Tarkoitukseni on tehdä itse lokerikko ruokailuvälineille, siis haarukoille, veitsille, lusikoille. Ajattelin ostaa palan teakvaneria ja teaklistaa, tarkoitukseni on ottaa mitat vetolaatikosta ja sahata vanerista suorakaiteenmuotoinen pala joka juuri sopii vetolaatikkoon. Tarkoitukseni on rajata rimalla reunat ja lokerikot jokaiselle ryhmälle, ajattelin käyttää liittämiseen riman ja vanerin välillä kaksikomponenttiliimaa ja senkkikantaisia messinkiruuveja jotka ruuvaan vanerin pohjasta etteivät näy, senkkaan luonnollisesti kannalle tilaa vaneriin.
Edelleen tarkoitukseni on lakata laatikosto useampaan kertaan Hempelin lakalla ensimmäinen kerros tietty ohennettuna 70%, seuraava 50%, 25% ja viimeinen täydellä lakalla.
Toimiiko näin mitä mieltä olette, kiitos jo etukäteen vastauksistanne!
Edelleen tarkoitukseni on lakata laatikosto useampaan kertaan Hempelin lakalla ensimmäinen kerros tietty ohennettuna 70%, seuraava 50%, 25% ja viimeinen täydellä lakalla.
Toimiiko näin mitä mieltä olette, kiitos jo etukäteen vastauksistanne!
Vastaukset 19
Vanhimmat
Noinhan se menee pääpiirteittäin.
Yksi tärkeä juttu kuitenkin unohtui: muista tarkastaa, että ne ruokailuvälineet mahtuvat vielä sinne lokerikkoon pituutensa puolesta. Nythän vetolaatikon pituus lyhenee 2 x käyttämäsi riman paksuuden verra.
Ja messinkiruuveja ei voi ostaa Biltemasta, ne on paskoja. Ainoastaan aidot taotut venetarvikeliikkeestä ostetut käy!
Kyllä ne Bilteman messinkiruuvit ovat samaa tavaraa, pronssiruuvit ovat eri asia eikä niitä joka kaupassa ole,eikä tarvii kuivassa tilassa.
Luulisi noilla suunnitelmilla onnistuvan. Ole kuitenkin tarkkana ohentimen kanssa.
etkö sä Sir BB olekkaan kaikki tietävä ja kaikkea osaava ultimate alfauros?
Olen aikaisemminkin huomannut, että tuo kyseinen nimimerkki on useamman kirjoittajan käytössä. SirBB:n mielipiteet esim. Bavaria-kysymykseen kun näyttävät olevan sekä puolesta että vastaan:-)
Sen aijaan alkuperäinen SirBB (tämä tulikuumasta pannusta kirjoittanut) on minun mielestäni kadonnut palstalta.
lisäämistä?
No esireiät unohtu, )))))))))))))))))))))))).
Rimanpätkistä duunaan pari snadii pannunalusta.
Tuolla vähän alempana joku kyseli kokemuksia Caribian reissuista. Miksi et kerro viime talven kokemuksistasi siellä??
Vene lehti täynnä suomalaisten matkakertomuksia, jotka omasta mielestään tehneet suomalaista purjehdushistoriaa seilatessaan ARC:n mukana yli, ostakaa Vene lehti, varmaan messutarjouksena.
Duunaatsä oikeesti Stadin kundi jotain
skruudausvälinelodjua?!?
Jos mä tarttisin, niin mä heittäsin legendat
mun timpurille, joka hiffaa puuduunit bulisti.
Onks sun fyffet menny Donnien kanssa vai
et sä enää pysty bylsii ku duunaat tollasii
vanhojen gubbejen jobeja? Älä ainaskaan fattasta
käy hakee, skriinaavat sulle.
sanaakaan...
minäkin ymmärsin..ja noille ei mikään ole niin maalaista kuin espoolainen, espoossa! Vaikka on sen ny parempi kuin tampereen keskustori conanlandiassa
Mie oon pojat lapista. Kemijärvellä mie purjehin Bellan harttopilla.
tää oli snadi joke, alko ottaa nää "tarkoitukseni on tehdä sitä ja tätä" gubbet.
Ota iisisti, sköne kohta sula.
Ja taas aloittelevia liikenteessä...
Olen kiinnostunut enemmän vaimon "haarukkalaatikosta"
Sir BB onn lögäpöksy jolla tulee suusta ja anuksesta paskaa hela tiden. Sir Vili on taas tosi mies. Mies sanójensa / tekojensa takana. PISTE
Mä koetan olla joku vastavoima tolle muka
Stadin kundille, joka on dorka unohtanut
aikaisemmat stoorinsa Tarmon neglaussaleistakin.
Tietty pilke silmäkulmassa skriinaten.
Stadi on snadi mutta buli ja kohta päästään
taas skönelle! ;-)
Liima pitää yksinäänkin kun käytät liimatessa kunnon puristusta. Tarpeettomia ovat ruuvit.
mrv
päättänyt keskittyä tähän haarukkakysymykseen. Minulla on ongelmana viime vuosina ollut, mihin kuuluu sijoittaa vasenkätisten vieraiden kahvikupit? Oletteko muuten huomioineet tämän vähemmistön?
Kevättä kohti olemme menossa ja aurinko paistaa!
Siinä on ytyä!