Ketkähän Kouvolan hovioikeudessa antoivat edesvastuuttoman päätöksen lahtelaisen koulun välitunti nujakassa? tehty päätös antaa karmaisevan signaalin yhteiskunnalle. Pitempiaikaisen koulukiusatun lopulta saatuaan tarpeekseen ja vastattuaan 2:lla töytäisyllä kiusaajansa päähän läpsäykseen, joutuukin tämä kiusattu maksamaan korvauksia 2500 e!!!! Opettaja oli sattunut tulemaan
tilanteeseen ja loukkaantunut. OIKEAT SYYLLISET: tapahtumasarjan aloittanut kiusaaja (rikkoi toisen fyysistä koskemattomuutta). Opettaja (ei ollut työnsä puolesta katkaissut pitkäaikaista kiusaamista). Kiusaajan vanhemmat. SYYTÖN: kiusattu oppilas (lopulta hänen puolustettua itseään ja menettäneen ehkä kontrollinsa, häntä rangaistaan! Ketkä ovat tämän oikeudettoman ihmisoikeuksia loukkaavan päätöksen takana?
Kouvolan HOVI mokasi koulukiusaus jupakassa!
8
1017
Vastaukset
- haulikolle tilaus
no oottakaa 5v, sit menkää huput päässä kiusaajien ja semmosten luo pimeellä kadulla......
- vihastunut
Päätös tuntui pahalta.
- itsekin ihmetellyt
ei ole vielä Päättynyt pohjois-Kymenlaaksossa?
- härski
melkein poikkeuksetta jos puolustat itseäsi saat syytteen. Suomessa on tosiaan ihmeellisiä lakeja. Vasta oli juttu lehdessä kun mies löi nyrkillä naista monta kertaa. Heikko nainen tarttui keittöveitseen ja löi miestä. Arvaa kuka tuomittiin ? No nainen. Käytti tilanteeseen nähden liiallista väkivaltaa...
- väärä päätös!! keiltä!!!!
ja näitä tapauksia riittää... jos henkensä hädässä puolustautuu raivohullua vastaan, kahakka voi päättyä ihan miten vain. kyse voi olla sekunnin osista. onpahan ainakin omatunto puhdas istua linnassa, jos on sattunut hyökkääjä tippumaan. JA HÄPEÄN VÄÄRÄSTÄ TUOMIOSTA SAAVAT "OIKEUDEN" EDUSTAJAT!!
- Lakialalla
Voi sanoa, että hommaa ei sinällään mokattu, mutta katsottiin hieman yksipuolisesti ja vain sen hetkisen tilanteen pohjalta. Elikkä siis mitä tapahtui vain ja ainoastaan tapahtumahetkellä.
Kiusaamistapaukset tietenkin voivat olla pahoja ja tiedän itsekin miten rankasta asiasta on kyse, mutta loppupeleissä kun asioita ratkotaan käräjillä niin EI VOI oikein puolueettomasti ottaa aiempia tilanteita huomioon jos niistä ei ole mitään raportoitua ja paperifaktaa.
Hankalapa juttu tuo on, mutta vaikka kuinka uskottavasti selvitettäisiin vuosien kiusauskierre, jos ei ole mitään suoraan sitä tukevaa faktaa niin etenkin nuorten ollessa kyseessä, on todella vaikeata pohjata tilannetta aiempiin.
On täysin eri asia jos esim. on aiempia merkintöjä, joissa nykytapahtuman uhri olisi todistetusti pahoinpidellyt tekijää aiemmin. Vaikka kiusaaminen ja tapahtumia olisi toistuvastikin, niin niihin on paha ottaa kantaa ilman faktaa. Olen suoraan sanoen nähnyt pahoinpitelytilanteita useitakin, joissa on tekijä yrittänyt väittää kyseessä olleen pitkällisen uhan uhrin taholta. Ja todellisuudessa on juuri itse ollut kokoajan tämä ns. uhka ja nykyinenkin uhri ollut uhri koko ajan.
Eli sen takia ilman faktoja, joudutaan menemään vain sen perusteella mitä tiedetään varmasti. Valitettavasti. Tässä itse heittäisin paljon koulujen raportointivastuulle ja asiaanpuuttimiselle, sillä SIELTÄ pitäisi sitten löytyä sekä tekijän, että uhrin menneisyydestä/suhteesta kertova fakta. Eivätpä vain koulut pahemmin pistä ylös omia kiusaamisiaan. Toisissa ei tajuta mistä on kyse, ja toisissa ei vain haluta nähdä...- väärä päätös!! keiltä!!!!
...oikeuden edustaja voi tehdä pienen pohjustustyön, ottamalla selville missä mennään, ennen kuin mennään saliin. tietolähteitä ovat ko oppilaat,heidän perheensä,kaverit, koulukaverit, opettajat. EHDOTONTA pitäisi tippua heti ensimmäisestä tai toisesta teosta, oli se sitten vaimon lyönti, autovarkaus,raiskaus,rattijuoppous,insesti. suomi on maailman paras maa mutta paljon on täällä näitä ihmeellisyyksiä! esim tehdään SUSIAITAA JEE! Minusta nähden suomessa saa olla susia vaikka miljoona, jos pysyvät niillä valtavilla erämaa alueilla mitä suomessa on. mutta jos lampaat tai koirat kärsivät, silloin soikoon konetuliaseet(vuoden ajasta riippumatta).
- puolesta
Kouvolan hovioikeus on unohtanut vanhan säännön "mikä ei ole kohtuus ei voi olla oikeuskaan".
Eikä ole ainoa tuomioistuin siinä suhteessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 484046
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131920Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631385Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951316Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681205Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51081- 47961
Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥28939Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti334930En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?40917