lämppärin kennon vaihto

reijo

Lagunan (97, 1,8, manuaalinen ilmastointi) lämmpärin kenno vaatisi vaihtoa tukkeutumisen vuoksi. Onko koko kojelauta irroitettava, onko kenelläkään kokemusta k.o kennon vaihdosta?

8

5634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kääk

      kojelauta pitää irroittaa, airbagit on hoideltava asianmukaisesti etteivät räjähdä silmille, vaikuttaa kyllä ylivoimaiselta itse tehtäväksi ja kalliiksi tulee merkkihuollossakin.
      Miten se kenno on voinut tukkeutua, nesteet jääneet vaihtamatta vai?

      • reijo

        Kieltämättä nesteiden vaihdosta on luistettu niiden hyvän ulkonäön vuoksi, olisikohan vaihtoväli ollut jotain kolmen vuoden luokkaa. Nyt lämpöä kyllä vielä hiukan tulee mutta huomattavasti vähemmän kuin aiemmin.Aion vielä yrittää huuhtelua.


    • seppä

      Kennon vaihto on yllättävän kevyt homma jos tietää mitä tekee ja selkä taipuu kojelaudan alle. ja jos kenno ei vuoda niin sitä ei kannata vaihtaa vaan olen itse monet vain huuhdellut vedellä ja paineilmalla.

      Lämmityslaitteen putkien läpiviennissä on konehuoneen tulipellissä pikaliitin jonka vetämällä irti pääsee käsiksi tiivisteen alla oleviin kahteen torx-30 kannalla olevaan ruuviin joilla lämmittimen putket ovat kiinni tulipellissä.

      siirry kuljettajan jalkatilaan ja näet kaasupolkimen yläpuolelta putkien tulevan lämmityslaitteeseen. puket ovat kiinnitetty muistaaksini kolmella torx-20 ruuvilla jotka ovat hieman hankaloissa paikoissa. putki nousee pois lämmityslaitteesta ja sen jälkeen kenno lähtee vetämällä pois kun irroittaa sitä kiinnittävät kaksi ruuvia kennon päädystä.

      • Timo

        Minulla on Laguna 2.0 RT vm. 95 ja viime vuonna siihen piti vaihtaa kenno, koska lämpöä ei tullut ollenkaan. Maksoi maltaita. Bilian kaveri arveli, että neste oli hyytynyt siksi, että joku oli typeryyksissään laittanut sisään vääränlaista nestettä. Uskoin ja epäilin auton edellistä omistajaa. Eilen kuitenkin huomasin, että lämmintä ei taaskaan tule. Pelkään pahinta, että edessä on taas kennon vaihto! Mutta nyt syy ei ainakaan ole vääränlaiset nesteet tai liian vanhat nesteet, sillä kenno asennettiin merkkihuollossa viime joulukuussa!! Ovatko muut huomanneet, että tämä on lagunan tyyppivika tms? Voiko tällä kertaa kyse olla esim. roskista (esim. koivun siemenistä) jossain?


      • reijo

        Siis onko näin myös ilmastoidussa autossa? Korjauskirjasta luin että ilmastoidun auton kennon vaihto vaatii kojelaudan purkamisen, toisaalta näissä on ollut ennenkin virheitä ja ilmastointiakin kun on kahdenlaista, olisiko korjauskirja tarkoittanut automaatti-ilmastoitua autoa jossa voisi kuvitella kennon kotelonkin olevan erilainen? Voisinko muuten huuhdella kennon konehuoneen puolelta, vettä ensin ja painetta perään vai kuinka? Kiitos asiantuntevista vastauksistasi, seppä!


      • seppä
        reijo kirjoitti:

        Siis onko näin myös ilmastoidussa autossa? Korjauskirjasta luin että ilmastoidun auton kennon vaihto vaatii kojelaudan purkamisen, toisaalta näissä on ollut ennenkin virheitä ja ilmastointiakin kun on kahdenlaista, olisiko korjauskirja tarkoittanut automaatti-ilmastoitua autoa jossa voisi kuvitella kennon kotelonkin olevan erilainen? Voisinko muuten huuhdella kennon konehuoneen puolelta, vettä ensin ja painetta perään vai kuinka? Kiitos asiantuntevista vastauksistasi, seppä!

        Kennon huuhtelu ei onnistu konehuoneen putkista(yritetty on) sillä vesi ei kierra kennon pohjan läpi missä tukokset( painavaa ruosteen sekaista vettä) ovat vaan vesi kiertää helpointa reittiä.

        korjauskäsikirjasi käsittelee todennäköisesti ilmastoinnin kennon uusimista jossa joutuu purkamaan koelaudan pois, mutta lämmityslaitteen kenno on eriasia ja näkyy kun katsot kuskin jalkotilaan. tarkista kennon päädystä sen merkki (BEHR vai VALEO) jos menet ostamaan uutta.


      • ranskatar


    • kerran tehty

      vaihdoin semmoisen -96 farkkuun, millimetri
      hommaa polkimet pohjaan painettuna ja näkyvyys
      nolla. varasin aikaa päivän meni 5-6 tuntii.
      Jäi vielä itellekin tuntipalkaa kun kysyin
      mitä maksais tehtynä.Eli, en irrottanut kojelautaa itselläni 1,8.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      112
      1639
    2. 105
      1185
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1071
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      969
    5. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      128
      857
    6. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      50
      854
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      240
      838
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      70
      745
    9. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      178
      719
    10. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      55
      699
    Aihe