Nyt alkoi sota Philipsiä vastaan. Oma kaksi vuotta vanha 28 tuumainen Philips hajosi noin kolme viikkoa sitten ja otin yhteyttä Philipsin asiakaspalveluun, jossa ehdotettiin, että he maksavat osat ja minä korjauskulut n. 100-150 euroa. Paskat!
Nyt kun luin muiden juttuja Philipsistä niin olen viisaampi.
http://oikeusjakohtuus.blogspot.com/
Haluan uuden veroisen TV:n ilman kuluja!
Philipsin johtajan täytyy olla itse Saatana! Mutta eipä taida Saatana tietää kenet sai vastaansa!
Nyt kun luin muiden juttuja Philipsistä niin olen viisaampi.
http://oikeusjakohtuus.blogspot.com/
Haluan uuden veroisen TV:n ilman kuluja!
Philipsin johtajan täytyy olla itse Saatana! Mutta eipä taida Saatana tietää kenet sai vastaansa!
Vastaukset 8
Vanhimmat
on vielä takuu niin tuskin sinun täytyy mitään maksaa jos taas takuu on loppunut niin valita vaikka mummolle tästä asiasta.
Takuuaika ei tässä tapauksessa merkitse mitään, kuluttajaviraston kannan mukaan television pitäisi pitempään kuin kaksi vuotta. Yleensäkin tuo takuuaika on vain eräänlainen lisätakuu, eikä mikään sitova asia jonka loppumisen jälkeen myyjän ja valmistajan vastuu häviää.
Mutta kun ihmiset kuvittelevat asian olevan niin, niin tottakai laitevalmistajat ja -myyjät vetoavat takuuajan loppumiseen välttääkseen vastuun.
Riippuu vähän minkätyyppisestä viasta on kysymys mutta kyllä tuo ennaltamäärätty takuuaika on aika vahva määrite. Kysehän on vain KULUTUSelektroniikasta, ei sitä ole tarkoitettu kestämään lopunikää. Jos takuuajalla ei olisi mitään merkitystä, niin sitähän olisi kaikki vaatimassa ties mitä korjauksia valmistajan piikkiin, jolloin koko takuujärjestelmä lopetettaisiin.
Avainasemassa ei ole takuuaika, vaan oletettu kestoikä. Kalliissa tuotteissa, kuten televisioissa kestoiän voi olettaa olevan pidemmän kuin (huom!) tämän tapauksen kaksi vuotta. Kuluttajaviraston mukaan:
"Jos tavarassa tai palvelussa on virhe, ostajalla on oikeus hyvitykseen. Virhe tarkoittaa muutakin kuin teknistä vikaa
- tuote ei vastaa sovittua tai annettuja tietoja
- se ei sovellu käyttötarkoitukseensa
- sen kestoikä on lyhyempi kuin perustellusti voi odottaa
- sen käyttö- ja hoito-ohjeet ovat puutteelliset
- palvelua ei ole tehty ammattitaitoisesti ja huolellisesti"
Ja toinen lainaus koskien takuuaikaa, joka on siis vapaaehtoinen lisäetu:
"Virheestä voi valittaa takuuajan jälkeenkin
Takuu on myyjän, valmistajan tai maahantuojan ostajalle antama vapaaehtoinen lisäetu. Takuu ei yleensä kata vikoja, jotka johtuvat käyttövirheestä. Jos tuotteella ei ole takuuta tai takuuaika on päättynyt, sovelletaan kuluttajansuojalakia. Virheestä voi siis valittaa, vaikka takuuaika olisikin päättynyt."
http://www.kuluttajavirasto.fi/user_nf/default.asp?site=34&tmf=6475&lmf=6513&id=6513&mode=readdoc
Eli vielä kerran, takuuaika ei ole sama kuin oletettu kestoikä.
Niin paljonhan lopputulokseen vaikuttaa sekin miten ja millä tyylillä asiansa esittää. Räyhäämisellä tuskin saat mitään hyvää aikaan.
Otat heti yhteyden myyjään ja kunnalliseen kuluttajaneuvojaan.
Sulla tosiaan on kuluttajansuojalain mukainen oikeus uuteen töllöön maksutta TAI vanhan korjaukseen maksutta. Itselle kävi pari vuotta sitten niin että 1,5-vuotiaasta Philipsin 28 laajakuvatöllöstä kuvaputki hajosi. Myyjä toimitti uuden töllön tilalle ilman kuluja, kun osasin sitä vaatia. Philipsiltä ei korvausta saa, joten myyjään yhteys, hän on korvausvelvollinen. Philips ei noudata sen enempää kuluttajansuojalakia kuin kuluttajavalituslautakunnan päätöksiäkään.
Yhtään ainutta Philipsin tuotetta ei meille enää tule. Ikinä.
Perheen Philips-televisioista on yhteensä muutaman kymmenen vuoden käyttökokemus. Kenelle valitan kun yksi hajosi kesämökillä salaman aiheuttamasta ylijännitteestä muutama vuosi sitten. Siinä meni kyllä muidenkin valmistajien elektroniikkaa. Nytkin tuossa vieressä on 17 vuotta vanha telkkari täysin toimivana. Tahtoo valittaa ja ruikuttaa!
lääkityksesi kohdalleen lääkärissä.