Olen uusi tässä foorumissa ja luin käytännössä kaikki keskusteluketjut läpi ennen, kuin lähdin enempää kommentoimaan.
Vaikuttaa siltä, ettei täällä keskustella kovinkaan vakavissaan. Ne, jotka tekevät asiallisia kysymyksiä saavat varsin epäasiallisia vastauksia.
On selvästi huomattavissa, että varsinaisen moderaattorin puuttuessa kaikki kukat saavat kukkia.
Yhtenä ryhmänä näyttävät olevan ne, jotka saavat toisten vedättämisestä jonkinlaista sairasta mielihyvää. Valitettavasti netissä ei vieläkään ole ääliösuodatinta.
Asiantuntijana näyttävät esiintyvän ne henkilöt, joiden pätevyys tulee lapsuudessa omistetusta kiinalaisesta ilmakivääristä.
Valitettavasti jokaiseen porukkaan mahtuu muutama mätämuna, jotka pilaavat koko homman. Pääosa porukkaa haluaa käyttää tätä, kuten muitakin vastaavia foorumeja harrastuksensa edistämiseen.
Keskustelujen taso
3
497
Vastaukset
- Tuomo
Kyllähän asia on juuri näin. Kyllähän tämmöinen kaiken alan keskustelufoorumi, kuten tämä suomi24 on, kerää juuri ne onnettomimmat ja tyhmimmät kasaan, joilla on tarve päteä tyhmyydellään. Netistä löytyy paljon asiallisia foorumeita, ne ovat kapealle aihealueelle rajattuja, niitä ei paljoo mainostella ja ne löytää todelliset alan harrastajat. Jos haluaa saada äänellensä huomioo, voi kirjoittaa tänne, mutta jos haluaa saada myös rakentavaa keskustelua, kannattaa etsiä paremmat foorumit.
- Tuomo
Kannattaa etsiä ulkomaisia foorumeita myös, noilla häirikkö ääliöillä kun kielipää ei riitä sinne terrorisoimaan. Itse olen todennut että todellinen asiantujuus ja asialliset keskustelut löytyy englannin kielisiltä foorumeilta. Met suomalaiset kun ilmiannamme tyhmyytemme internetissä, ulkomaalaiset ei sitä avoimesti kerro.
- kuitenkin ihmisiä?
Ei ulkomaisuus tai kielitaito tee mistään lähtökohtaisesti parempaa.
Se mikä karsisi jonkin verran häiriköitä olisi kirjautuminen
omalla nimellä tai nimimerkillä.
Kun netissä surffaa ja etsii samasta aiheesta tietoa,
niin yllättävän paljon huomaa tasoeroa ja ihan puhdasta
skeidaa, niin paljon että alkaa epäillä niitä jota
alunperin piti hyvänä ja realistisenakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2024810Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2183653Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1233018Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1562972Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis552913Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat142482Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos642452Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html82358Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien792286En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132095