Renault jatkaa F1:ssä ainakin kaksi vuotta

luuseri2

Renaultin pääjohtaja Carlos Ghosn vahvisti torstaina järjestetyssä lehdistötilaisuudessa Renaultin jatkavan Formula ykkösissä ensi kaudellakin. Samalla Ghosn ilmoitti Renaultin päättävän jatkosta 2008 tai 2009 myöhemmin. Tällä hetkellä Formula 1 on Renaultille Ghosnin sanojen perusteella kannattavaa toimintaa ja se aikoo pysyä lajissa mukana niin kauan kuin toiminnan katsotaan kannattavan. Vuonna 2008 lajiin tulee sääntömuutoksia ja tuolloin mahdollisesta jatkosta tehdään Ghosnin mukaan uusia päätelmiä.

Renaultin huhuttiin vetäytyvän F1:stä jo tämän kauden jälkeen, mutta yhtiön johto tuli muutama viikko sitten ilmeisesti toisiin ajatuksiin. F1:n suosio on kasvanut Aasiassa ja Renaultin menestys on kasvattanut yhtiön henkilöautojen menekkiä Aasian markkinoilla.

http://www.sportti.com/uutinen.asp?CAT=1-1&ID=82700

1

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toisaalla

      Myynti laski tai pysyi ennallaan. Espanja taisi olla pahin pettymys.

      Kyllä useimmat sen tajuavat ettei F1-autolla ja Rellun henkilöautolla ole juuri mitään yhteistä.
      (toisin kuin esim Ferrarin tai Mclarenin katuautoissa)
      Vähän enemmän asioilla perillä olevat tietävät jopa, että F1-keskus sijaitsee englannissa, vain moottorit tulevat ranskasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2098
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1715
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1476
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1226
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1024
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      978
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      855
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      34
      842
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      789
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      743
    Aihe