milloi pentukoiran voi jättää ensimmäistä kertaa yksin kotiin kun se on haettu uuteen kotiin,eli vasta 9viikkoinen on? joutuuko peräti 2 viikkoa olla sen kanssa kokoajan yhdessä?
MILLOIN KOIRA YKSI
jenni
2321
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Yksin oloa on hyvä opettaa pennulle lähes heti, eli ensin pentu on yksin ihan vaan minuutin. Vähitellen aikaa hieman lisätään. Kyllähän se olisi ihanne tilanne, ettei pentu joutuisi olemaan yksin alkuunsa tuntitolkulla. Eli jos on mahdollista olla pennun kanssa kotona, niin pystyy opettamaan pennun sisäsiistiksi, ja olemaan vähitellen yksinkin aina hieman pidemmän aikaa. Pari viikkoakin on ihan hyvä, mutta ei siihen mitään tarkkaa aikaa ole, jos mahdollista, niin mahdollisimman kauan.
Työssäkäyvänä ihmisenä en pysty järjestämään kuukausien lomaa pentua varten, joten nytkin itse olen 7.päivää vapaalla ja sen jälkeen tehdään miehen kanssa lomittain töitä /minä menen iltavuoroon ja mies aamuvuorossa, joten koirat yksin max 2-3h päivässä)muutaman vkon ajan.
Kyllä jo heti vkonlopun jälkeen jouduin vauvan yksin jättämään siksi aikaa, että käytin vanhemman koiran lenkillä. Ja kahdestaan koirat jätin ekan kerran tiistaina, täytyyhän niitten siihenkin tottua!