Menossa rv 5, olen ensiodottaja ja kaikki on kummallista ja erilaista, ja siitä hassut kysymykseni siis. :) Eli mistä johtuu, että virtsa on aivan väritöntä, vaikka juon samalla lailla kuin aikaisemminkin? Liittyykö edes raskauteen? Entäs tämä kuiva, ärsyttävä yskä etenkin iltaisin ja öisin? Myös kellontarkka automaattiherätys AINA kello 04.30 aamuisin ilman mitään syytä. Onko tämä kaikki ihan normaalia ja alkuraskauteen kuuluvaa, vai pitäisikö etsiä syytä muualta...? Kiitoksia kun vastaat vähän höpsöihin kysymyksiini. :)
Normaalia...?
jotain vikaa?
3629
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eli mistä johtuu, että virtsa on aivan väritöntä, vaikka juon samalla lailla kuin aikaisemminkin? Liittyykö edes raskauteen?
- Juot varmaan huomaamattasi enemmän, ja pissi on laimeampaa. Itseäni ainakin janottaa paljon enemmän näin raskaana ollessani.
Entäs tämä kuiva, ärsyttävä yskä etenkin iltaisin ja öisin?
-Raskaus turvottaa limakalvoja, kova pakkanen ja lämmitys kuivattavat myös limakalvoja.
Myös kellontarkka automaattiherätys AINA kello 04.30 aamuisin ilman mitään syytä. Onko tämä kaikki ihan normaalia ja alkuraskauteen kuuluvaa, vai pitäisikö etsiä syytä muualta...?
- Juu, pissillä pitää käydä aina klo 4.30 tai sitten juomassa vettä, tai vaan makaamassa sohvalla ja katsomassa teksti-tv:tä, sama juttu. En tiedä, tuntuu että elimistössä verimäärän lisääntyminen ja "hormonihyrräys" päällä.
Kuulostaa ihan normaalilta. Juo paljon vettä ja syö monipuolisesti. Ja onnellista odotusta :-)))
Paljon kiitoksia vastauksistasi! Tulee hermoiltua typeristä asioista, ja on hirveän mukava kuulla jonkun muun näkökulmaa. Ja kiitän, toivottavasti odotus etenee onnellisesti! Kaikkea hyvää myös sinulle! :))
Olipa jännä kuulla, että muillakin on tuota yskää, ihan ihmeellistä kuivaa ja varsinkin öisin! En ollut tiennyt, että yskäkin voi olla näitä raskauden aiheuttamia juttuja...
Ja yli kuuden ei tuu nukuttua aamuisin, ehkä mua jännittää vielä tämä uusi juttu niin paljon, että senkin takia nukun huonosti, vaikka tosi väsynyt olenkin.
Ihanaa odotusta sinulle =)