Kissani oksensi madon

Tiiperoinen

Apua! Äsken tuossa alkoi yökkimään, ja pitkä, ainakin 6cm pitkä mato putkahti matolle. Nyt tuli vähän hätä käteen, ja ajattelinkin kysyä että madotus varmaan olisi paikallaan. Joten pitääkö kisu ensin kiikuttaa eläinlääkärille, vai mitäkö teen? En oikein tiedä noista madoista, että mitkä lääkkeet tehoavat ja mihin. Ihmettelin että mistä kissa on voinut matoja saada, kun sisällä asustaa. Molemmat kissoistani madotettiin kun ne tänne tulivat (pentuina), nyt ovat n. puolivuotiaita, enkä katsonut tarpeelliseksi madottaa kun ovat sisälläkin vain asuneet. Rokotukset ja muut härdellit on kyllä kunnossa.

Joten apua :)

15

2861

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • madottaa

      vaikka olisikin sisäkissa, aikuiset kaksi kertaa vuodessa ja pentuja useammin. Nyt kipinkapin apteekkiin ja matokuurille. Esim axilur on helppo jauhaa ja sekoittaa ruokaan. On tehokas. Kissalla on aina matoja elimistössä, vaikka olisikin sisäkissa ja söisi purkkiruokaa.

    • pitää

      madottaa aina samaan aikaan. Huolehdi myös hiekkalaatikon puhtaudesta enemmän kuurin aikana, vaihda koko hiekka ja pese hyvin astiat.

      • Tiiperoinen

        Kiitos vastauksista! Saako tuota mainitsemaasi lääkettä apteekista ilman reseptiä? Vai pitääkö kisuja käyttää eläinlääkärillä?


    • axilur

      Axiluria saa apteekista ilman reseptiä, pakkaus maksaa noin 6 euroa!

    • bag_gie

      voi aiheuttaa kissoilla (varsinkin pennuilla) ripulia ja oksentelua. Tiedän tapauksen jossa meinas henki lähteä parilta pennulta.

      Miun kissalle eläinlääkäri määräsi hevoskuurin Droncit -matolääkettä (4 isoa tabua kissalle joka inhoaa tabujen ottamista :O) http://www.animalhealth.orion.fi/valmisteet/droncit.cfm
      kun se oksensi matoja.
      Jos näit millainen mato sieltä tuli niin eläinlääkäri pystyy sanomaan mikä lääke tehoaa.

      Kun matoja on jo mahassa asti niin pitää olla tarkkana madotuksessa että saa riittävän muttei liian suurta annosta.
      Eläinlääkäriin voi soittaa asiasta, tuskin kissaa tarvitsee sinne asti viedä paikalle.

    • bag_gie

      luin tarkemmin ja siun kisut on siis puolivuotiaita. Sitä suuremmalla syyllä mieluummin eläilääkäriin soitto kun omin päin madottamista ainakaan tuolla axilurilla

      • Tiiperoinen

        Kiitoksia avusta! Soitankin tänään sitten eläinlääkärille.


      • Sae

        Jokaisella matolääkkeellä on haittavaikutuksensa. Jos kissalla ilmenee oksentelua, ripulia tai muita oireita, kuuri pitää keskeyttää heti ja yrittää myöhemmin uudelleen eri valmisteella. Axilur sopii myös pennuille, jos ne ovat sen painoisia, että tabletin pystyy jakamaan (~2,5kg). Puolivuotias kissa on tavallisesti suunnilleen tuon painoinen. Madotus ei ole vaarallista, ellei kissa ole täynnä matoja (joka näkyisi jo yleiskunnossakin). Normaalikuntoiselle kissalle sivuoireet eivät tavallisesti aiheuta vaaraa.

        Jos kissalla on näkyviä matoja, kuuri pitää uusia 2-3 viikon kuluttua uudelleen, mielellään useamman kerran samoin väliajoin eri valmisteilla. Yksi madotuskerta ei riitä, koska lääke ei tehoa muniin. Soitto eläinlääkärille on hyvä tapa varmistaa madon laji. Eläinlääkäri osaa myös neuvoa oikean valmisteen matojen häätöön, kaikki lääkkeet eivät tehoa kaikkeen.

        Jokainen kissa saa syntyessään matokannan emoltaan. Kissalla on siis aina matoja madotuksista huolimatta. Madotuksilla harvennetaan matokantaa ja estetään sen kasvaminen liian suureksi.


    • Panda-mummeli:)

      Meillä on 4kk vanha kissanpentu ja meille tullessaan oli 12vkoa, annoin kahdesti Mirrix madotuksen.Rokotuksetkin käytiin hakemassa.

      Eilen huomasin pennun ollessa poikani sylissä, että takana lähellä peppukarvoja oli joku riisin näköinen. Tempaisin sen paperilla pois ja tulkitsin tosiaan jonkin toukan munaksi. Älämölöä ja äkkisyöksy Axilur paketille...eilen sai siis ensimmäisen Axilurin puolikkaan ja tänä aamuna kakan seassa putkahti kokonainen mato, heisimato-näin tulkitsin netin kuvien perusteella.

      Vanhempi kissa sai myöskin saman lääkkeen, vaikkei hänellä ole matoja näkynyt, toivottavasti ei näykkään!

      Kaunko niitä matoja voi sieltä vielä putkahdella? Oletteko huomanneet lääkkeen jälkeen ruokahaluttomuutta?

      Pikkukissa syö normaalisti eläinkaupan raksuja, nutron kitten märkäruokaa ja raakaa kanaa...sydäntä raakana, jauhelihaa raakana, muttei kalaa - se ei ole maistunut lainkaan.

      Tulipa mieleen, että voisiko syöttämäni raa`at lihat olla matojen syy? Koska kalaa ei syö.

      Voi oksetus ja ällötys, vanhemman kissan kanssa ei ole kertaakaan tälläiseen törmätty lähes kolmen vuoden aikana!

      Mahtoikohan tämänpäiväinen matosaalis johtua eilisen Axilurin tehoamisesta, vai putkahteleeko elävätkin madot pihalle?

      Tätä osasi nyt jälkiviisaana epäillä, pikkukissa laahaili pyllyään pitkin lattioita muutamaan otteeseen viikonloppuna, kakka oli tarttunut turkkiin mutta lie jokin muukin vaivasi.Inhottavaa!

    • aikaisemmin

      tuolla oli viesti myös madoista. Siinä paljon tietoa eteenpäin.

    • Vielä matoasiaa

      Voivatko madot ja niiden munat kulkeutua muihinkin elimiin, virtsateihin ja sukuelimiin, tyttökissalla siis.

      • sip-su

        Madot voivat koteloitua elimistöön odottamaan suotuisia aikoja, ainakin keuhkoihin voivat mennä ja aiheuttavat tällöin köhää. Siksi kertamadotus ei riitä kun matoja on näkyvästi/varmasti.


      • Riittääkö määrä
        sip-su kirjoitti:

        Madot voivat koteloitua elimistöön odottamaan suotuisia aikoja, ainakin keuhkoihin voivat mennä ja aiheuttavat tällöin köhää. Siksi kertamadotus ei riitä kun matoja on näkyvästi/varmasti.

        Meidän kissalla on matoja, heisimadoksi tunnistin kakan mukana tulleen madon.

        Kissa on 2kg, annoin puolikkaan tabletin, joka olisi 2,5 kiloisen määrä.Luin että heisimato tarvitsisi vahvemman lääkkeen kuin tavallisesti.Onkohan määrä sopiva vai liian vähäinen?

        Nyt 3päivää axiluria, eikä matoja ym.ole ulosteissa näkynyt.Vain toisena lääkepäivänä putkahti vaaleanpunainen luikero.Tuleekohan niitä lisää.


      • Sae
        Riittääkö määrä kirjoitti:

        Meidän kissalla on matoja, heisimadoksi tunnistin kakan mukana tulleen madon.

        Kissa on 2kg, annoin puolikkaan tabletin, joka olisi 2,5 kiloisen määrä.Luin että heisimato tarvitsisi vahvemman lääkkeen kuin tavallisesti.Onkohan määrä sopiva vai liian vähäinen?

        Nyt 3päivää axiluria, eikä matoja ym.ole ulosteissa näkynyt.Vain toisena lääkepäivänä putkahti vaaleanpunainen luikero.Tuleekohan niitä lisää.

        Matolääke kannattaa annostella mieluummin vähän ylä- kuin alakanttiin. Liian pienestä annoksesta ei ole mitään hyötyä. Jos kissalla on ollut näkyviä matoja, kuuri pitää uusia parin-kolmen viikon päästä uudelleen.


    • Kahden kissan omistaja

      Sisäkissa voi saada madon vaikkapa raa'asta kalasta, joten madotus myös sisäkissoille on paikallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1179
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      891
    3. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    4. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      325
      647
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      626
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      618
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      600
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      566
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe