IHME OIREITA IHOLLA

Kaksi kissanpentua

Minulla on kohta viikon ollut outoa kutinaa iholla ja ihoärsytystä. Välillä ihoa kutittaa ihan kamalasti jostain paikasta, useimmiten käsistä ja jaloista ja selästä. Jos (kun) sorrun raapimaan, iho aivan kuin nousee koholle, siinä näkyy koholla selvästi kynsien jättämät raapimajäljet, jäljet ovat vaaleammat ja ympäriltä iho on punainen. Samantapainen jälki jää nokkosenpolttamasta. Tunnin parin päästä kuitenkin laskeutuvat. Ihoa myös kuumottaa (kutiamisen lisäksi) paljon, jos olen vähänkin raapinut. onko tämä allergiaa....?? Otimme pari viikkoa sitten toisen kissanpennun ja pelkään että olen allrginen niille, en kyllä luovu niistä vaikka mikä olisi... Mut pliiis vastatkaa...Menenkö testeihin vai odotanko jos tää nyt menis ohi???

7

1255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyseessä

      urticaria?

    • Mä vaan

      Kyllä kuulostaa ihan siltä että olet allerkinen jollekin. Mulla ainakin kun olen kosketuksissa jonkun allergeenin kanssa niin ensin iho kutisee ja sitten nousee pahkurat jotka kuumottaa ja kutisee yhä. Jospa toisen kissan karva on erilaista, ja aiheuttaa sen takia kutinaa. Joskus aikoinaan kahdella tutulla oli kissoja ja toisen tutun kissoille olin todella allerkinen ja toisen tutun kissoista ei tullut oireita ennen kuin pitkän ajan kuluttua. Tähän vaikutti kyllä varmaan se että kissat joista ei niin kovasti allergiaa tullut olivat ulkokissoja.

      Useimmiten kun altistut allergiaa aiheuttavalle asialle pidemmän aikaa niin totut siihen, eikä se enää ole niin paha. Eli mielestäni jos allerkia ei tuosta pahene voit hyvin pitää kissat. Ja voihan tuo kutina tulla jostain muustakin kuin kissoista.

    • Salama Sandra

      liikkeellä. Helposti leviää ihmisestä toiseen.
      käy terveyskeskuksen lääkärillä näyttämässä.
      Lähtee voiteella pois. Saat kunnon vaate ym... pesuohjeet sieltä.

      • vaan hilsepunkki

        Oireet ei viittaa millänlailla syyhyyn.
        Hilsepunkki se tosin voi olla ja se on erittäin yleinen syy, miksi ihmiset luopuu pennusta, kun luulevat olevansa allergisia.
        Sitten tulee kauhu tästä pikkupunkista ja annetaan kissa sen vuoksi pois, kun siinä on ÖTÖKÖITÄ!
        Eikä tietenkään olla tutustuttu kissan muihin loisiin ja niiden tarttumisista ihmisiin.

        Jos kyseessä on hilsepunkki, se täytyy hoitaa kissalta pois ja elää kissan kanssa ihan normaalia elämää. Ihmisessä hilsepunkki ei lisäänny ja häviää pian itsestään.


    • ...

      voi allergisoida enemmän kuin aikuinen..

    • lara

      Kuulostaa allergia ihottumalta. Minulla on ollut myös kissa ja jouduin luopumaan siitä ihottuman takia :( . Kehottaisin kumminkin menemään testeihin.

    • santtu

      Minulla on 2 marsua ja joudun luopumaan niistä ehkä, kannattaa mennä allergia testeille , minäkin menen se on varmin tapa selvittää se .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      154
      13525
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      74
      9804
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      99
      9172
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8149
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      40
      6783
    6. 150
      6195
    7. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      68
      4297
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3415
    9. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      39
      2877
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      398
      1285
    Aihe