Olen hakemassa töihin Tieto-x:lle ohjelmoijaksi. Kertokaahan kommentteja millainen firma on, hyvät ja huonot jutut.
Millainen työnantaja on Tieto-x?
Juuso
87280
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
välitysfirma, työskentelet alihankintahommissa, tilaajan toimitiloissa, et tietoX:llä. he maksaa palkan.
....ymmärtää tuon yhtälön hienoutta. Minä olen vastaavassa työsuhteessa ollut vuosia, ei juuri paremmin voisi olla.
Joka muuta väittää, ei paremmasta tiedä.
-T
ps. Työnvälityksellä tuon kanssa ei liene mitään tekemistä, tietääkseni kyseinen firma ei tee resurssivuokrausta...
Tieto-X:llä oli ainakin aivan helevetin hyvä olla duunissa. En itse mennyt kun sain paikan muualtapäin maapalloa, mutta useampi kuin yksi tuttu silloin siellä oli. Jo lähtöpalkka reilusti keskitason yläpuolella, hyvät edut (tosin riippui osittain asiakkaasta) ja niin pois päin. Näistä kavereista iso osa oli vuoden pari asiakkaan tiloissa Tieto-X:n palkkalistoilla, kunnes asiakas palkkasi suoraan.
IMHO kannattaa kokeilla.
Tuntuu aika ihmeelliseltä että maksaisivatmaksavat reilusti yli keskitason palkkaa ottaen huomioon tuon liiketoimintamallin. Millaisia palkkoja tuttusi sitten kuittasivat ja mistä tehtävistä?
Asiakkaat ostavat työntekijät, koska näin saavat palkkat alemmaksi. Tämä työntekijän ostaminen tietysti maksaa maltaita, johon välittäjät juuri satsaavatkin.
Olettamus vain.
...nykyisissä positioissanne. Teillä kummallakaan ei ole käsitystä resurssivuokrauksen ja ja suoran alihankintasopimuksen välisistä eroista.
-T
Kyllä tuo TietoX vaikutti minulta sellaiselta
rekrt-firmalta. Haastatteluihin pyydettiin, blanketteja täyteltiin jne. Todellisuudessa mitään
hommia ei ollut edes parin kuukauden sisällä. Sanoivat kesällä että ko. projketit (ehkä) alkanevat marraskuussa tai jopa vuoden vaihteessa.
En mä alkanut tollaseen tyyliin tyytymään.
Eihän resurssivuokrauksella ja suoralla alihankintasopparilla ole IT-alalla työntekijän näkökulmasta katsottuna juurikaan eroa. Kummassakin tapauksessa työntekijän työpanos myydään asiakkaan käyttöön määräajaksi.
Kokeneempien tekijöiden kannattaisi kysyä työhaastattelusta sovittaessa, että rekryääkö firma oikeasti vai kerääkö se vain nimiä resurssipooliinsa. Näin säästyy monelta turhalta reissulta.