Taulukko sivun laidassa...lukekaa pliis!

Mun ongelmana on semmonen, että ku mä teen taulukon sivun vasempaan laitaan, niin sitte ku alan kirjottaan tekstiä, niin se teksti alkaa siitä taulukon alareunasta, eli sitä ei millään saa alotettu ihan ylhäältä. Ohjelma mitä käytän on Easy HTML 2. Käykää kattomassa esimerkki sivulla http://www.sunpoint.net/~tanzkuli/esim.html
Kiitos jo etukäteen...:)))
6408
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sinun kannattaa vaihtaa markkinoiden parhaimpaan WYSIWTYG ohjelmaan (What You See Is What You Get), joka on Microsoft FrontPage 2002. Sillä taulukoiden tekeminen on todella helppoa. Katso esimerkki: http://diablo86.faithweb.com

Äänestä
  • Mistä tämän ohjelman sitten saa... ilmaseksi netistä?

    Äänestä

  • -Tanzkuli- kirjoitti:

    Mistä tämän ohjelman sitten saa... ilmaseksi netistä?

    No periaatteessa...

    Ohjelman laadusta sitten voidaan olla kyllä erimieltä.

    Jos joku WYSIWYG editori pitää olla niin sitten Dreamweaver. Sekin maksullinen.

    Notepadilla tms saa kyllä hyvin tehtyä sivut. Crimson Editor on ehkä paras Notepadin korvike, ilmainen, monipuolinen yms. Itselle on ainakin hyötyä rivi numeroinnista ja tag highlight on myös hyödyllinen, ehkä aloittelija osaa arvostaa sitä vielä enemmän kun näkee suoraan onko joku tagi oikein vai ei. =)

    Äänestä

Tuolla sivulla ei ole taulukkoa ja siina on se ongelma.
Toiseksi: Vasen laita onnistuu listaamalla helpommin.

Laitan saman sivun sulle mailissa malliksi taulukolla ja listalla varustettuna. Ventta hetki.

Äänestä

firman DNS meni alas enka paase hotmailille. No, tassa on yks tapa lahestya asiaa:


Eli mun ongelma on seuraava:


Minä
Linkkejä
Vitsejä

Vieraskirja

Lue vieraskirjaa
Kirjoita vieraskirjaan


Tämä kirjottaminen ei ota onnistuakseen ollenkaan, ku sen joutuu alottaan täältä alempaa,
ja musta ku se ois niin mukava alottaa tuolta ihan ylhäältä samalta tasolta ku luettelon tossa sivulla.
Tänk juu veri mats jos osaat auttaa!
Voit vaikka Mailata mulle



Toinen, ehka parempi keino on laittaa sivulle framet.

Äänestä
  • Tuossa on ja vaihtaneet paikkaa. Sen siita saa kun notepadilla vasaa.

    Frontpage on maksullinen, warena loytyy kylla. En tiia mista, eika suoraan sanoen vois vahempaa kiinnostaa. Frontpage sux.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-Tanzkuli- kirjoitti:

Mun ongelmana on semmonen, että ku mä teen taulukon sivun vasempaan laitaan, niin sitte ku alan kirjottaan tekstiä, niin se teksti alkaa siitä taulukon alareunasta, eli sitä ei millään saa alotettu ihan ylhäältä. Ohjelma mitä käytän on Easy HTML 2. Käykää kattomassa esimerkki sivulla http://www.sunpoint.net/~tanzkuli/esim.html
Kiitos jo etukäteen...:)))

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu