Taidan olla

riippuvainen ?

Löytyykö tähän riippuvuuteen mitään hoitoa?

Moottoripyörän käyttö johtaa addiktioon moottoripyörästä, mihin liittyy toleranssin (sietokyvyn) kehittyminen ja riippuvuus. Toleranssi viittaa tilanteeseen, jossa käyttäjä tarvitsee suurempaa ja suurempaa annosta moottoritehoa kokeakseen saman vaikutuksen. Pienemmät määrät, jotka olivat aikaisemmin riittäviä, eivät enää tehoa ja käyttäjän on pakko vaihtaa tehokkaampaan mottoripyörään.

Jotkin moottoripyörät aiheuttavat vain psyykkisen riippuvuuden, kun taas toiset aiheuttavat sekä psyykkisen että fyysisen riippuvuuden.

Psyykkinen riippuvuus on tila, jota luonnehtii tunteiden ja mielen kiintyminen moottoripyörän vaikutuksiin ja jatkuvaan sen himoon. Kun psyykkinen riippuvuus kehittyy, käyttäjä jää "koukkuun" moottoripyörään.

Kun Fyysinen riippuvuus kehittyy, käyttäjän keho tulee täysin riippuvaiseksi moottoripyörästä. Pitkittyneen käytön seurauksena keho tottuu siinä määrin liikkumaan moottoripyörällä, että se pystyy toimimaan normaalisti enää vain, kun moottoripyörä on läsnä tai saatavilla nopeasti tarvittaessa.

Kun käyttäjä on tullut riippuvaiseksi moottoripyörästä ja sen käyttö äkkiä lakkaa, tulevat vieroitusoireet. Tietyssä mielessä elimistö menee "sekaisin" ja "protestoi" moottoripyörän puuttumisen vuoksi. Vieroitusoireet voivat vaihdella lievästä epämukavuudesta kouristuksiin, riippuen hieman moottoripyörän tyypistä. Vieroitusoireiden voimakkuus riippuu moottoripyörän luonteesta, käytön määrästä ja käytön kestosta.

Nämä vieroitusoireet tekevät moottoriyöräilyn lopettamisen vaikeaksi. Käyttäjä on selvästi jäänyt kiinni itse kutomaansa verkkoon. Hän haluaa välttää epämiellyttävät vierotusoireet; ja niitä välttääkseen hän pyrkii käyttämään moottoripyörää aina kun se on mahdollista. Mp-riippuvaisen on näin pakko jatkaa moottoripyörän käyttöä, vaikka hän tietää sen vahingoittavan taloutta ja sosiaalisia suhteita.

Kaikki päihteet, myös moottoripyörät, antavat positiivisia kokemuksia. Ainakin aluksi. Moni ajautuu kokeilemaan moottoripyörää "ystävien" painostuksesta vastoin omia periaatteitaan. Sosiaalinen paine kasvaa liian suureksi. Usein "paras kaveri" tarjoaa ensimmäisen koe-ajon.

Kuka voi olla varma, ettei koskaan tule riippuvaiseksi moottoripyörästä?? Ainoastaan se, joka ei koskaan edes kokeile!!

3

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perjantai piristystä

      Palstalaisille :=)

      Ottakaa iisisti !

    • bjasse

      tää oli hyvä!:)

    • riippuv.

      Kuinka joku voi olla riippuvainen moottoripyörästä. Isehän sitä pyörän selkään kiivetään, ei kukaan sua sinne nukuksissa kanna.

      No, asiaan. Eihän tuo "riippuvuus" silti tee perheesi elämästä helvettiä. He eivät piilottele, salaile, häpeile ja valehtele puolestasi. Ei lapsesi joudu vastaamaan puhelimeen, että iskä ei ole nyt kotona, kun olet kiillottamassa pyörääsi.
      Tai ei hän valehtele kavereilleen, että meillä on remontti, meille ei voi tulla, kun olet ollut ajelemassa pyörälläsi, jne...

      Yksistään alkoholiin kuolee vuosittain n. 3.500 työikäistä ja enimmäkseen työssä käyvää miestä tai naista! Jokaista kuolemaa edeltää usean läheisen ihmisen kokema maanpäällinen helvetti.

      Joka neljäs vuodepaikka sairaalassa on alkoholistin miehittämä, mielisairaaloissa joka toinen.

      Vaikka kaikki hankkisimme kaksi moottoripyörää ja ajelisimme niillä kahdeksan päivää viikossa, emme pääsisi noihin lukuihin. Vai kuinka?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      35
      11407
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      63
      9770
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      143
      5537
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3784
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3740
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3625
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3378
    8. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      24
      3173
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      63
      2783
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      79
      2573
    Aihe