Keskustelujen taso

Zäk Pauer

Olen uusi tässä foorumissa ja luin käytännössä kaikki keskusteluketjut läpi ennen, kuin lähdin enempää kommentoimaan.

Vaikuttaa siltä, ettei täällä keskustella kovinkaan vakavissaan. Ne, jotka tekevät asiallisia kysymyksiä saavat varsin epäasiallisia vastauksia.

On selvästi huomattavissa, että varsinaisen moderaattorin puuttuessa kaikki kukat saavat kukkia.

Yhtenä ryhmänä näyttävät olevan ne, jotka saavat toisten vedättämisestä jonkinlaista sairasta mielihyvää. Valitettavasti netissä ei vieläkään ole ääliösuodatinta.

Asiantuntijana näyttävät esiintyvän ne henkilöt, joiden pätevyys tulee lapsuudessa omistetusta kiinalaisesta ilmakivääristä.

Valitettavasti jokaiseen porukkaan mahtuu muutama mätämuna, jotka pilaavat koko homman. Pääosa porukkaa haluaa käyttää tätä, kuten muitakin vastaavia foorumeja harrastuksensa edistämiseen.

3

497

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuomo

      Kyllähän asia on juuri näin. Kyllähän tämmöinen kaiken alan keskustelufoorumi, kuten tämä suomi24 on, kerää juuri ne onnettomimmat ja tyhmimmät kasaan, joilla on tarve päteä tyhmyydellään. Netistä löytyy paljon asiallisia foorumeita, ne ovat kapealle aihealueelle rajattuja, niitä ei paljoo mainostella ja ne löytää todelliset alan harrastajat. Jos haluaa saada äänellensä huomioo, voi kirjoittaa tänne, mutta jos haluaa saada myös rakentavaa keskustelua, kannattaa etsiä paremmat foorumit.

    • Tuomo

      Kannattaa etsiä ulkomaisia foorumeita myös, noilla häirikkö ääliöillä kun kielipää ei riitä sinne terrorisoimaan. Itse olen todennut että todellinen asiantujuus ja asialliset keskustelut löytyy englannin kielisiltä foorumeilta. Met suomalaiset kun ilmiannamme tyhmyytemme internetissä, ulkomaalaiset ei sitä avoimesti kerro.

      • kuitenkin ihmisiä?

        Ei ulkomaisuus tai kielitaito tee mistään lähtökohtaisesti parempaa.
        Se mikä karsisi jonkin verran häiriköitä olisi kirjautuminen
        omalla nimellä tai nimimerkillä.
        Kun netissä surffaa ja etsii samasta aiheesta tietoa,
        niin yllättävän paljon huomaa tasoeroa ja ihan puhdasta
        skeidaa, niin paljon että alkaa epäillä niitä jota
        alunperin piti hyvänä ja realistisenakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      202
      4810
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      218
      3653
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      123
      3018
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      156
      2972
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      55
      2913
    6. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      14
      2482
    7. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      64
      2452
    8. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      8
      2358
    9. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      79
      2286
    10. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2095
    Aihe