Usein kuulee muslimien ja kristittyjen yhdessä esitettävän, että heillä on sama jumala:
"Islamin mukaan Jumala, arabiaksi Allah, on sama kuin juutalaisuuden ja kristinuskon Jumala."
http://www.suol.fi/raamattunet/7isl_syn.html
Islamissa on ehdoton kuva kielto. Jumalaa ei saa kuvata. Jos muslimit loukkaantuvat verisesti jo Muhammadin kuvaamisesta, miten mahtaisi käydä, jos lännessä rohjettaisiin kuvata muslimien jumalaa? ...siis jos väite "kristityillä ja muslimeilla on sama jumala" pitää paikkansa.
Testataan. Tässä kuvia kristinuskon jumalasta Jahvesta (YHWH), jonka siis pitäisi olla sama kuin Allah ja joka on julkeasti maalattu Sikstuksen kappelin kattoon. Vanhassa perheraamatussani on myös hienoja piirroksia pelottavasta valkopartaisesta ukkelista.
http://www.modjourn.brown.edu/Image/Michelangelo/Adam.jpg
Sama jumala?
15
512
Vastaukset
- Nari_Säre
...tuo michelangelon maalaus pitäisi ehdottomasti hävittää, tai ainakaan siitä ei saisi julkaista kuvaa, koska joku muslimi on
a) keksinyt sanoa, että tuo jumala on sama kuin kristinuskon jumala
ja b) keksinyt pistää kuvakiellon kehiin.
..josta johtuen c) olisi michelangelo syytä sensuroida meidän kaikkien (kun se kuvauskielto on olemassa).
Noh - muhammetti tai jeesus... ihmisillä on aina erilaisia mielikuvia aiheesta... - Sananvapaus
Mutta olet aivan oikeassa. Muslimien pitäisi hävittää maan päältä kaikki kirkot, joissa on kuvattu Jumala, mikäli muslimit todella toimisivat niin kuin nyt on tullut ilmi.
- kss
kieltää ehdottomasti kuvien tekemisen YHWH:sta. Kristityt kuvaavat koska kristinusko on oma erillinen uskonto jonka jumala on Jeesus eikä YHWH, jolla ei ole poikaa.
- ...että...
...sinun mielestäsi islamin jumala ei ole sama kuin kristinuskon jumala. Oletko muslimi?
- paikansa katsoo vaikka
>>>Islamissa on ehdoton kuva kielto.
- ei pelkkä profeetta
Ei ne voi olla sama Jumala jo yhdestä ainoasta syystä. Jumalalla on Jeesus-niminen poika, jota pidetään jumaluuden yhtenä muotona ja tuohon kolmiyhteisyyteen kuuluu Isä, Poika ja Pyhä Henki. Allah (suom. jumala) ei tietääkseni ole Jeesus-pojan isä.
Voisiko joku kertoa, onko Allahilla poikaa tai tyttäriä tai miten islam opettaa?
Nähdäkseni tässä on ainakin yksi ero, ettei kyse ole samasta jumalasta. Myös hinduilla on jumalia, joilla kerrotaan olevan poikia ja tyttäriä ja näitten henget voisivat yhtyä johonkin isompaan maailman henkeen. Samoin buddhalaisuudessa, ainakin joissakin variaatioissa, on tällaista ilmiötä. Myös kreikkalaisilla jumalilla oli jälkeläisiä. Niiden kerrotaan eläneen hyvin samankaltaista elämää kuin ihmisten, mutta sen lisäksi heillä oli yliluonnollisia kykyjä. Tietääkseni myös roomalaisilla jumalilla oli samoja ominaisuuksia.
Samoin joissakin luontouskonnoissa uskotaan siihen, että kaikki ovat yhtä maailman henkeä. Kaikki on tullut äitimaasta.- Sananvapaus
Nyt väitit myös, etteivät juutalaiset palvo samaa jumalaa kuin kristityt. Muslimit sentään tunnustavat Jeesuksen profeetakseen. Se on enemmän kuin mitä juutalaiset tekevät.
- se oli sinun kirjoitus
Sananvapaus kirjoitti:
Nyt väitit myös, etteivät juutalaiset palvo samaa jumalaa kuin kristityt. Muslimit sentään tunnustavat Jeesuksen profeetakseen. Se on enemmän kuin mitä juutalaiset tekevät.
joka sellaista väitti.
Juutalaiset eivät usko Jeesuksen olleen Jumalan Poika. Kristityt tunnustavat Jeesuksen olevan Jumalan Poika. Se ei muuta sitä tosiasiaa miksikään, että Jeesus on Jumalan Poika, vaikka juutalaiset sitä kieltäytyvät uskomasta. Kristityt palvovat Herranaan Jeesusta Jumalan Poikana. Sitä paitsi yhä enemmän nykyään tapaa kristittyjä juutalaisia. Osa heistä siis "kääntyy" kristityiksi, toisin sanoen ymmärtävät, että Jumalan Poika on jo tullut maapallolle. Ei siitä enempää, koska se ei kuulu tälle palstalle ja menee ohi aiheen.
Olisit mieluummin vastannut kysymykseen kuin lähtenyt viemään juttua ohi aiheen. Kysymys siis kuuluu, onko islamin mukaan Allahilla poikia tai tyttäriä niin kuin monien muitten uskontojen jumalilla on? - Sananvapaus
se oli sinun kirjoitus kirjoitti:
joka sellaista väitti.
Juutalaiset eivät usko Jeesuksen olleen Jumalan Poika. Kristityt tunnustavat Jeesuksen olevan Jumalan Poika. Se ei muuta sitä tosiasiaa miksikään, että Jeesus on Jumalan Poika, vaikka juutalaiset sitä kieltäytyvät uskomasta. Kristityt palvovat Herranaan Jeesusta Jumalan Poikana. Sitä paitsi yhä enemmän nykyään tapaa kristittyjä juutalaisia. Osa heistä siis "kääntyy" kristityiksi, toisin sanoen ymmärtävät, että Jumalan Poika on jo tullut maapallolle. Ei siitä enempää, koska se ei kuulu tälle palstalle ja menee ohi aiheen.
Olisit mieluummin vastannut kysymykseen kuin lähtenyt viemään juttua ohi aiheen. Kysymys siis kuuluu, onko islamin mukaan Allahilla poikia tai tyttäriä niin kuin monien muitten uskontojen jumalilla on?Pointtisi oli, että muslimeilla olisi eri jumala kuin kristityillä, koska muslimit eivät pidä Jeesusta Jumalan poikana. Minä osoitin, että sinun logiikasi mukaan myös juutalaisilla olisi silloin eri jumala jumalanaan kuin kristityillä.
Juutalaiset ja muslimit uskovat samaan jumalaan eli Jumalaan. Siispä jos sinä nyt yrität inttää että kristityillä on eri jumala kuin noilla kahdella muulla uskonnolla, niin asia lienee sinun ongelmasi, ei muslimien tai juutalaisten.
- profeettoja
Islam tunnustaa myös muita profeettoja kuin Muhamedin. Myös näitä profeettoja koskee ihan sama kuvakielto. Eli kaikki kuvat Jeesuksesta on kielletty , samoin kuin kuvat Mooseksesta. Eli ei muuta kuin kirkoista repimään ne krusifikst alas (niissähän on usein kuvattuna myös Jeesus).
- Gabriel
Eikös siinä ole se ero, että kristinusko ei tunne Muhammedia eikä Allahia?
Eli muslimit vaativat vain kuvakieltoa niille, jotka eivät kuulu omaan uskoomme, ja mehän taas ainakin luterilaisessa kirkossa sallimme Jumalankuvat.
eli emme tee kuvia niistä, joista islam ei tee. ja toisaalta islam sallii meidän jumalankuvamme, koska mekin sallimme ne.
olenko ymmärtänyt oikein? - ymmärtänyt
Gabriel kirjoitti:
Eikös siinä ole se ero, että kristinusko ei tunne Muhammedia eikä Allahia?
Eli muslimit vaativat vain kuvakieltoa niille, jotka eivät kuulu omaan uskoomme, ja mehän taas ainakin luterilaisessa kirkossa sallimme Jumalankuvat.
eli emme tee kuvia niistä, joista islam ei tee. ja toisaalta islam sallii meidän jumalankuvamme, koska mekin sallimme ne.
olenko ymmärtänyt oikein?Kaikki profeetat ovat olleet muslimeja islamin silmissä. Myös Jeesus ja Mooses ovat koraanin mukaan muslimeja. Heihin pätee ihan sama kuvakielto kuin Muhamediinkin. Islamin mukaan sinäkin olit muslimi kun synnyit. Siksi islamiin ei käännytä vaan "palataan" .
- Gabriel
ymmärtänyt kirjoitti:
Kaikki profeetat ovat olleet muslimeja islamin silmissä. Myös Jeesus ja Mooses ovat koraanin mukaan muslimeja. Heihin pätee ihan sama kuvakielto kuin Muhamediinkin. Islamin mukaan sinäkin olit muslimi kun synnyit. Siksi islamiin ei käännytä vaan "palataan" .
en tule iki kuuna päivänä "palaamaan" muslimiksi
- Minni-Matleena
sekä kristityt että muslimit että juutalaiset näkevät niin, että kaikilla on eri Jumala. Mutta mitäpä se haittaa.
- Feisal
ole sama.kuka sellaisen pilkan on keksinytkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.3511437- 639870
- 1475580
- 1443784
- 753750
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi373635- 403378
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal243183- 632793
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak792603