Koneeseen lisää nopeutta?

Mulla on Compag Presario 5420EA,jossa 1,3 GHz suoritin,muisti 256Mt,kiintolevy oli 40Gt,nyt vapaana 10,7Gt,näytönohjain on GeForce 2MX200 64 MB,olisko järkevämpää ostaa jotain vai pitäiskö koko mylly uusia?
9914
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

olla järkevin koko laitteiston uusiminen.On sen verran halpaa tänä päivänä.

Äänestä

mihin käyttöön toi kone tulee jos nyt pikkusen haluu nopeemmin et toimii niin muistin määrä on se eka et lisää,mutta se on siitä mitä teet kyseisellä koneella hommia.

Äänestä

ihan siitä mitä koneellasi teet.
Jos et pelejä harrasta riittää tuo netti ja normaali kotikäyttöön ihan hyvin.
Nopeus ei juurikaan kasva em käytössä vaikka heittäisit tonnin uuteen koneeseen.
Turhat ohjelmat ja muut haitat pois koneelta ja eheytys päälle niin toimii...

Äänestä
  • Käytän konetta eniten nettiin,jonkun verran tulee pelattua nettipelejä,sitten imuroin dc :lla esim.leffoja,olen poistanut jo sellaisia ohjelmia,joita en tarvi sekä eheyttänyt aseman,mutta tarvinko kaikki seuraavat ohjelmat(suurin osa taitaa olla dc käyttöön):bdaxp,bda,bdant,nvidia dvd recorder,win mx,wrar 342F,vobsub,xviD,dx setup,FF dshow,MP 10 set up,managed DX????

    Äänestä

  • Jartsa kirjoitti:

    Käytän konetta eniten nettiin,jonkun verran tulee pelattua nettipelejä,sitten imuroin dc :lla esim.leffoja,olen poistanut jo sellaisia ohjelmia,joita en tarvi sekä eheyttänyt aseman,mutta tarvinko kaikki seuraavat ohjelmat(suurin osa taitaa olla dc käyttöön):bdaxp,bda,bdant,nvidia dvd recorder,win mx,wrar 342F,vobsub,xviD,dx setup,FF dshow,MP 10 set up,managed DX????

    codekkeja suurin osa... tarviit niitä.
    Winmx on p2p ohjelma, ja melkoinen tehosyöppö myös ykkösyhteydellä (toimii silloin serverinä)
    Vaihda mp 19 kevyempään mp classiciin:
    http://fin.afterdawn.com/ohjelmat/video_ohjelmat/dvd_soittimet/media_player_classic.cfm

    Äänestä


Pelikonetta tuosta ei saa kuin ostamalla uuden. Et kertonut käyttöjärjestelmää mutta paras olisi windows 2000. Jos sinulla on 98 niin se on ehdottomasti vaihdettava pois.

Kaksi paikkaa joissa konetta voisi nopeuttaa:

-muistia lisää
-kiintolevyn vaihto uuteen

256M kampa voi löytyä parillakympillä, uusi kiintolevy... kuinka suuren ostaa, nopeampia ne on kuitenkin kuin tuo nykyinen. Ja se win2000 tai sitten XP jostakin. Siinä se mitä kannattaa tai sitten suosiolla uusi kone.

Äänestä
  • Käyttöjärjestelmä on XP

    Äänestä

Jos pitäisi (kunnolla) päivittää, niin itse hankkisin seuraavat osat:

Uusi virtalähde ( kotelo, riippuen vanhasta): Antec neo he 430W ~90€ ( ~70€)
Uusi emolevy: MSI K8N neo4-fir ~90€
Uusi prosessori: Athlon 64 3700 ~200€ jäähdytin ~30€
Uusi kiintolevy: maxtor diamondmax 10 S-ATA 300Gt ~130€
Uutta Muistia: 2x512Mt 400Mhz DDR ~ 80€
Uusi Näytönohjain: Geforce 6600 GT 256Mt PCI-E ~200€
tai tehokkaampi Geforce 7800 GT 256Mt PCI-E ~300€
Yht: ~900-1100€ ( kokoaminen postimaksut ~100€)

Pelkkä keskusyksikön päivitys, mutta hinta/laatusuhde olisi erittäin hyvä verrattessa esim. jos päivittäisi ostamalla vain "tehokkaan" merkkikone-paketin:

http://www.netanttila.com/webapp/commerce/command/ExecMacro/index.d2w/report?Krypto=m859w6JzuhKdxaJR4exogCUtaI qQlajSS2fotFO8o9sJqrxmzkYnJ/9CpwSZFotFzdx7mKBRsqsMFYom4vEYGdRkjfAYGboATs2MAaZsQ0JyGuqaHLcm3WsDLsolIM/q4S2KJPgq/KkTw9qcqfj0g==

http://www.netanttila.com/webapp/commerce/command/ExecMacro/index.d2w/report?Krypto=tcljkbMntaW99KnXwhvl6iKwDLs0P3EzfFExmrtfFqoWANIy/qSxHT9GqKp48W/WHBCFB7eC4 maRSbaHSYsOHZZ l7ebFfGShNuq NcH2KGYnKTNHVj8ilQwGw0RD4hcRRYBbaVT JguDIpfStMLXWorn NALxGXd3NTfEZ0YQ=

http://www.hobbyhall.fi/product_view.asp?productid=23517&uid=030308QE8JJT9N9BJLFENQ3XQR929B1E&shopid=0&lid=1&sk_1=203&sk_2=851&un=&uc=08&orderid=&orderst=&

http://www.hobbyhall.fi/product_view.asp?productid=23990&uid=030308QE8JJT9N9BJLFENQ3XQR929B1E&shopid=0&lid=1&sk_1=203&sk_2=851&un=&uc=08&orderid=&orderst=&

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jartsa kirjoitti:

Mulla on Compag Presario 5420EA,jossa 1,3 GHz suoritin,muisti 256Mt,kiintolevy oli 40Gt,nyt vapaana 10,7Gt,näytönohjain on GeForce 2MX200 64 MB,olisko järkevämpää ostaa jotain vai pitäiskö koko mylly uusia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu