http://www.welho.fi/?l=1&f=875
Tämä aamuna kun pistin 7 jälkeen boxin päälle, ilmoitti vaan että "Ei signaalia". No, en kerinnyt aamuhässäkässä hakemaan kanavia uudelleen, mutta toisaalta - hakeekohan se mitään kanaviakaan jos ei ole signaalia? No, katsellaan illalla mikä on tilanne.
Tämä aamuna kun pistin 7 jälkeen boxin päälle, ilmoitti vaan että "Ei signaalia". No, en kerinnyt aamuhässäkässä hakemaan kanavia uudelleen, mutta toisaalta - hakeekohan se mitään kanaviakaan jos ei ole signaalia? No, katsellaan illalla mikä on tilanne.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mul oli sama juba,eiku kanavat automaatti hakuun,se on sil selvä.
NIT haki kanavalistaan uudet kanavat vanhojen lisäksi.
Nyt suosikkilistaa tehdessä pitää valita kahdesta kanavasta se toimiva...toinen on aivan turhaan. Nit ei poistanut/korvannut vanhaa listaa.
Ehkä olisi pitänyt tehdä ensiasennus?
Liikaa säätämistä silti.
Xsat C410
Joillain vehkeillä pitää ensin resetoida asetukset ja lataista kanavat uudelleen. Itsellä Handanin CV-3300, mutta päivityksen jälkeen Ylen kanavat (1,2,FST, Teema)takkuavat muka ilman signaalia. Välillä sekunnin näyttää kuvaa, mutta useimmiten ei. Signaalin laatu kuitenkin 97 %, mikähän taas mättää. MTV, Nelonen ja kanavapaketin (Discovery jne.) kanavat näkyvät moitteettomasti. Mikähän taas mättää?
Kyseiselle laitteelle pitää ensin tehdä tehdasasetusten palautus jonka jälkeen automatik seuraa kanavien automaattihaku. Ilman tehdasasetusten palautusta homma ei toimi.
Jep, tuo oli tiedossa, tehdasasetukset on palautettu ja asemat haettu, mutta silti Ylen kanavat katsomattomissa. Antennipiuhaa on nyitty, konetta sammuteltu ja töpseleitä irrotettu, turhaa tuntuu olevan. No joo, huomenna HTV:lle soittelemaan ;).
Mulla sama laite(3300), vikaa ollut jo vuoden elikka uudesta lähtien, tekee sellasta että ei saa kanavaa vahdettua vaan pitää sammuttaa virta ja laittaa uudestaan päälle!
(3-7 kertaa päivässä!)! sekä joskus jää kuva päälle mutta ääni kuuluu! sekä joskus ei taasen ääni tule mutta kuva näkyy!
Welhota kävi ukko tarkastamassa singaalin ja kaikki on OK!
Kerto että tään parannuksen jälkeen minkä nyt tekivat niin pitäisi toimia, mutta EIPÄ toimi!
Olen myös ottanut piuhat irti ja laittanut takasin, mutta eipä auta asiaa!
Ja kortin olen jo kerran vaihtanut, sekä välillä ottanut pois sit heti takasin mut ei sekään auta mitään!
viritellä boksia uudestaan aamulla.
Itsellänikin oli iltaan asti YLEn kanavat hukassa, mutta tein uuden haun tuossa 7 aikoihin ja ne löytyivät.
Jaahas, hyvin toimii kun illalla palautun ensin tehdasasetukset (Handan DVB-C5000) ja sitten hain automaattihaulla kanavat uudelleen.
Ja nyt alkoi näkymään diginä jopa MTV (siis musiikkikanava). Ennen näkyi vaan Voice, mutta nyt siis tuokin. Taisi tulla pari muutakin "uutta" kanavaa digin puolelle...
...ja niin että tuntuu ;).
Ei maar, aamulla toimikin aivan mainiosti taas Ylenkin kanavat ilman sen kummempiä resetointeja ja kanavahakuja.
Mutta.
Nyt illalla taas vaivaa sama ilmiö, ehkä tällä tavalla halutaan saada lisää katsojia Ylen aamuohjelmille, kun illalla niitä ei näytetä ;).
Pitänee ruveta lukemaan.
Alkoipa meillä ainakin digikuva tökkimään aikaisempaa enemmän Welhon päivityksen jälkeen. Ennen kuva tökkäsi vain kanavavaihdon yhteydessä, mutta eilen esim. Kotikadun aikana varmaan 5 kertaa kuva tökkäsi hetkeksi. Tätä ei ole ennen tapahtunut.