Koska tätä KANSAA KUSETETAAN tosi rankasti, niputin tähän 4. osaan kerralla useamman kusetuksen... ja kas, siitä tulikin aikamoinen kusilätäkkö:
YLEISRADIO:
Kansalaisten rahoittama valtionyhtiöiden mainosmedia, valtiovallan käytössä oleva kansalaisruoska, yksilön oikeuksia polkeva ja puolitotuuksia toitottava tappiollinen vasemmistomedia.
Ei puolueettomaan mediaan riitä se, että jossain Yleisradion hallintoneuvoksessa täysin mediaa ymmärtämättömät edustajat pitävät kahvi & donitsikekkereitä silloin tällöin.
Propagandan vastainen työ, se on kokopäivätyö:
24 tuntia vuorokaudessa. Tarvitaan kansalaisten oma "mediaforum" valvomaan Ylen antia.
VALTIOSALAISUUDET:
Niiden tarkoitus on harvemmin suojella kansaa vaan itseasiassa se onkin nykyään päinvastoin, tyyliin Koiviston konklaavi. Senkin tarkoituksena oli nimenomaan polkea kansalaisten oikeuksia.
Valtionsalaisuuksilla myös suorastaan valehdellaan kansalle, kertomalla keksittyjä tarinoita onnettomuuksista ja muita satuja.
Näin ollenhan myös Kansalla voi sitten olla omia "KANSALAISTEN SALAISUUKSIA..."
SOPIMUSYHTEISKUNTA
Kolmikantaneuvottelut, EVA, SDP SAK, Mediakartellit...
Eikö Suomen pitänyt olla demokraattinen tasavalta?
Mutta nythän suomi onkin kabinettijohtoinen, harvainvallan alainen tyrannivaltio, vailla Kansalaisten oikeuksia ja vaikuttamismahdollisuuksia. "Sopimusyhteiskunnan" ulkopuolelle nimittäin jää lähes puolet kansasta, heidän edut jää ajamatta (esim. yrittäjät, pienten kuntien asukkaat jne....)
Tässä se kusilätäkkö tältäpäivää oli, eli tämänpäiväinen osa sarjastamme: KANSANKUSETTAMINEN 2000-luvulla.
KANSANKUSETUS osa IV
2
233
Vastaukset
- VERONMAKSAJA
En minäkään ole AINA tyytyväinen oloihin täällä Suomessa, mutta haluaisin tosissaan kysyä teiltä pari kysymystä.
Maksatko itse veroja vai oletko yhteiskunnan loinen?
Miksi olet vapaassa maailmassa valinnut kotipaikaksesi juuri Suomen?
Mikset muuta sinne missä asiat mahdollisesti ovat paremmin.
Kuulostat muuten aika paljon minun vaimoltani, jolla on aina jotain marisemista kaikista asioista, muttei ikinä mitään todellista vastausta.
Koska kieli taipuu ja kynäkin näköjään pysyy kädessä, niin yhteiskunnalle olisi teikäläisestä varmasti paljon enemmän hyötyä veronmaksajana ja osana yhteiskuntaa kuin ainaisena marisijana jossain netin palstoilla.... jos ei sitten Suomessa, niin ainakin muualla.
Hyvää kesää.. :) - paljon
mutta asiaa. Tämän yhteiskunnan tehtäviä on tuottaa lisää sisäsiittoisia päättäjiä. Heille edulliseen suuntaan. Järjestelmällä ei ole mitään tekemistä oikeuden kannalta. Paitsi, jos et kuulu heidän ajattelumaalimaan.
Milloin oikeus tässä maassa voittaa? Hienoa, että liityimme EU:n, koska ihmisoikeudet ovat todellakin totta. Olisin tahtonut Saulin pressaksi, mutta olisiko hän avannut konklaavin ja stasi-listan ? Taas saa kuusi vuotta odottaa totuutta.
Nimimerkillä:everendintrue
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1254793Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa113459Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1283231Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss282686Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu822414Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181793Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo91414Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1201283Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut101249Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky41218