Ashura

mahmud ibne

Tänään on sitten tärkeä päivä Ashura shiiamuslimeille.

Ja mitä saimmekaan nähdä televisiosta: isot miehet itkevät toista tuhatta vuotta sitten kuolleen marttyyrin perään ja toiset kiduttivat itseään ruoskilla. Tämä kaikki tietysti "normaalien" kiihkomielenosoitusten, itsemurhapommitusuutisten ja tuhopolttojen lisäksi. Eiköhän tässä ole jo fiksummat kansalaiset osanneet tehdä mielipiteensä islamista.

8

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tervejärki

      Maailma on seonnut lopullisesti. Keskiaika kolkuttaa rajoillamme niin, ettei edes sivistysvaltiossa nimeltä Suomi tahdo uskaltaa kirjoittaa suomenkieliseen blogiinsa suoraan, mitä ajattelee. Jos nämäkin saatanalliset säkeet olisivat tankeroenglannikseni, saattaisi tapahtua vaikka mitä. Lehtiin ei kannattaisi edes yrittää - ne vain hyssyttelevät ja hymistelevät yhteistä virttään; olemattomaan uskomisen ja sen varjolla hillumisen pyhää loukkaamattomuutta, ja kyyristelevät häntä koipien välissä itsesensuurinsa takana.

      Tähän on tultu. Ei ole mitään valistusta, ei mitään sivistystä. Uskonto kävelee kaiken sen yli milloin haluaa. Olkoon tämän täysin suhteettomuuksiin paisuneen muutaman pilakuvan vastaisen Pyhän Hurmoksen takana minkälainen poliittinen masinointi tahansa, niin uskonto on kuitenkin se polttoaine, jolla roihu sytytettiin ja jolla sitä ruokitaan. Miksi tällainen hulluus nauttii meillä länsimaissakin oikein lainsäädännöllistä asemaa kaiken arvostelun yläpuolella? Miksi, oi miksi? Muistakaamme, että olemattomanpilkkalaki on Suomessakin edelleen voimassa. Ei ole ihmisen itsekkäällä typeryydellä äärtä eikä rantaa. Voi itku.

      Ei voi muuta kuin toivoa, että syntynyt absurdi uskonsota kääntyy lopulta uskontoja itseään vastaan - niitä kaikkia. Mutta montako sataa vuotta siihen kuluu?

      Yksi kysymys enää: Kun länsimaisissa sivistysvaltioissa - poislukien fundamentalistikristittyjen hallitsema USA - on jo ainakin orastamassa havainto, ettei yliluonnollisiin jumaliin uskomiselle oikein tahdo löytyä tarkempaa tutkimusta kestäviä perusteita, niin kuka kävisi kertomassa noille keskiaikaa eläville, uskontonsa sokaisemille kiihkoilijoille jotka huutavat verta ja kuolemaa jumalansa nimeen, että melkoisella todennäköisyydellä heidänkään jumalaansa ei taida olla lainkaan olemassa? Vai antaudummeko suosiolla?

      • tertullianus

        Onko halullasi niputtaa kaikki Jumala-usko annihiloitavaan kastiin lopulta kovinkaan suurta eroa sen totalitarismin kanssa, jota niin kovasti tunnut vastustavan???


    • hoo,.,

      Kun katsoin sitä televisiosta, niin joku mies siellä joukossa haukotteli. Hohhoijaa, eipä paljon kiinnosta.

    • Eurturk

      Noohan ajasta!

    • tiedä sitten kysy

      http://www.suomenshiiamuslimit.org/phpBB2/viewtopic.php?t=3973

      Eli:Shiia suree Imaami Hoseinille (RA) tapahtunutta koska rakastamme Profeettaa (SAAS). Ja kun itse Profeettakin (SAAS) suree tätä, mekin suremme hänen kanssaan. Kukaan oppinut ei ole koko Shiia-historian aikana antanut fatwaa, että itsensä hakkaaminen olisi edes suositeltavaa. Päin vastoin oppineet ovat yksimielisesti että itsensä vahingoittaminen on kielletty. Kyse ei ole siitä mitä joku Shiia tekee. Jos lukija löytää edes yhden fatwan koskien tätä asiaa, luen mielelläni. Mutta etukäteen tiedän että sellaista ei löydy.

      • voistteko kertoa?

        Tiedätkö sinä syyn, miksi sankoin joukoin ihmiset kulkivat kaduilla ruoskein itseään? Miksi ruoskinta? Mitä he sillä aikovat saavuttaa?

        Minusta se oli pelottavaa katseltavaa, kun ihmiset kulkivat massana verissäpäin.


    • JAJH

      Nähdään, että muslimit polttavat moskeijoja. Että rauhan uskontohan, se.

      • ihan hauskalta

        onhan meillä kullakin omat erilaiset huvimme.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      43
      3856
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      39
      3446
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      69
      3058
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      91
      2900
    5. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1898
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      85
      1894
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      1729
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      29
      1671
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      32
      1663
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1624
    Aihe