Sen osoittaa paitsi lähetystöjen polttaminen, myös egyptiläisen laivayhtiön kimppuun hyökkääminen ja toimiston tuhoaminen.
He tarvitsevat vain tekosyyn, ja he sekoavat ja tulevat hulluiksi.
Pilakuvat ovat tekosyy
2
133
Vastaukset
- puukkääminen
Arkkipiispa Paarma tuomitsee Muhammed-kuvat
Julkaistu: 6.2.2006 11:14:59
Jukka Paarma
Arkkipiispa Jukka Paarma ilmaisi avoimessa kirjeessään maanantaina myötätuntonsa Suomen muslimeille profeetta Muhammedista julkaistuista pilakuvista. Kirjeessään Paarma tuomitsee kaikkinaisen sananvapauden varjolla tapahtuvan tarkoituksellisen uskovien ihmisten pyhinä pitämien asioiden loukkaamisen.
Kirje oli osoitettu Suomen islamilaisen yhdyskunnan imaamille Khodr Chehabille ja Suomen Islam-seurakunnan puheenjohtajalle Okar Daherille.
Paarman mukaan Suomessa muslimit ovat hyvän tahdon eleenä halunneet rakentaa yhteyttä uudella asuinpaikkakunnallaan toisten Jumalaan uskovien kanssa. Hän kokee islamin edustajiin suuntautuneen loukkauksen sattuneen myös kristittyihin.
Paarma pitää valitettavana, että loukkaantumisen kokemus on johtanut muutamissa maissa väkivaltaisuuksiin. Ne ovat hänen mukaansa yhtä lailla tuomittavia.
Arkkipiispa esittää kirjeessään toivomuksen eri uskontokuntien keskinäisestä kunnioituksesta ja toisiltaan oppimiseen perustuvasta yhteydestä.
http://www.suomenshiiamuslimit.org/phpBB2/viewtopic.php?t=4051 - Tallaajatauno
islam tarvitsee euroopan ja israelin lähelle pikku
ydinpommipatterin, mellakat ovat siis pelkkää
länsimaiden pelottelua.
Miksi sitten kuvista jotka julkaistiin jo aikaa sitten nousi vasta nyt kohu.
Syy taitaa olla aika selvä, iran on joutumassa
hankaluuksiin länsimaiden kanssa ja tarvitsee
aikaa pommitehtailulleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383839Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362974Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt91882Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51608Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41089- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65741
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23731