Hatin laavu DL kokemuksia?

jalkasieni...

Heippa!

Oottekos kukaan ostanu tuota Haltin Laavu DL:ää(laavukangas koko pohjalla ja se hyttysverkko "ovi")?

Tai kun tässä olen uuden majoitteen ostamista harkinnut(mm. ihan vaan viikon retkeily reissulle Nuuksioon), ja olen plussa/miinus puolia yrittänyt löytää, koska toinen vaihtoehto olisi sitten joku vähän kalliimpi teltta. Olen seuraavia plussa/miinuspuolia löytänyt:

suhtkoht kevyt (1.7kg), toisin kuin teltta
antaa suojaa sateelta/tuulelta/ötököiltä (kuten teltta)
koko lattia
ihan suhtkoht edullinen hinta n.99€
hyvät näkymät oviaukosta ulos, toisin kuin teltoissa jos läpät on kiinni
vaikuttaa olevan aika helppo ja nopea pystyttää
tilava

-ruoanlaitto sadesäällä olisi hieman hankalaa jos keittimellä pitäisi laavun sisällä tehdä ruokaa
-puuskaisella sateella saattaisi laavun sisäpuoli kastua siitä pienen "katosläpän" alta, kun sade sataisi sisään
-laavuun saattaisi muut nähdä sisään(jos laavua joka puolelta ympäröisi ihmiset)
-Ei niin sellainen "oma rauha", kuten teltassa
-veisi mahdollisesti enemmän tilaa kuin teltta

Ainakin nyt tällaista löysin...Siispä kysynkin että kannatatteko/ette kannata kyseisen laavun(tai yleensäkin laavun ostamista), ja miksi? Mukaan voitte laittaa omia plussa ja miinus puolia kyseisestä/yleensäkin umpilaavuista...


Kiitoksia etukäteen!

16

10428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kolikkomies

      Itselläni on sama laavu, mutta vanhempi versio eli ilman pohjaa ja suljettavaa oviaukkoa!!! Itse käytän laavua aina paitsi tunturivaelluksilla!! Kyseinen laavu on helppo koota ja se pitää tuulen poissa sekä tietysti sateen!! Muina varusteina käytän retkisänkyä ja makuupussia, kylmemmällä ilmalla lämpöisempää pussia!!
      Ainoa huono puoli omassa laavussani on, että se ei ole sulettava niin kuin tuo sinun mallisi! Kesällä meinaan hyttyset ja muut ötökät kiusaavat jonkin verran!! Eli siinä suhteessa se sinun mallisi on parempi!!

      • exvaeltaja

        Mulla on samanlainen laavu kuin sulla ja itse rakentelin siihen sivutolppien väliin äidin "valoverhosta"= verkkomaista hyttys-suojan ja toimii kuin unelma. Tosin eräs vaelluskamuni sanoi, että tuohan näyttää ihan joltain lemmenpesältä, hempeine verhoineen =)


    • Laitat vielä saumakyllästettä saumoihin ja pystyksessä kiristät laavun sitten tarpeeksi kireälle.Otat tietysti tuulen suunnan huomioon myös.

    • omaan jos sais

      Osta pois!
      Erittäin kätevä ja tunnelmallinen tuo laavu.
      Sitten oma kysymys:
      Suositelkaa kevyttä/halpaa rankista! Ei tahdo löytyä mistään...
      Kiitokset minunkin puolesta näin etukäteen...


    • Hankkisin kyllä louteen ennemmin kun laavun.
      Erätikki Inarissa valmistaa hyviä ja edullisia louteita ja kotia.

    • Jängällä kulkija....

      Viime kesänä ostin Vihe tuotteen laavu2 ja olen ollut hankintaan tyytyväinen!! Kesä käytössä rankinen on mukava käyttää,ei sääsketkään kiusaa
      yö unia.

    • paattinen m

      Retkeilyharrastuksen alussa käytin telttaa mutta tulin ostaneeksi laavun jostain ihme syystä.Enpä ole katunut.Nyt käytössä on VIHE laavu isolla etuläpällä.Menee kokonaan kiinni,pohjaa ei ole.Aikaisemmin käytin etuläpätöntä mallia joka oli ihan hyvä,saattoihan sen etuosan sulkea sadeviitalla.Kesällä ei makuualusta ole välttämätön,sadeviitta suojaa kosteudelta.Kyllä sisällä voi kokata ,pitää vain olla varovainen.Laavun huippuominaisuus on sen mahtava näköalaikkuna!Kun herää mihin aikaan tahansa niin on keskellä maisemaa.En kuljeta salkoja mukana,teen ne aina paikan päällä.Maakiilat myös.Hyvä puoli on myös että kun laavun eteen tekee tulet se lämmittää kivasti sisustan.Tilavuus ja keveys on huippua.Laavun voi myös pystyttää siten että takaräystäs tulee maata vasten,siis takaseinä jätetään pois.Yksinkertaisempi.Itse pystytän laavun aloittaen maakiilojen laitolla.Sitten päätytolpat ja narujen viritykset.Tosi eränkävijät käyttää laavua,teltat on turistien puuhastelua.

    • Masa

      Kokemusta ei tuosta mallista ole, mutta varmasti hyvä ratkaisu laavua tarvitsevalle. Yksinkertaisempi malli olisi toki kevyempi kantaa mukana. Oviaukkojen vetoketjutkaan eivät ole ikuisia.

      Laavu sopii parhaiten vaellustyyppiseen touhuun, koska se on kevyt ja helppo pystyttää. Laavua hankkiessa tutustuisin erätoveriin, joka on oikein pystytettynä ihan varteenotettava vaihtoehto tavalliselle laavulle.

      Sanoisin, että jos meinaat viikon reissulla Nuuksiossa viettää aikaa samalla paikalla, hanki teltta. Kantomatkathan eivät ole kovin pitkiä.

    • mietäs

      Kyllä laavussakin voi kokkailla,mielestäni jopa paremmin kuin teltoissa,ehkä tilavan absidin omaavaa tunnelitelttaa lukuunottamatta.Aina on vain katsottava,että keitin on tukevasti alustallaan.Itse kyllä pidän eniten tuosta tila/keveyssuhteesta juuri laavun eduksi.Minulla on lattiaton perusmalli,mutta ompelukoneen omistajana ajattelin itse ommella siihen pohjan ja oven,ei se kovin vaikeaa ole.Ja jatkaa sitä etukatosta hieman pidemmäksi.
      Muuten,aika huonosti sinne sisälle näkee,jos ei joku nyt ihan lyö nenäänsä siihen verkkoon.

    • loude

      kokemus haltin laavusta, siinähän on ompelusauma katossa joka ei pidä sadetta. Ja se hyttysverkkokin on mielestäni väärässä paikassa kiinni, nimittäin alaosasta.

      • Anonyymi

        Ei ole saumoja pitää tosi hyvin vettä.


    • kumppari

      kokemus haltin laavusta, siinähän on ompelusauma katossa joka ei pidä sadetta. Ja se hyttysverkkokin on mielestäni väärässä paikassa kiinni, nimittäin alaosasta.

      • Hanski60

        Samaa mieltä kuin "kumppari" Lisäksi sopivalla ilmalla kattoon tahtoo tiivistyä kondenssivesipisaroita tuuletuksen puutteesta.
        Vesipisarat taas tippuvat lattialle joka tehokkaasti levittää veden varusteisiin.
        Jos nämä asiat olisivat kunnossa niin hyvä valinta.


    • ihanjees

      Ostin Haltin laavu DL:n (muistaakseni 77 tai 79 euroa) katseltuani aikani sen käyttöä sivusta. Nukuin ensimmäisen yön kaatosateessa, ei vuotanut mistään. Jos sadeveden kertyminen katon "notkelmiin" (tiukka pystytys tarpeen, ettei kattokankaaseen jää notkelmia) olisi alkanut hirvittää, olisin kiinnittänyt narun siihen katossa ulkopuolella olevaan keskilenkkiin, heittänyt narun puunoksan yli ja kohottanut virityksen avulla katon harjaksi, jota pitkin vesi valuu suoraan maahan.

      Kun testausyönä satoi, oli tuuletonta. Mutta jos olisi sattunut tuulemaan ja tuuli olisi piiskannut veden vaakasuoraan, ongelmalle olisi varmaan voinut tehdä jotain pysyttämällä teltta tuuleen nähden siten, ettei vesi tule suoraan hyttyverkolle ja sisään..?

      Toisena yönä oli pouta, ja kun pystytin laavun tuulen suuntaan nähden sopivasti, tuuletus pelasi takaseinän verkon ansiosta kuin unelma. Ei mitään kondensoitumisongelmaa. Ihastuin myös tilan runsauteen, enää en aio tuhertaa ahtaassa teltassa kuin ehkä talviretkillä. Laavu on ihan ehdoton, kerrassaan hieno majoite!

      Ehkä eräjermut arvostavat peruslaavua, jossa on vain katto ja seinät, mutta minusta on mukavaa, että laavussa on myös lattia ja hyttyverkko. Etuverkko on riittävän tiheä antamaan näkösuojan. Uteliaan pitää tulla ihan ovelle tihrustamaan, jos haluaa nähdä sisältä yksityiskohtia. Sisältä on hienoa katsella avaraa näkymää maisemiin. Ja ainahan voi ommella tai ompeluttaa näkösuojan, jos ei koe saavansa olla laavussaan katseilta rauhassa.

    • Anonyymi

      Aivan samaa mieltä. 😀

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      122
      6049
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2130
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1962
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1133
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1114
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1007
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      997
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      902
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      897
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      765
    Aihe