Terveyskeskukseen?

mihin?

Hei,

Mihin yleensä ensimmäisenä kannattaa ottaa yhteyttä, jos haluaa päästä lapsettomuustutkimuksiin? Meillä yli vuosi lapsen yritystä takana.

Olen ajatellut mennä omaan terveyskeskukseen, suoraan terveydenhoitajalle ilman ajanvarausta.

Otetaanko terveyskeskuksessa tälläiset asiat vakavasti ja ohjataanko tutkimuksiin.

Haluaisin vain kuulla kokemuksianne, koska asia tuntuu arkaluontoiselta ja surulliselta, enkä haluaisi mennä kenelle vain 'avautumaan'.

Yksityiseen ei ole varaa, olen katsellut hintoja netistä.

Kiitos vastauksista!

5

534

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aurinkoinen

      terveyskeskukseen mä otin silloin vuosia sitten ensin yhteyttä mutta menin ihan lääkärille, koska hän voi määrätä sinulle verikokeita ja laittaa lähetettä sitten eteenpäin.Koska harvemmin terveyskeskuksessa ruetaan sen enempää asiaa tutkimaan kuin verikokeet otetaan ja sit lähete eteenpäin.

    • mok

      Minä otin aluksi yhteyttä oma lääkäriini. Hän otti asian heti todesta ja laittoi lähetteen perustesteihin (verikoe, papa) ja antoi miehelle lähetteen sperma-testiin.

      Täällä on sellainen käytäntö, että lähetteen lapsettomuus lääkärille saa vasta kun nuo testit on tehty.

    • hilu

      Minä menin ensin omalle lääkärille terveyskeskukseen, joka laittoi lähetteen keskussairaalaan. Sieltä homma lähti pyörimään...verikokeet, ultrat, hoidot... Miehen sperma tutkittiin yksityisellä.

    • Lady__o_o

      Mä soitin terveyskeskukseen, ja sitten käskivät soittaa neuvolaan. Niinpä soitin äitiysneuvolaan ja sieltä kautta sain varattua ajan lääkärille. Tänään sitten kävin lääkärissä. Otti papan ja teki gynekologisen tutkimuksen ja juteltiin. Sitten sain lähetteen verikoikeisiin. Jos näistä ei löydy mitään kummallista, saan lähetteen Oyssiin, jossa sitten myös mies tutkitaan...
      Kannattaa kyllä ottaa yhteyttä terveyskeskukseen ihan rohkeasti! Mä kauan jänistin soittamista, mutta täytyy sanoa, et mulla on kyllä nyt ihan hemmetin hyvä olo, ku sain viimein nää tutkimukset käyntiin. Jospa se meillekki joskus tulis se oma vauva :)

    • sassa

      Otin ajan terveyskeskukseen lekurille jumalattoman kivuliaiden menkkojen takia ja kun ikääki alkaa olla, eikä vauvelia kuulunu. Sieltä pääsin tutkimuksiin naistenklinikalle ja sitä kautta sain ajan ensin laparoskopiaan ja samalla lapsettomuuspolille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      63
      4832
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      112
      4558
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      79
      4030
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      96
      3917
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      122
      2964
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2708
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      28
      2637
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      37
      2632
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      38
      2599
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      2464
    Aihe