Mitenkä toimia?

Onkos jollakin tietoa sellaisesta asiasta,kun meikäläisellä on yli 10000€ velat, pankkivelkaa ja verovelkaa muutaman vuoden takaa. Nyt olen työtön ja elän perusturvalla,mutta olen tavannut miellyttävän naisihmisen jolla on jonkin verran omaisuutta ja ollaan pikkuisen suunnitelleet että laitettais rynttyyt yhteen oikein virallisesti. Miten ulosottovirasto ei pääsisi hänen omaisuuteensa tai tuloihin kiinni jos ihan naimisiin mentäisiin? Riittääkö avioehtosopimus?
4786
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

mä en naimisiin ikinä menis kun se on vaan turha muodollisuus..kihlat on ok.mulla itelläni on valtiolle velkaa yli 200 000 euroa ja olen työtön.ei ainakaan kihloissa ollessa vouti väliin pääse.tosin koko loppuelämässäni en tule veronpalautuksia saamaan..mä oon sitä mieltä että mies hoitaa velkansa ite,ei puoliso.senkin takia kihloissa on kiva olla.

Äänestä

Vaikka te muuttaisitte yhteen, sinun velat pysyy sinun velkoina ja sinun naisihmisen omaisuus pysyy hänen omaisuutenaan.
Ja vaikka te menisitte naimisiinkin, niin sinun velkasi pysyy sinun velkana ja sinun naisihmisen omaisuus pysyy hänen omaisuutenaan.
Ja vaikka hän ostaisi/hankkisi/saisi/perisi naimisissa oloaikananne minkätahansalaista omaisuutta, niin se pysyy hänen omaisuutenaan.
Ja ulosotto ei voi ulosmitata toisen omaisuutta toisen velkaan. (Tietenkin pitää huomioida ne, jotka siirtävät tahallansa omaisuutensa toisen nimiin velkojien saavuttamattomiin, niin on luku sinänsä, muttä tässähän tapauksessa ei ole siitä kyse.)
Ositus (velat ja varat jaetaan tasan) tehdään, kun avioliitto loppuu joko kuoleman tai eron takia, mutta se joka omistaa jotain, kannattaa tehdä sitä varten avioehdon.

Äänestä
  • Kiitos näistä tiedoista. Helpotti vähän joten tattis vaan

    Äänestä

Jos et kuulu ammattiliittoon, saat todennäköisesti kelan työttömyyskorvausta???? Jos menet naimisiin työssäkäyvän kanssa, sinun kelan korvaus putoaa olemattomiin. Liiton maksama päiväraha ei kaiketi putoa, mutta jos se on hyvä, niin en tiedä voiko siitä ulosmitata.
Ja jos olet sossun tuilla, ne kyllä putoavat naimakaupan myötä jos toisella on työtä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


xxxx kirjoitti:

Onkos jollakin tietoa sellaisesta asiasta,kun meikäläisellä on yli 10000€ velat, pankkivelkaa ja verovelkaa muutaman vuoden takaa. Nyt olen työtön ja elän perusturvalla,mutta olen tavannut miellyttävän naisihmisen jolla on jonkin verran omaisuutta ja ollaan pikkuisen suunnitelleet että laitettais rynttyyt yhteen oikein virallisesti. Miten ulosottovirasto ei pääsisi hänen omaisuuteensa tai tuloihin kiinni jos ihan naimisiin mentäisiin? Riittääkö avioehtosopimus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu