Vm -04, kilometit 40000. Olisi tollanen kiikarissa. Sx mallisena. Koeajossa tuntui itsestäni ihan ok autolta. Mutta kertokaas komuksia ja mitä puutteita/ etuja olette kokeneet. Asiallisia kommentteja. kiitos
Kokemuksia
3
1209
Vastaukset
- ei ole provo..
joo mulla oli evanda at. vm.2003..vaihdoin sen 2005 kesällä mittariin tuli n.12000 km.
moottorin öljyvuodot 2 korjaamokäyntiä..takuuseen..abs-luistoestoj.pantiin kokonaan uusiksi..takuuseen..
ei toiminut kovin kauaa..korjaamolle..automaatilla kulutus oli tolkuton kaupunkiajossa..muuten oli hyvä auto matkaajossa..ei kovin lämmin talvella..kysele myyjältä näitä juttuja jos oot päättänyt ostaa. - Entinen evandalainen
Autossa on varusteiden lisäksi sellaisia ominaisuuksia, joita ei välttämättä autoon halua.
Sain juuri vaihdettua 45tkm ajetun 2003 CDX A evandani Volvo S60:een.
-Kylmemmällä kuin nollakeli, jousitus natisee, kunnes iskarit "lämmenneet".
-Alusta todella löysä, liikeradat melko lyhyet, sillä pohjaa niin ala- kuin yläasennossakin, mm. korotetuilla suojateillä, nopeuksissa, missä muut vakioalustaiset autot menevät kuin tasaisella.
-Kulutus vaihtelevassa ajossa 9,9l/100km (45tkm ajalta), vertailun vuoksi S60 125kw A: 8,8l/100km, ensimmäisten 2tkm ajalta.
-automaatti vain 4-vaihteinen
-Ilmastoinnin toiminta epämääräistä, alussa tulee kuuma, sitten kylmä, ikkunat meinaavat huurtua alle 5c kelillä.
-Yli 25 asteen pakkasella ei tahdo lähteä käyntiin, vaikka olisi ollut roikassa, starttimoottorin teho puutteellinen. Kuitenkin jos startti jaksaa kerrankin pyöräyttää, on sitten lähtenyt käyntiin.
Korjattuja vikoja:
-Kampiakselin stefa vaihdettiin kerran takuuseen(30tkm).
-Molemmat etunavat vaihdettu pyörimisanturin loppuunkulumisen vuoksi. Tämä aiheutti abs:n ja tcs:n toimimattomuuden(25tkm ja 35tkm).
-Moottorin map anturi kerran vaihdettu takuuseen(15tkm).- Chevy
Kuulostaa maanantai versiolta. Omassa Evandassa ainut ongelmakohta on ollut ABS-jarrujen pumppu joka korjattiin takuuseen. Muuten ei ongelmia. Kulutus on jonkinverran korkeampi kuin muissa merkeissä tai sitten syy löytyy kuskin kaasu jalasta.Jos haluaa iskeä autoon rahaa enempi löytyy tietenki muita merkkejä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2313011Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1972646Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1121253Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1411208Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2991119- 701108
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3721091Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831065Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a211005Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin8833