Suojakertoimesta?

Tästä oli joskus juttua mutta en löytänyt...

Parin päivän päästä Egyptiin, millähän suojakertoimella tälläisen valkonahan kannattaisi suojautua ettei ihan heti kärähtäis?

Ja mistä rasvaa kannattaa ostaa, suomesta vai paikanpäältä?
61452
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

suomesta kannattaa ostaa. itse käytin 20 ja vaalea olen, se oli ehkä liikaa, kyllä rusketuin mutta olisi pienempikin määrä riittänyt. ehkä 12 tai jotain ? aurinko altaalla oli kuitenkin aika kuuma.

Äänestä

vielä kerkeät pari kertaa solariumiin,ja sitten ostamaan isoja suojakertoimia. paikan päällä voiteet tietysti ovat halvempia. älä oleile auringossa ekoina päivinä kauaa. aurinko on siellä niin eri. itse rusketun helposti ihan tosi tummaksi, mutta eka päivinä kannattaa suojata itsensä. hauskaa lomaa! mulla lähtö vasta 2.3. hurghadaan.

Äänestä

Me käytetään koko perheen kanssa P20 nimistä jota saa apteekeista. Se on koko päivän voimassa, mutta täytyy laittaa 1-2 tuntia ennen aurinkoon menoa.
Tämän aineen jälkeen emme ole palaneet ja rusketus on ollut hyvä. Hinta on n. 20 euroa.

Äänestä
  • P20 on ehdottomasti parasta ainetta. Meilläkin lapset melskasivat koko päivän vedessä ja mitään punertumisia tms.ei tullut.

    Äänestä

Helposti kärähtävä vaalea suomalainen, niin älä alle kahdenkympin lähde liikkeelle.
Itsellä (tumma ja hyvin ruskettuva) oli 12 ja meinasi alkaa punoittamaan. Suomessa en käytä kertoimia juuri ollenkaan.

Äänestä

Meillä oli lapsilla suojakerroin 25 apteekista ostettu hinta jotain 21 euroa. Siltikin meinasi olkapäät punoittaa, ja toinen tyttäreni on vitivalkoinen, parin tunnin jälkeen punainen ja toinen tyttäreni taas ruskettuu hyvin ja helposti, sama suojakerroin mutta olkapäät oli arat. Aurinkovoiteet paikanpäällä suomen hinnoissa. Siellä on myös myytävänä sellaista after sun geeliä (sinistä) joka siten hyvin lievittää palokohtia, siinä on mm. lidocainia joka puuduttaa lievästi ihoa, eli voipi nukkua hyvin. Hinta sillä oli n. 15 euroa, mutta todella tehokas.
Itselläni juuri nyt kevyt "nahanluonti" menossa. Eli kova perusvoide rasvaus eikä sekään oikein auta.

Että sellasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


arska paistelee kirjoitti:

Tästä oli joskus juttua mutta en löytänyt...

Parin päivän päästä Egyptiin, millähän suojakertoimella tälläisen valkonahan kannattaisi suojautua ettei ihan heti kärähtäis?

Ja mistä rasvaa kannattaa ostaa, suomesta vai paikanpäältä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu