Onko tyttö- tai poikaystäväsi väkivaltainen?
Kirjoita kokemuksistasi!
Oletko noin 13-20-vuotias väkivaltaa parisuhteessasi kokenut nuori? Teen pro gradu – tutkimustani nuorten parisuhdeväkivaltakokemuksista Jyväskylän yliopiston Yhteiskuntatieteiden ja filosofian laitokselle. Toivon Sinun kirjoittavan omista väkivaltakokemuksistasi. Voit myös olla jo aikuinen, joka kirjoittaa nuoruudessaan kokemastaan parisuhdeväkivallasta.
Voit kirjoittaa siitä, mitä Sinulle tapahtui, miten kaikki alkoi ja päättyi, vai jatkuuko väkivalta parisuhteessasi edelleen. Mitä ajattelit ja tunsit? Kerroitko tilanteestasi esimerkiksi ystävillesi tai vanhemmillesi? Saitko apua tilanteeseesi? Tiesitkö, että väkivalta on yllättävän yleistä? Tunsitko muita ihmisiä, jotka olivat kokeneet samoja asioita kuin Sinäkin? Miten väkivaltaan mielestäsi suhtauduttiin, vai pysyikö se muilta salassa? Esiintyykö myös lapsuudenperheessäsi/kotonasi väkivaltaa? Miten jaksoit eteenpäin? Kirjoituksen muoto on vapaa; voit liittää kirjoitukseesi päiväkirjakatkelmia, kirjeitä, runoja ja muuta materiaalia sekä keskittyä kirjoituksessasi niihin asioihin, joita itse pidät tärkeinä.
Tärkeintä on, että kirjoitat tarinasi siten, kuin sen itse olet kokenut. Sinun näkemyksesi ja kokemuksesi ovat tärkeitä. Kirjoituksesi tulee tutkimuskäyttöön ja se käsitellään ehdottoman luottamuksellisesti. Paikan- ja muita nimiä ei missään vaiheessa esitetä muuttamattomina. Voit myös lähettää kirjoituksesi nimimerkillä, mutta laitathan ikäsi ja sukupuolesi kirjoitukseen näkyviin.
Väkivalta on yllättävän yleistä juuri nuorten parisuhteissa, vaikka ilmiötä onkin toistaiseksi tutkittu valitettavan vähän. Nuorten oma ääni ja kokemukset ovat tärkeitä tiedon lähteitä. Kirjoituksesi antaa arvokasta tietoa nuorten kokemaa väkivaltaa käsittelevälle tutkimukselle. Kiitos paljon avustasi! Jos lähetät kirjoituksesi postitse, kirjoitathan kirjekuoreen otsikoksi: NUORUUS JA PARISUHDEVÄKIVALTA, vastaanottaja Elina Syrjänen.
Lähetä kirjoituksesi 17.3.2006 mennessä joko postitse tai sähköpostitse osoitteeseen:
Sähköpostilla: [email protected]
Postitse:
NUORUUS JA PARISUHDEVÄKIVALTA, Elina Syrjänen
Yhteiskuntatieteiden ja filosofian laitos PL 35 (MaB)
40014 Jyväskylän yliopisto
Väkivalta parisuhteessa?
ProGradu
0
242
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä2811538Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa604119Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1253335Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2012655Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1142363Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh2051894Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3401251- 681048
Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta20957- 65850