Side erilaiseksi

vitumän

Son moro

Työkaveri kaupittelee suksia, monoja, sauvoja vain pakettina, mutta ihan edullisen hinnan takia voisin ostaakin..puhutaan uusissa ja vanhoissa suksissa sitten luistelusellaisista..:)
Nykyisissä Peltosissa Rottafellan siteet ja näissä toisissa Pilotit.
Mutta voikos kertaalleen kiinnitetyt siteet napata pois ja vaihtaa erilaiseen ilman että suksi särkyy ?
Sama ruuvinreikä tuskin pitää sidettä paikoillaan ilman että sinne pistetään jotain täytettä ?
Monot ja sukset ovat "huippuluokkaa" nykyisiin verrattuna ( HobbyHallin paketti) voisihan noihin vanhoihin suksiin ostaa erilaiset siteet jos paremmat monot jalalle passelit.
Nuilla vanhoilla on nyt kolmen talven aikaan tullu kaltattua latua reilut pari tuhatta kilsaa ja kaikki järven jäällä hiihdetyt kilometrit päälle, eli hintansa ovat haukkuneet :)
" Äärimmäiset" lämpötilat ovat vanhoille suksille ongelma, vesikelillä ja kovalla pakkasella ei luista, kolmen ja kymmenen pakkasasteen välillä wanhalla lumella en häviä luistossa paremilla suksilla mäkeä laskeville yhtään.
Ajattelin säästää ne vanhat syksyn aloitussuksiksi ja miksei kivikovalle hangellekin..
Kannattaisiko pohjiin hiotuttaa joku kuvio näitä olosuhteita ajatellen vai ihan jonkun tietyn lämpötila/kelityypin kuvio ??
Semmosta, hirmuinen flunssa, lihassärkyä ,kuumetta ja kurkkukipua eikä voi hiihtää, ahistaa..:(

5

1286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ski-oo

      Jututin hiljattain erästä suksimyyjää kun hän oli vaihtamassa yksiin pareihin pilottia rottefellaan eli lähes sama remontti kun mistä kyselit mutta toistepäin. Eli suksiin joutui poraamaan uudet reiät sidesysteemiä vaihdettaessa koska painopiste (monon kiinnistys piste) on eri paikassa.

      Lisäksi suositellaan että vanhat reiät tapitetaan tukkoon. Eli itse olen työntänyt reikään Erikeeperiä ja vuollut siihen täytteeksi sopivan napakan puutapin pyörestä tikusta. Urheilukaupat käyttävät muovitulppia. Uudet siteen reiät on turvallisin teetättää ja asennuttaa ammattilaisella, mutta onnistuu se kotikonsteinkin jos on sopivat vehkeet ja taitoa.

      Muutama vaaranpaikka: Jos suksen kuoreen poraa liian isolla poralla reiän niin ruuvi ei tule pysymään kunolla kiinni vaan korkkaa helposti. Lisäksi pitää rajoittaa poran syvyys ettei poraa koko suksen läpi. Ilman sapluunaa poran terä yleensä hakee ennen kuin uppoaa ja side saattaa tulla vinoon.

      • vitumän

        Tänks

        Tuota puutappia minäkin ajattelin, olen metsäsuksiin jotunu päivittämmään yhdet siteet, mutta sukset oli puuta joten tuntui ihan luonnolliselta veistää omasta päästä tulppa reikään :) Hikilaudat olivat ruåtsin armeijan (heh) ylijäämävarastoa, mallia banaani eli kierot.No euron suksiksi asian ajoivat, kyllä niillä mettässä meni.
        Tuotapa en tullut ajatelleksi että side tulee pilotilla eri kohtaan kuin rottafellalla,tarvii tuumata vielä..


      • kysyyy
        vitumän kirjoitti:

        Tänks

        Tuota puutappia minäkin ajattelin, olen metsäsuksiin jotunu päivittämmään yhdet siteet, mutta sukset oli puuta joten tuntui ihan luonnolliselta veistää omasta päästä tulppa reikään :) Hikilaudat olivat ruåtsin armeijan (heh) ylijäämävarastoa, mallia banaani eli kierot.No euron suksiksi asian ajoivat, kyllä niillä mettässä meni.
        Tuotapa en tullut ajatelleksi että side tulee pilotilla eri kohtaan kuin rottafellalla,tarvii tuumata vielä..

        Mitä eroa on pilotilla ja rottafellalla?


      • vitumän
        kysyyy kirjoitti:

        Mitä eroa on pilotilla ja rottafellalla?

        mono kiinni vain kärjestä siteessä, pilotti kärjestä ja hieman taaempaa "automaattisiteellä" joka aukeaa itsekseen kun mono nousee siteestä irti..
        Näin maallikon sanoin, korjatkaa viisaammat jos meni ihan puihin mutta toivottavasti ymmärsit mitä yritin sanoa.


      • ski-oo
        kysyyy kirjoitti:

        Mitä eroa on pilotilla ja rottafellalla?

        nämä ovat kaksi eri sidesysteemiä, joihin tarvitaan omanlaisensa monot. Rottefella eli NNN-systeemissä on siteessä kaksi ohjain harjannetta ja monossa vastava kuvio. Pilot on uusi luistelutyylin versio salomonin SNS-systemistä ja siinä on siteessä yksi leveä ohjainharjanne. Lisäksi on tämä tukirauta. Pilot monossa on siis pohjassa yksi leveä ura ja kaksi poikkirautaa, toinen kärjessä ja toinen keskellä. Molemmat ovat hyviä systeemejä ja maailman huippujenkin käyttämiä oisko fifty-sixty?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      72
      4949
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      116
      4669
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      80
      4143
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      101
      4057
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      122
      3074
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2808
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      28
      2747
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      37
      2722
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      40
      2713
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      2554
    Aihe