Äitiysloman pituus?

Mammalomalle haluava

Miten pitkä on äitiysloma ja kuinka paljon ennen synnytstä/laskettua aikaa yleensä jäädään äitiyslomalle? Olen opiskelija ja kovassa vauvakuumeessa. Ajattelin vain, että mihin väliin se mammaloma parhaiten passaisi (vaikka eihän sitäkään voi etukäteen laskea; tärppää kun tärppää... jos tärppää).

8

1646

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äitee-79

      on 9kuukautta. Ja äitiysloma alkaa lasketusta ajasta 28päivää(lasketaan mukaan myös lauantait) taakse päin eli noin kuukausi aikasemmin.
      Onnea tärppäykseen =)))

      • valita

        Eikös äitiysloman saa valita alkamaan 30-50 arkipv ennen laskettua aikaa (la arkipviä).


      • ...loppuu vauvan ollessa pi...
        valita kirjoitti:

        Eikös äitiysloman saa valita alkamaan 30-50 arkipv ennen laskettua aikaa (la arkipviä).

        Mutta loppuuko se siinä tapauksessa aiemmin? Ainakin näin olen ymmärtänyt? Voiko valita, että aloittaakin äitiysloman myöhemmin kuin kuukautta ennen?


      • laalaal
        ...loppuu vauvan ollessa pi... kirjoitti:

        Mutta loppuuko se siinä tapauksessa aiemmin? Ainakin näin olen ymmärtänyt? Voiko valita, että aloittaakin äitiysloman myöhemmin kuin kuukautta ennen?

        kyllä mun ystävät on saanut opiskelijoina pitää jopa yli vuoden mammalomaa..


      • sivuilla
        ...loppuu vauvan ollessa pi... kirjoitti:

        Mutta loppuuko se siinä tapauksessa aiemmin? Ainakin näin olen ymmärtänyt? Voiko valita, että aloittaakin äitiysloman myöhemmin kuin kuukautta ennen?

        Kelan sivuilla on määritelty se aloittaminen muistaakseni 30-50 arkipv ennen la. Siellä on äitiysloman pituus myös. Kannattaa vielä sieltä tarkastaa ja kelaan voi tietty soittaa, jos haluaa tietää tarkemmin.


      • ...mutta talous?!
        laalaal kirjoitti:

        kyllä mun ystävät on saanut opiskelijoina pitää jopa yli vuoden mammalomaa..

        Voihan sieltä koulusta olla pois jopa kaksikin vuotta ilman syytä opiskeluoikeuttaan menettämättä (AMK), mutta entäs rahatilanne? Kun ei opiskele ei saa opintotukea. Ja jos äitiysloma on vain 9kk, ei sen jälkeen saa äitiyspäivärahaa... Mitä sitten saa ja mistä?


    • hanne

      Itse opiskelen AMK:ssa ja kuumetta täälläkin... AMK:sta saa olla kerralla korkeintaan kaksi lukuvuotta eli yhden kokonaisen vuoden poissaolevana. Eli jos synnytät vaikkapa maaliskuussa ja olet ollut kyseisen kevään läsnäolevana, sinun tarvitsee ilmoittautua kouluun läsnäolevaksi viimeistään syksyllä elokuussa reilua vuotta myöhemmin (tai missä kuussa teillä nyt vaan koulu alkaakin). Näin minä olen käsittänyt. Moni pitää vuoden loman ja ajoittaa synnytyksen vaikkapa kesälomalle ja pitää sitten vuoden tai puoli vuotta äitiyslomaa. Itselleni on melko sama milloin lapsi syntyy, eihän sitä aina suunnitella voi jos ei vaikka heti tärppääkään.

      Jos opiskelet yliopistossa, ei näistä poissa- tai läsnäolevaksi ilmoittautumisista tarvitse välittää, tenteissähän voi käydä sillon kun jaksaa ja opiskella pikkuhiljaa äitiysloman ohella.

      • Tietoinen asioista

        ...AMK:sta voi olla pois kaksi kokonaista lukuvuotta (eli neljä lukukautta), ilman erityistä syytä ja ilman, että menettää opiskelupaikan. Näin meidän opinto-oppaassa sanotaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia?

      Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?
      Arvot ja etiikka
      4
      12356
    2. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      4
      11143
    3. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      174
      5064
    4. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      28
      3679
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      195
      3513
    6. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      44
      3037
    7. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      108
      2769
    8. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      37
      2117
    9. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      13
      2098
    10. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      19
      1925
    Aihe