Eiköhän nämä asuntojen remontit tällä hetkellä maksa aina ostaja vaikka myyjä joutuisikin jotain vähän palauttamaan takaisin. Muistakaa myyjät laittaa hintoihin remonttilisän.
ostaja tällä hetkellä maksaa
2
881
Vastaukset
- nuljuja
Ja miksipä myyjä ei laittaisikin hintoihin valmiiksi vähän "palautusvaraa".
Vaikka myisit kuinka hyvää kohdetta tahansa, niin näitäkin ostajia on, jotka kaupan jälkeen suurennuslasilla ja kavereiden vinkeillä yrittävät etsimällä etsiä vikoja. Idea kai on alunperin ollut, että oikeissa virhetilanteissa ostajan asema olisi turvatumpi. Mutta nykyään syynätään asioita mikroskoopin kanssa ja väitetään normaalia kulumista asunnon virheeksi. Onhan näitä "mistä pitäisi etsiä vikoja" -kysymyksiä näilläkin palstoilla näkynyt. Eli vaikka ei mitään vikaa ole huomattu, niin tarttishan nyt jostain päästä myyjää jälkikäteen rahastamaan... Kun sitten oikeuskäytäntö on mitä on, niin kuka uskaltaa lähteä oikeudessa asiaansa puolustamaan. Kaukaaviisas myyjä laittaa siis "nuljun ostajan lisää" hintaan valmiiksi.- että jos esim.
rakenteet homeessa ym. että siitä vaaditaan myyjää vastuuseen (osakekaupassa myymästään asunnostaa (asunnossa virhe)) ja kiinteistökaupassa myymästä kiinteistöstään.
Mutta että lähetään oikeuteen vaikka jostain virheestä (ei terveydelle vaarallisesta), josta koituu tuhannen euron lasku niin sitä minä en ymmärrä. Vaikka vessanpytty rikki. Oliskin niin pienestä asiasta kyse. Homevaurio kun on niin siitä on terveyshaittaa, ei sellaisessa asunnossa voi asua.
Huom. Hometta pidetään oikeudessa virheenä josta on terveydellistä haittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä1311325Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa373853Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1093019Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1202380Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin812045Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1961761Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.2991006Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta17780Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143725- 53699