ei sitä pelkkä lääketeollisuus voi kaikkea hoitaa. Kyllä ihmistä kuuntelevaa ihmistä tarvitaan. Mielelläni maksan kunhan toinen on läsnä ja kuuntelee ja välittää. Lääkäri on nykyään niin kiireinen ettei se tee muuta kuin kirjoittaa reseptin ja perään laskun. Mä ainakin haluan maksaa korvista ja läsnäolosta ja jos siinä on joku ns. huuhaajuttu mukana niin olkoon, pää asia on että tulee hyvä mieli ja saa apua vaivaan.
vaihtoehtoja
5
311
Vastaukset
- Samat potilasoikeudet
Eri vaihtoehdoissa on potilaalla/asiakkaalla kuitenkin oltava yhtäläiset juridiset oikeudet ja hoitajalla/"hoitajalla" yhtäläiset juridiset velvoitteet.
Valitettavasti vaihtoehtois/uskomushoitoihin liittyy runsaasti ongelmia potilasoikeuksien kannalta. Kyse on usein lahkomaisesta toiminnasta. Kun "parantaminen" perustuu uususkonollisiin oppeihin tai valmennusaatteisiin, herää kysymys, kunnioitetaanko asiakkaan/potilaan maailmankatsomusta.
Mitään vaaratonta hyvän olon puuhastelua eivät "valmennus"-hoidannatkaan ole. Maallikkoterapistin on joskus mahdotonta tunnistaa asiakkaansa psyykkisiä ja fyysisiä tarpeita=> asiallinen hoito voi viivästyä.
Ei siis mitään harmitonta leikkiä...- ja valmennuksiin
Ei muuta kuin alatte puuttua sarasvuon ja muihin isoihin koulutus ja valmennusorganisaatioihin ja reippaasti, hehän tekevät aivan samaa kuin yksityinenkin, et semmoista.
Mitäs nämä viralliset tahot ovat saaneet aikaan, katso lasten ja nuorten hälyyttävää mielenterveysvuorta ja muita , mutta kun se on virallinen taho ei siihen puututa mitenkään , ei korppi korpin silmää noki.....
Ei juurikaan mitään hyötyä muuta kuin lääkeresepti. ja lääkeriippuvuus .
- Leksa
Lähimmäistä ja rinnallaolija me vaikeina hetkinämme tarvitsemme - emme mitään lääketieteellistä teoritisointia ja siihen perustuvia reseptejä.
Ja kaikkein vähiten kaipamme lainopillisia luentoja joiltain kateellisilta ja oman tärkeytensä valtaistuimella istuvilta saivartelijoilta. - Leksa
- Homeherkkä
Olet vallan oikeassa siinä, että laakärigurujemme olisi paneuduttava sairauksien todellisiin syihin.
Olen itse työpaikan sairastuttama herkkä homeallergikko ja kaltaisiani on pilvin pimein ympäri Suomea.
Eli työterveysjuollostamme huolimatta työnantaja saa homealtistuksellaan aiheuttaa homesairauden, joka ilmenee astmana, allergisena keuhkoputkitulehduksena ja allergisena alveoliittina.
Homeallergialla näyttää olevan yhteys myös autoimmuunisairauksien puhkeamiseen.
Ja kun on homeallergikko, se näyttää laukovan lukemattomia muitakin allergioita ilman atooppista perimää.
Ja miikä vielä mielenkiintoisempaa lääkärigurujemme oletusarvo on, että homealtistus aiheuttaa vain ja ainoastaan astmaa, jota voi kuulema astmalääkityksellä pitää kurissa.
Henkilö, jolle homealtistus aiheuttaa allergisen keuhkoputkitulehduksen, joka tulehdus saattaa yltää pieniin keuhkorakkuloihin asti, jätetään kylmästi diagnostisoimatta aina maamme johtavaa homehuippututkimusyksikköä,Työterveyslaitosta, myöten.
Käytäntönä on, että näitä työpaikan aiheuttamia homefunssia paikkaillaan yhä lisääntyvin antihistamiini-astma-antibiootti- ja jopa mielenterveyslääkityksin.
Seurauksena astmaatikolla pahimmillaan nebulisaattorin käyttö ja alveoliitikolla happilaitteet. Ja mielenterveysdiagnoosi ei ole mitenkään harvinainen ja sitä kautta eläkkeelle.
Niin ja mitä lääkärin alkuvaiheen reaktioon tulee kun potilas mainitsee sanan työpaikkahome; seurauksena on täysi hiljaisuus tai homeista ja niiden aiheuttamista sairauksista ei tiedetä mitään, niitä tutkitaan.
Eli valehtelevat, koska niistä on tiedetty ainakin 1800-luvulta lähtien, joka tieto näkyy lääketieteen oppikirjoissa.
Ja homeen takia sairastuneiden määrä alkoi jo 1960-luvulta lähtien lisääntyä maassamme huimasti maanviljelyn teknistymisen ja ns. teknisen rakentamisen ja rakennusten huonon kunnossapidon takia.
Vieraileppas Leksa tuolla homesairaudet-palstalla.
Entä mitä mieltä olet pystyykö hypnoosilla nostamaan immuunipuolustusjärjestelmän reagointikynnystä?
Lääketiedegurujemme median palstoilla esiintuomastaan huipputasotietämyksestä huolimatta tässä maassa on homeallergikkoja, jotka joutuvat käyttämään kunnollisia hengityssuojaimia jo luonnonhomealtistuksen takia lumettomana aikana kuin myös 60-70 %:n homeitiöitä sisältävän rakennuskantamme takia.
Me homeallergikot selvittelemme par`aikaa myös sitä, miksi lääketiedegurujemme mukaan maassamme on vain herkkiä siitepöly ja kissa-koira-allergikkoja, mutta ei yhtään herkkää homeallergikkoa.
Niin ja kyllä te tehyläisetkin olette meitä homeallergikkoja kohdanneet ja kohtaatte yhä.
Kysynpä vain miksi tekin hiljennytte homeallergikkojen kysymysten edessä?
Vuosia sitten eräs tehyläinen laittoi käteeni Astma- ja Allergialiiton julkaiseman lehden, jossa HYKS:in homeallergiaguru Tari Haahtelan oletusarvo homeallergiasta näytti pohjautuvan vain korvien väliin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi504157Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal673817- 703338
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak963250Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no952243- 352158
- 242019
- 362009
- 381989
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231894