Liikkeitäkö?

16+6

Kävin ultrassa viikolla 15 6. Siellä näkyi vilkas vauveli ja istukka kohdun takaseinämässä. Ultraaja kyseli, että joko olen liikkeitä tuntenut ja kun sanoin että en, arveli, että voisin pian tuntea.

En tiedä sitten, olenko alkanut kuvittelemaan, nimittäin seuraavana yönä sitten tunsin jotain epämääräistä ja seuraavana päivänä lisää. Sitten muutama päivä väliä ja nyt taas, entistä enemmän.

Siis pääasiassa nuo tuntemukset ovat vähän niin kuin jotain lihasnykäyksiä tai kevyitä tökkäyksiä alavatsalla. Hyvin samantyylisiä nykäyksiä on ollut aikaisemminkin ja missä milloinkin, mutta nyt niitä tulee siis poikkeuksellisen paljon juuri tuonne alavatsan keskelle. Toisinaan nykäyksen tuntee jopa kädellä, kun sitä pitää mahan päällä. Nykäyksiä tulee yleensä silloin kun istuu rauhallisesti tai makaa selällään. Niitä tulee pääasiassa yksittäin tai muutaman sarjoja. Joskus on myös epämääräisempää "aaltoilua", mutta harvemmin.

Voisiko tämä olla jo SITÄ, vai jotain muuta? Olisi ihanaa, jos saisi päivittäin jotain elonmerkkejä vauvasta. Muuten kun ei mikään poikkea "normaalista", siis mitään oireita ei ole eikä mahakaan vielä ole pahemmin kasvanut.

2

533

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maalismamma24

      Onnea sulle! Liikkeiltähän nuo kuulostavat=) Sellaisia nippauksia vatsassa..Eikös olekin ihanaa=)=) Päivittäin ei silti välttämättä liikkeitä vielä noin aikaisin tunne, saattaa mennä muutama päiväkin ilman tuntemuksia, eli älä huolestu.

      • elokuun äiti

        sellaisia kivoja kutittavia tikityksiä, varsinkin kyljellään. Joskus se kutittaa niin että on ihan itsekin nytkähdettävä. Onnea! Toi on ihanaa aikaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      38
      3682
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      32
      3257
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      69
      2888
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      91
      2730
    5. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1748
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      81
      1709
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      1539
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      28
      1517
    9. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1484
    10. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      28
      1478
    Aihe