Mistä tietää kiikarin suurennoksen, kun sitä ei ole merkitty kiikariin!!? Vai tietääkö mistään? Pystyykö esim mittaamaan, jos niin miten? Kiitos!
Tietoa kiikarista?????!!!!!!!!
epätietoinen...
3270
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ilman varsinaisia optisia välineitä voit yrittää seuraavaa mikäli kyseessä ei ole erityisen voimakkaasti suurentava (n.
eli nyt käsitän mitä se pienempi luku tarkoittaa... Mutta entäs se isompi? Eli vaikka 8x 24??
No esim. 3-9x40 tarkoittaa sitä että 3-9 on säädettävä zoomi, eli valihdet kohteen 3-9 kertaa suurempana katottavaksi putken läpi. Esim hirvielukoille riittää 1,5-4xsuurentava. Hyvässä lintukiväärissä yleensä on esim jopa 24xsuurentava.
Se isompi luku kertoo etulinssin halkasijan millimetreinä joka taasen kertoo aikaspaljon valovoimaisuudesta ja hämäräolosuhteisiin pystyvyydestä. tietenkin optiikan laatu ja linssien laatu/puhdas materiaali on myös hommassa mukana... sun tapauksessa kiikari suurentaa 8kertaa ja etulinssin halkasija 2,4cm.