Säkkitreeni?

Olen just aloittanut potkunyrkkeilyn,eli vasta muutamat treenit takana.
Peruslyönnit alkaa olla hallussa noin suurinpiirtein.
Mutta meidän seurassa vaan on niin lyhyet treeniajat,eli tunti 2kertaa viikossa,niin että virtaa jäisi vielä kotonakin treenaamiseen.
Mutta askarruttaa se,että jos ei tekniikka olekkaan ihan 100% hallussa,tuleeko siinä enenmmän vahinkoa,kun omin päin säkkiä hakkaa/potkii.
Kombinaatioista kans joku vois hieman vinkkejä heittää,vaikka Ruttenin videota on tullu kyllä kelailtua ;).
31158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Monta kertaa tulet vielä huomaamaan kuinka vähän oikeasti osaat.. ihan varoituksena vaan sanon ettei todellakaan kannata kuvitella osaavansa edes yksinkertaisiakaan tekniikoita muutaman treenikerran jälkeen.. ainakaan vantaalla ei peruskurssin ekoilla treeneillä tehdä paljon muuta kuin peruskuntoa..treenit 2krtaa/viikko.
Mutta alun saarnan jälkeen asiaan ,eli kyllä säkkiä kannattaa ja pitääkin treenata.
Jotta peruslyönnit ja potkut joskus lähtisivät oikein ,tulee niitä toistaa lukemattomia kertoja..
Opettele treeneissä tekniikat oikein niin tuskin hajotat itseäsi säkillä.

Äänestä
  • Ehkä muotoilin sanani hieman väärin,tarkoitukseni siis oli kysyä,että menenkö perse edellä puuhun jos kotosalla,hakkaan/potkin säkkiä epäpuhtaasti.
    Tajuan kyllä että tuhansien toistojen jälkeen ehkä jo jotain voi tuonne selkärankaankin jäädä muistiin.

    Äänestä

On hyvä, että olet innostunut treenaamaan myös vedettyjen treenien ulkopuolella. Jotta harjoittelu olisi turvallista ja hyödyllistä, kannattaa kuitenkin huomioida muutamia asioita.

Hanki käsisiteet ja säkkihanskat. Käsisiteet suojaavat rannettasi vääntymiseltä. Ilman säkkihanskoja saat luultavasti haavoja käsiisi. Jos sinulla on nyrkkeilyhanskat, älä käytä niitä säkkiharjoitteluun, koska ne kuluvat siinä nopeasti pilalle. Säärisuojia ei myöskään käytetä säkin kanssa.

Yritä lyödä aina kombinaatioita, ei yksittäisiä lyöntejä tai potkuja. Lyönti-lyönti ja lyönti-lyönti-potku ovat hyvä alku. Toiseksi muista liikkua säkin ympärillä. Ei koskaan kahta kombinaatiota samoilta jalansijoilta vaan aina liikettä säkin ympärillä.

Siitä se lähtee. Hyvää kotitreeniä ovat myös kuntopiirit ja lenkkeily.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juke kirjoitti:

Olen just aloittanut potkunyrkkeilyn,eli vasta muutamat treenit takana.
Peruslyönnit alkaa olla hallussa noin suurinpiirtein.
Mutta meidän seurassa vaan on niin lyhyet treeniajat,eli tunti 2kertaa viikossa,niin että virtaa jäisi vielä kotonakin treenaamiseen.
Mutta askarruttaa se,että jos ei tekniikka olekkaan ihan 100% hallussa,tuleeko siinä enenmmän vahinkoa,kun omin päin säkkiä hakkaa/potkii.
Kombinaatioista kans joku vois hieman vinkkejä heittää,vaikka Ruttenin videota on tullu kyllä kelailtua ;).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu