Tarkoitus olisi hakea Valtio-oppia opiskelemaan ja nyt pitäisi päättää meneekö valmennuskurssille vai ei... Kannustin näyttäisi olevan paras vaihtoehto, mutta onko kurssi oikeasti pakollinen kun melkein 500euroa tuntuu aika suolaiselta?
Miten suuri osa sisäänpäässeistä on kursseja käynyt tai ehkä hankkinut itseopiskelumateriaaleja?
Tämän vuoden abina lukemiseen ei ole vielä kuitenkaan aikaa paljoakaan reaalin ohella...
Valtsikaan yrittämässä
6
1045
Vastaukset
- Prolero
Valtio-oppiin helsinkiin on se politiikka tieteenä kirja ja aineisto. Jos haluat päästä helpolla sisään hae opiskelemaan turkuun, tampereelle tai jyväskylään, jossa on politiikan perusteet kirja, joka on tosi paljon helpompi kuin helsingin kirja. Yhteiskunta-ja valtiotieteellisillä aloilla et hyödy kurssista. Niin se vaan on.
- tumpleo
Varmasti ihan fiksu näkemys ja Tampereella opiskeleminen tuntuisi ihan fiksulta, mutta aion silti ensimmäisenä vuonna yrittää Helsinkiin. Armeijan jälkeen ensi keväänä voin pohtia jos hakisin uudelleen Helsinkiin tai Tampereelle ehkä mielummin.
Kurssilta lähinnä odottaisin että opetettaisiin vastaamaan oikein. Tiedot hankin sitten tietenkin lukemalla :)
Mitä kokemuksia löytyy Kannustimen kursseista? Ja millaisilla pohjatiedoilla olette kurssinne aloittaneet vaikka sitten alalla kuin alalla? - Nimetön
tumpleo kirjoitti:
Varmasti ihan fiksu näkemys ja Tampereella opiskeleminen tuntuisi ihan fiksulta, mutta aion silti ensimmäisenä vuonna yrittää Helsinkiin. Armeijan jälkeen ensi keväänä voin pohtia jos hakisin uudelleen Helsinkiin tai Tampereelle ehkä mielummin.
Kurssilta lähinnä odottaisin että opetettaisiin vastaamaan oikein. Tiedot hankin sitten tietenkin lukemalla :)
Mitä kokemuksia löytyy Kannustimen kursseista? Ja millaisilla pohjatiedoilla olette kurssinne aloittaneet vaikka sitten alalla kuin alalla?olla erimieltä edellisen kanssa. Minulle kurssi osoittautui motivoivaksi ja suurella prosentilla meni kurssitovereita sisään. Kannustin on ihan jees.
- jihpo
Eihän noita kursseja voi pakollisina pitää; kyllä opiskelemaan pääsee ihmisiä ilman niitäkin. Olen joskus nähnyt juttuja siitä, kuinka moni sisäänpäässeistä on kursseja käynyt, mutta en jaksa muistaa. Mielestäni sisään voi kyllä hyvin päästä ilman kurssejakin.
Toisaalta, on kursseista varmasti myös hyötyä monille. Itselläni ainakin auttoi, kun sai harjoitella vastausten kirjoittamista ja sai niistä palautetta. Ymmärsi tarkalleen, mitä kokeessa haettiin. Ja nykyään on vielä se aineistokoe, jossa kenties on omat niksinsä (en siitä tiedä, sitä ei ollut silloin kun itse pyrin). - inkku
itse valtio-oppia opiskelevana, voin sanoa että 80% sisäänpääseistä on käynyt valmennuskurssin. SE todella on hyödyllinen ja ns. pakottaa lukemaan. silloin kun itse hain piti lukea vielä kaksi ainetta. toisen kurssin otin eximiasta ja toisen Kannustimesta. Kannustin oli paljon parempi, suosittelen. Ei kun ahkeraa lukukevättä vaan!
- m__
Olen samaa mieltä siitä, että kurssi kannattaa. Minun kurssiltani kannustimesta taisi päästä 8 opiskelemaan valtio-oppia. Suurin osa muistakin opiskelemaan päässeistä oli käynyt jonkun kurssin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi494123Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal663783- 703308
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak963210Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no902181- 352118
- 241979
- 381949
- 321940
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231864