Takkauunin suunnittelu

kuka suunnittelee?

Meidän talossa alkaa pian olla takka-leivinuunia vaille valmista. Olemme etsineet mallia eri valmistajilta, mutta taloomme sopivaa valmisversiota ei tunnu olevan markkinoilla.

1)Osaako muurari suunnitella takkaleivinuunin? Takan pitäisi olla varaava, uunin ja takan pitäisi aueta eri suuntiin ja tiedämme suurinpiirtein, minkä näköisen takan haluamme.
Otammeko siis yhteyttä muurareihin, vai onko olemassa jokin muu takkoja suunnitteleva ammattikunta?

2)Onko olemassa listaa muurareista, jotka muuraavat takkoja muuten kuin jollekin tietylle valmistajalle?
Soitettuamme joillekin muurareille, kävi ilmi, että nämä kaikki muurasivat vain Tiilerin takkoja (takkamuurarilista).

11

2280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piirtää

      ja muurari sen vain toteuttaa.

      On arpapeliä miten palkkaamasi muurari osaa mielikuvatekeleesi saada käytännössä elämään.

      • arkkitehti

        Jätä homma muurarille. Arkkitehdit on teoreetikkoja, jotka osaavat jotenkin piirtää mutteivat ymmärrä käytännöstä tuon taivaallista.


      • talon omistaja

        Meidän talon suunnitelmat oli hienon näköiset paperilla. Talotehdas toteutti suunnitelmat ihan kuvien mukaan. Todettiin sitten, että ne asiat, mitä oli suunniteltu, ei mahtuneetkaan sinne minne piti... ja rakennusoikeudesta ei ole kiinni. Takallakin on ahdasta, joten minä en ainakaan antaisi arkkitehdin suunnitella, ainakaan takkaa.


    • on sellaisiakin

      jotka muuraavat paikalla suunnitellun takan/leivinuunin. Ainakin me löysimme sitä kautta loistavan muurarin joka valitettavasti nyt on sairaslomalla.

      • TYÖN TILANNUT

        NÄMÄ SUUNNITTELEE JA TEKEE WWW.TYYLITAKAT.FI


    • paras takka.

      Minä laitoin paikallislehteen: "Etsitään osaavaa muuraria tiilitakantekoon." Tuli useampikin soitto, mutta yksi sai meidät vakuuttumaan osaamisestaan. Kävimme katsomassa muutamissa kodeissa hänen tekeleitään ja hyvältä näytti.´

      Muurari tuli meille kotiin käymään. Hän oli aika omaperäisenoloinen vanha mies, joten aloin jo hieman epäilemaan, mutta kaikki meni lopulta todella hyvin. Hän kertoi käyntännön asioista, kuten energiatiilistä yms... Sitten hän käski piirtämään sellaisen kuin haluamme. Kaivelin noin tuhat takkaesitettä ja esitin muurarille: "haluan tällaisen hyllyn kuin tässä ja sitten tällaisen luukun kuin tässä toisessa ja sitten tällaisen kulman kuin tässä kolmannessa" jne...
      Muurari piirsi lopullisen piirroksen aaltopahvinpalalle ja kirjoitti pitkän listan tarvikkeista. Menimme sitten listan kanssa kyselemään tarjouksia rautakaupoista. Takan hinnaksi tuli piippuineen kaikkineen noin 2000 eli paljon vähemmän kuin valmistakat. Ja saimme mielenimukaisen takan.

      • kuka suunnittelee?

        Tämä valaisi asiaa kummasti. =) Pitää vain löytää se hyvä muurari.


      • Maukka

        Eli meille suunnitelun ja toteutuksen teki erittäin hyvä takkamuurari, noin 2500 takan kokemuksella.

        Teimme vaimon kanssa paperille luonnoksen ja muurari teki omalla harkinnalla takkaan kaikki kuvatut jutut.

        Erittäin iso takka kahdella uuniluukulla tuli maksamaan piipun ja muurauspalkan kanssa 2500 euroa ja erittäin tyytyväisiä ollaan.

        Ei muuta kuin hyvää muuraria etsimään ja siitä se lähtee...


      • Pönttöuunisaneeraaja
        Maukka kirjoitti:

        Eli meille suunnitelun ja toteutuksen teki erittäin hyvä takkamuurari, noin 2500 takan kokemuksella.

        Teimme vaimon kanssa paperille luonnoksen ja muurari teki omalla harkinnalla takkaan kaikki kuvatut jutut.

        Erittäin iso takka kahdella uuniluukulla tuli maksamaan piipun ja muurauspalkan kanssa 2500 euroa ja erittäin tyytyväisiä ollaan.

        Ei muuta kuin hyvää muuraria etsimään ja siitä se lähtee...

        ...energiatiili...?


      • 277
        Pönttöuunisaneeraaja kirjoitti:

        ...energiatiili...?

        ..ehkäpä muurari on tarkoittanuy esim oliviinikiveä, siis kiveä jolla hyvä varauskyky.

        jotkut muurarit tekee takan sisukset vain tuosta.


      • Rappari
        Maukka kirjoitti:

        Eli meille suunnitelun ja toteutuksen teki erittäin hyvä takkamuurari, noin 2500 takan kokemuksella.

        Teimme vaimon kanssa paperille luonnoksen ja muurari teki omalla harkinnalla takkaan kaikki kuvatut jutut.

        Erittäin iso takka kahdella uuniluukulla tuli maksamaan piipun ja muurauspalkan kanssa 2500 euroa ja erittäin tyytyväisiä ollaan.

        Ei muuta kuin hyvää muuraria etsimään ja siitä se lähtee...

        40 vuoden aikana joka 4 työpäivä takka ompa kerinny.tai sitten on läjännä noitä vuolukiviraunioita


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      367
      3160
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      310
      1508
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1312
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1311
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1295
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1255
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1145
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1062
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      25
      960
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      847
    Aihe