Mazda-huollossa ei osata sanoa oikein mitään joten kokeillaanpa täällä...
Mistähän mahtaa johtua seuraava ilmiö: autoon (Mazda 121 1.4 GL -92) vaihdettiin jakopään hihna ja sen jälkeen vaihtamisen yhteydessä kierrokset käy ylhäällä itsekseen. Siis: kun kytkinpoljin painetaan pohjaan niin selvästi kuulee kun moottorin kierrokset käy hetken aikaa (2-3 sek) ylempänä ja sitten tasoittuu normaaliin tyhjäkäyntiin.
-jr
www.sunpoint.net/~aajajii
Mistähän mahtaa johtua seuraava ilmiö: autoon (Mazda 121 1.4 GL -92) vaihdettiin jakopään hihna ja sen jälkeen vaihtamisen yhteydessä kierrokset käy ylhäällä itsekseen. Siis: kun kytkinpoljin painetaan pohjaan niin selvästi kuulee kun moottorin kierrokset käy hetken aikaa (2-3 sek) ylempänä ja sitten tasoittuu normaaliin tyhjäkäyntiin.
-jr
www.sunpoint.net/~aajajii
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tyhjäkäynnillä kytkinpoljin vapaana moottori pyörittää myös kytkintä, nyt kun painat kytkin polkimen pohjaan moottori ei pyöritäkkään kytkintä enää, joten siitä voi johtua kierrosten hetkellinen nousu.Tyhjäkäynnin säätö yksikkö laskee kierrokset oikealle nopeudelle, Jos esim kytket sähkölaitteita paljon päälle tyhjäkäynnillä niin se nostaa kierrokset oikealle nopeudelle, laitteet pois kytkettynä kierrokset hetkellisesti nousee mutta palautuu oikealle nopeudelle. Voi se johtua jostain muustakin , ei minusta mitään vakavaa
Eli onkos siinä kaasuläpän hidastinta?
Avaa käsin kaasuläppää ja päästä se nopeasti ja katso palautuuko se viimeiset millit hidastetusti.
tää on ilmeisesti näitä hupaisia pakokaasupäästöjen vähentämiseen tähtääviä virityksiä tuolla polttoainesyötön puolella, kierrokset laskeutuu hallitun hitaasti. Aikoinaan totuttelutti jonkin aikaa GD-mallin 626:lla , kun niissä oli jo kaasutinta viritetty samaan tapaan.
Mutta uskoakseni ei tuossa 121:ssäkään mitään vikaa siis ole , omainaisuus, jonka kanssa oppii tulemaan toimeen. Olettaen, ettei sitten muuten polttoaineen syöttöpuolella ole jotain häikkää.
Mutta mutta jos toi ominaisuus tosiaan häiritsee niin se on todella helppo säätää itselleen sopivaksi! Säätöhän siinä "iskarissa" kuitenkin on ja ne on voinu siäl huollos räpeltää sitä?!?
Mulle sanottiin 626:n kanssa ettei saa mennä itse säätelemään että menee kuulemma kaasarin säädöt vituilleen... joten säätö tehtiin sitten huollossa 98:lle ja sen jälkeen en ole ko. värkkiin ikuna koskenut
626:n kaasuttimessa hidastin on ainakin helppo säätää, ja kannattaakin, kun se nytkäyttää voimansiirtoa aika kovasti, kun kierrokset on korkealla. Pari pyöräytystä olikohan kymppimillisellä avaimella sieltä kaasuläpän läheltä ja kunnossa on.