Kumpi kamera on parempi ostos? Tiedän että canonilla saa luultavasti parempia kuvia mutta samsungissa on paremmat video-ominaisuudet, joille voisi olla käyttöä.
Canon A520 vs Samsung Digimax A7
Ozzy
42795
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Canon on aina parempi, niiden kanssa ei tuu ongelmia ja aina pelittää. En kyllä usko että Samsungissa on paremmat video-ominaisuudet, koska ton Canonin videon tarkkuus on VGA(640*480) ja 30 fps(30 kuvaa sekunnissa) ja tietenkin äänien kera. Eli suosittelen Canonia.
A520:ssä on 640x480 10fps, aika heikkoa ja klipin maksimi pituus 30sek. Tiedot napattu canonin esitteestä. A610:ssä olisi hyvät video ominaisuudet, tosin en tiedä onko mjpeg vai mpeg4 -laadulla. mpeg4 olisi parempi kun kortille saisi enemmän tavaraa. A610:ssä taas mättää 120e suurempi hinta ja aikalailla suurempi koko.
Kunnia ollut omistaa kyseinen kamera nyt muutaman kuukauden ajan ja sanon että kamera on pokkareitten ehdotonta kuninkuusluokkaa !
Linssin valovoima on uskomaton ... kalliimpien ixus sarjalaistenkin kanssa on testikuvia otettu ja A610 on aivan ehdoton , varsinkin sisävalossa ja pitemmällä zoomilla kamera erottuu todella edukseen.
A520 kamerasta puuttuu jo hyvin olennainen eli hämäräkuvauksen apuvalo ?????????
Kuulemma canon on istuttanut G-sarjalaisten optiikan kaikessa hiljasuudessa A610 ja A620 kameroihin ? A620 ei ole muuta kokemusta kuin silmillä luettua testiä , kehuvat että A610 on "parempaa" jälkeä kuvat , A620 kuvat ovat "little bit noiser" ...?
Kääntyvä 2 tuuman näyttö on tarkka ja valoisa , A520 vain 1.8 tuumaa !
Patterin kesto on uskomaton , 4 alkaliparistolla ottaa näytön kanssa melkein 500 kuvaa , 2500milliamperin akuilla en ole vielä ehtinyt edes kokeilemaan.
A610 on vain hiukan isompi ja raskaampi , tosin ote kamerasta on hel...in hyvä verrattuna a520 ja paino luo kuviin vakautta
Kyllä A520:ssä on tarkennuksen apuvalo.