Keittiöitä suunnittelemassa ja yksi haaveista olisi saada tummat "valepalkit" kattoon. Siis pelkästään vain ulkonäöllinen kysymys, vaikka joskus ennenvanhaan niillä on jotain tarkoitustakin ollut siellä ylhäällä.
Onko kellään kokemusta moisista? Mistä saa tai miten tehdä, jos ei valmiina voi ostaa? Mitä materiaalia katto niiden "takana", että näyttää hyvältä?
Asiallisia kommentteja lukisin mielelläni.
Onko kellään kokemusta moisista? Mistä saa tai miten tehdä, jos ei valmiina voi ostaa? Mitä materiaalia katto niiden "takana", että näyttää hyvältä?
Asiallisia kommentteja lukisin mielelläni.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Moisia valekattopalkkeja saa ainakin Bauhausista Vantaalta. Ovat polyuretania, joten hyvin keveitä, varmaan kilon kappale.
On siellä myös harmaita rei´itettyjä "teräspalkkeja", sellaisia kaipaavalle.
Netin kautta löytyvät muut toimittajat ainakin kiskovat hurjaa hintaa uretaanistaan, mitähän nämä valepalkit mahtavat maksaa Bauhausissa?
siis hinta ei ole este näiden hankkimiselle, mutta en muista millään enää hintaa.. kokoja oli kahta ja lisäksi muita osiakin joten poikkeamista kannattaa harkita jos ei kovin kaukana..
Meillä piti koteloida yksi teräspalkki keittiön kattoon. Tehtiin kotelo 15mm vanerista ja valkolakattiin se. Sopii hyvin valkolakattujen kaapinovien kanssa. Senhän voi sitten lakata / petsata / vahata haluamakseen ja puun kuvioita jää halutessa näkyviin.
Sopiva parivuotta säänarmoilla ollut kakkoskolmonen kuivatataan hyvin sisällä, harjataan teräsharjalla, pyöristetään kantit puukolla (veistellään lisää lovia) ja polttokäsitellään pinta kaasupolttimella ennen lakkausta / vahausta.
Muuhun kattoon valkoinen lauta paneeli tai muu sileä valkoinen pinta.
Tehtiin taannoin keittiörempassa katto ihan raakalaudasta joka maalattiin valkoiseksi ja sitten "hirret" halkaistuista "puhelinpylväistä" jotka petsattiin.
Kiitosta hyvistä vinkeistä kaikille. Bauhaus taitaa olla liian kaukana meille, mutta eiköhän jollain käsittelyllä saa itsekin aikaan hienoa vanhan näköistä. Kiitos!
Esim Bauhausissa on ns "kevyt" hirsipalkkeja. Ne ovat jotakin superkevyttä uretaania, mutta todella hyvän näköisiä. n. 43 e/3 metrin pätkä. Katto paras kun on ihan raakalaudasta(esim pohjamaalattu ulkovuorilauta (ei vitivalkoinen).Tai sitten "raiskaat" puukolla ja käsihöylällä esim 4X4 ja käsittelet tummalla petsilakalla.Työläämpi, mutta edullisempi ja on sitten ainakin oikeaa puuta.