Niin näin meillä... Kävin viimeviikolla katsomassa erästä sohvaa johon kovasti ihastuinkin. Sohvan hinta oli tarjouksessa 1300e. Nyt palasin liikkeeseen ja ostopäätöksen tehneenä niin hinta olikin 1800e!!!! Myyjä vain ilmoitti että tämä on nyt hinta ja se hinta oli vain viimeviikolla !! Naurettavinta että sohva oli sama sohva joka liikkeessä viimeviikolla eikä myyjä mitenkään ilmoittanut että hinta olisi ensiviikolla eri!!! Siis aivan hanurista koko liikkeen toiminta. Kannattaa kiertää koko liike ja kaukaa!!
MASKUSSA KAIKKI ON MAHDOLLISTA!
4
983
Vastaukset
- pykälien mukaan
Tarjouksien idea on juuri se, että ne ovat väliaikaisia. On itse asiassa huonoa kauppatapaa markkinoida "tarjoushinnalla" jotakin, joka todellisuudessa on aina kyseisen hintainen. Kuluttajansuojaviranomainenkin puuttuu herkästi sellaiseen markkinointiin. "Tarjouksesta" asiakas saa kuvan, että tuote on erityisen edullinen verrattuna normaalihintaan. Niin tässä tapauksessa nimenomaan on käynyt. Ei sen kummempaa.
Jatkossa osaat paremmin, kun kysyt valmiiksi "kuinka kauan tarjous on voimassa".- voi veljet
et kun menet takaisin ja puhut jollekkin toiselle myyjälle ni saat sen siihen tarjous hintaan...
tosin jo tarjous on tullut tehtaan päästä eikä ite liikkeestä ni silloin ei asialle voi mitään... mistä kaupungista sen ostit??? - Zuzu
voi veljet kirjoitti:
et kun menet takaisin ja puhut jollekkin toiselle myyjälle ni saat sen siihen tarjous hintaan...
tosin jo tarjous on tullut tehtaan päästä eikä ite liikkeestä ni silloin ei asialle voi mitään... mistä kaupungista sen ostit???kannattaa pyytää tarjous kirjallisena ja tarjoukseen merkintä viimeisestä voimassaolopäivästä - vaikka ruutupaperilla. Ei tule kiistoja ja saa miettimisaikaa vaihtoehtojen välillä.
- yrjö
Zuzu kirjoitti:
kannattaa pyytää tarjous kirjallisena ja tarjoukseen merkintä viimeisestä voimassaolopäivästä - vaikka ruutupaperilla. Ei tule kiistoja ja saa miettimisaikaa vaihtoehtojen välillä.
ihan sama asia kun menet alepaan ostamaan makkarapaketti jonka hinta 2e
viikon päästä tarjous mennyt ohi hinta; onkin 2,5e.
voi voi ois pitänyt makkarapaketti ostaakkin viikko sitten .....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81865Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51598Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41079- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708