Apua! Äsken tuossa alkoi yökkimään, ja pitkä, ainakin 6cm pitkä mato putkahti matolle. Nyt tuli vähän hätä käteen, ja ajattelinkin kysyä että madotus varmaan olisi paikallaan. Joten pitääkö kisu ensin kiikuttaa eläinlääkärille, vai mitäkö teen? En oikein tiedä noista madoista, että mitkä lääkkeet tehoavat ja mihin. Ihmettelin että mistä kissa on voinut matoja saada, kun sisällä asustaa. Molemmat kissoistani madotettiin kun ne tänne tulivat (pentuina), nyt ovat n. puolivuotiaita, enkä katsonut tarpeelliseksi madottaa kun ovat sisälläkin vain asuneet. Rokotukset ja muut härdellit on kyllä kunnossa.
Joten apua :)
Kissani oksensi madon
15
2655
Vastaukset
- madottaa
vaikka olisikin sisäkissa, aikuiset kaksi kertaa vuodessa ja pentuja useammin. Nyt kipinkapin apteekkiin ja matokuurille. Esim axilur on helppo jauhaa ja sekoittaa ruokaan. On tehokas. Kissalla on aina matoja elimistössä, vaikka olisikin sisäkissa ja söisi purkkiruokaa.
- pitää
madottaa aina samaan aikaan. Huolehdi myös hiekkalaatikon puhtaudesta enemmän kuurin aikana, vaihda koko hiekka ja pese hyvin astiat.
- Tiiperoinen
Kiitos vastauksista! Saako tuota mainitsemaasi lääkettä apteekista ilman reseptiä? Vai pitääkö kisuja käyttää eläinlääkärillä?
- axilur
Axiluria saa apteekista ilman reseptiä, pakkaus maksaa noin 6 euroa!
- bag_gie
voi aiheuttaa kissoilla (varsinkin pennuilla) ripulia ja oksentelua. Tiedän tapauksen jossa meinas henki lähteä parilta pennulta.
Miun kissalle eläinlääkäri määräsi hevoskuurin Droncit -matolääkettä (4 isoa tabua kissalle joka inhoaa tabujen ottamista :O) http://www.animalhealth.orion.fi/valmisteet/droncit.cfm
kun se oksensi matoja.
Jos näit millainen mato sieltä tuli niin eläinlääkäri pystyy sanomaan mikä lääke tehoaa.
Kun matoja on jo mahassa asti niin pitää olla tarkkana madotuksessa että saa riittävän muttei liian suurta annosta.
Eläinlääkäriin voi soittaa asiasta, tuskin kissaa tarvitsee sinne asti viedä paikalle. - bag_gie
luin tarkemmin ja siun kisut on siis puolivuotiaita. Sitä suuremmalla syyllä mieluummin eläilääkäriin soitto kun omin päin madottamista ainakaan tuolla axilurilla
- Tiiperoinen
Kiitoksia avusta! Soitankin tänään sitten eläinlääkärille.
- Sae
Jokaisella matolääkkeellä on haittavaikutuksensa. Jos kissalla ilmenee oksentelua, ripulia tai muita oireita, kuuri pitää keskeyttää heti ja yrittää myöhemmin uudelleen eri valmisteella. Axilur sopii myös pennuille, jos ne ovat sen painoisia, että tabletin pystyy jakamaan (~2,5kg). Puolivuotias kissa on tavallisesti suunnilleen tuon painoinen. Madotus ei ole vaarallista, ellei kissa ole täynnä matoja (joka näkyisi jo yleiskunnossakin). Normaalikuntoiselle kissalle sivuoireet eivät tavallisesti aiheuta vaaraa.
Jos kissalla on näkyviä matoja, kuuri pitää uusia 2-3 viikon kuluttua uudelleen, mielellään useamman kerran samoin väliajoin eri valmisteilla. Yksi madotuskerta ei riitä, koska lääke ei tehoa muniin. Soitto eläinlääkärille on hyvä tapa varmistaa madon laji. Eläinlääkäri osaa myös neuvoa oikean valmisteen matojen häätöön, kaikki lääkkeet eivät tehoa kaikkeen.
Jokainen kissa saa syntyessään matokannan emoltaan. Kissalla on siis aina matoja madotuksista huolimatta. Madotuksilla harvennetaan matokantaa ja estetään sen kasvaminen liian suureksi.
- Panda-mummeli:)
Meillä on 4kk vanha kissanpentu ja meille tullessaan oli 12vkoa, annoin kahdesti Mirrix madotuksen.Rokotuksetkin käytiin hakemassa.
Eilen huomasin pennun ollessa poikani sylissä, että takana lähellä peppukarvoja oli joku riisin näköinen. Tempaisin sen paperilla pois ja tulkitsin tosiaan jonkin toukan munaksi. Älämölöä ja äkkisyöksy Axilur paketille...eilen sai siis ensimmäisen Axilurin puolikkaan ja tänä aamuna kakan seassa putkahti kokonainen mato, heisimato-näin tulkitsin netin kuvien perusteella.
Vanhempi kissa sai myöskin saman lääkkeen, vaikkei hänellä ole matoja näkynyt, toivottavasti ei näykkään!
Kaunko niitä matoja voi sieltä vielä putkahdella? Oletteko huomanneet lääkkeen jälkeen ruokahaluttomuutta?
Pikkukissa syö normaalisti eläinkaupan raksuja, nutron kitten märkäruokaa ja raakaa kanaa...sydäntä raakana, jauhelihaa raakana, muttei kalaa - se ei ole maistunut lainkaan.
Tulipa mieleen, että voisiko syöttämäni raa`at lihat olla matojen syy? Koska kalaa ei syö.
Voi oksetus ja ällötys, vanhemman kissan kanssa ei ole kertaakaan tälläiseen törmätty lähes kolmen vuoden aikana!
Mahtoikohan tämänpäiväinen matosaalis johtua eilisen Axilurin tehoamisesta, vai putkahteleeko elävätkin madot pihalle?
Tätä osasi nyt jälkiviisaana epäillä, pikkukissa laahaili pyllyään pitkin lattioita muutamaan otteeseen viikonloppuna, kakka oli tarttunut turkkiin mutta lie jokin muukin vaivasi.Inhottavaa! - aikaisemmin
tuolla oli viesti myös madoista. Siinä paljon tietoa eteenpäin.
- Vielä matoasiaa
Voivatko madot ja niiden munat kulkeutua muihinkin elimiin, virtsateihin ja sukuelimiin, tyttökissalla siis.
- sip-su
Madot voivat koteloitua elimistöön odottamaan suotuisia aikoja, ainakin keuhkoihin voivat mennä ja aiheuttavat tällöin köhää. Siksi kertamadotus ei riitä kun matoja on näkyvästi/varmasti.
- Riittääkö määrä
sip-su kirjoitti:
Madot voivat koteloitua elimistöön odottamaan suotuisia aikoja, ainakin keuhkoihin voivat mennä ja aiheuttavat tällöin köhää. Siksi kertamadotus ei riitä kun matoja on näkyvästi/varmasti.
Meidän kissalla on matoja, heisimadoksi tunnistin kakan mukana tulleen madon.
Kissa on 2kg, annoin puolikkaan tabletin, joka olisi 2,5 kiloisen määrä.Luin että heisimato tarvitsisi vahvemman lääkkeen kuin tavallisesti.Onkohan määrä sopiva vai liian vähäinen?
Nyt 3päivää axiluria, eikä matoja ym.ole ulosteissa näkynyt.Vain toisena lääkepäivänä putkahti vaaleanpunainen luikero.Tuleekohan niitä lisää. - Sae
Riittääkö määrä kirjoitti:
Meidän kissalla on matoja, heisimadoksi tunnistin kakan mukana tulleen madon.
Kissa on 2kg, annoin puolikkaan tabletin, joka olisi 2,5 kiloisen määrä.Luin että heisimato tarvitsisi vahvemman lääkkeen kuin tavallisesti.Onkohan määrä sopiva vai liian vähäinen?
Nyt 3päivää axiluria, eikä matoja ym.ole ulosteissa näkynyt.Vain toisena lääkepäivänä putkahti vaaleanpunainen luikero.Tuleekohan niitä lisää.Matolääke kannattaa annostella mieluummin vähän ylä- kuin alakanttiin. Liian pienestä annoksesta ei ole mitään hyötyä. Jos kissalla on ollut näkyviä matoja, kuuri pitää uusia parin-kolmen viikon päästä uudelleen.
- Kahden kissan omistaja
Sisäkissa voi saada madon vaikkapa raa'asta kalasta, joten madotus myös sisäkissoille on paikallaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2251598- 371459
Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊631299Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!741290- 781214
Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?761199Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031173- 541008
Lesken uusi
Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans181002Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per181894