Melko vähän täällä..

poks

poliisi saa kiitosta työstään,taitaa tosin olla ettei se johdu poliisin huonoudesta,kuin ennemminkin se kertoo minkälaista porukkaa tällä foorumilla pyörii,nimimerkkien takana on helppo huudella pa..aa.Kertokaa välillä kun virkamies on myös onnistunut hommassaan.Minä aukasen langanpään: Männävuonna kotitalon pihassa joku oli yrittänyt Saabiini ilman lupia sisälle,sivupeiliin oli vielä mokoma monottanut lähtiessä, no aamulla töihinlähtiessä huomasin miten oli käynynnä,mitään ei ollut kumminkaan rikki,ei edes sivupeili,joka oli vain taittunut sivulle, no aattelin kumminkin soittaa poliisille,että jos on samanayönä ollut muitakin tapauksia lähistöllä,niin saavat nuhdella minunkin puolesta heitä, niin poliisi sanoi että he tulee katsomaan sitä autoa het kohta työpaikan pihalle, kysyivät ensin että eihän se haittaa jos tulevat katsomaan sinne firman pihalle, no eipä haitannut, ja kohta poijat tulikin, ja penslasivat sormenjälki näytettä ikkunoista,ja muualta, ikävä kyllä sormenjäljet oli heikohkoja ja kunnon näyte jäi saamatta,mutta poliisin touhusta jäi ripeä ja ammattitaitoinen kuva.

5

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • härski

      minulta yritetty pölliä auto 2 kertaa. Eipä ole poliisi paikalle vaivautunut. Samoin kahdelta naapurilta. Ei kiinnostanut poliisia.

      • Väärä kaupunki?

        Kun minulta pöllittiin venesatamassa veneen perästä varsin kallis moottori ja murtauduttiin pesäboksiin, josta vietiin tavaraa, niin olin paikalla hyvin varovainen, kun luulin että poliisit tulevat penslaamaan sormenjälkiä.

        Kukaan ei vaivautunut paikalle, puhelimessa joku äijä haukotteli, kun tein rikosilmoituksen.


    • Beagle Boy

      Kuten vastauksista näit, niin joka ikinen osaa poliisin homman paremmin kuin poliisin ammatissa oleva. Sitähän besserwisserit eivät tietä, että jos jokainen umpipimeä rikos joka poliisille ilmoitetaan tutkittaisiin niin kuin murhaa tutkitaan, niin poliisien määrä pitäisi ainakin tuhatkertaistaa. Eli ei yksi poliisi tuhannen ihmisen työtä yksin pysty tekemään.

    • LPE

      Njoo. olipa lemmikki karannut partsin kautta yläkerran naapuriin. Naapuri oli yrittänyt soittaa isännöitsijälle, mutta isännöitsijä oli kieltäytynyt tulemaan avaamaan oveani "palautusta" varten. Kun ei ollut isännöitsijä muuta keksinyt sanoa naapurille, ni kehotti soittamaan poliisille.

      Naapuripa oli tehnyt niin, ja poliisi oli soitellut samannimiset läpi ja kiinni saikin.

      Jäi kyllä mukava kuva.

      Eipä poliisin kanssa kyllä paljon muuten tule oltua tekemisissä, mitä nyt nuorempana sai ylinopeudesta sakkoja ja lupa-asioissa.

      Kovasti viimeisimpinä sakkokertoina olivat muutama vuosi sitten asiallisia ja mukavia.
      Lupa-asiat on itselle olleet vähän kryptisiä mutta kyllä nekin puhelimessa neuvovat kun osaa kysyä oikeita kysymyksiä.

    • Arska

      1. Auto pöllittiin. Seuraavana päivänä löysivät.
      2. Kahdesti olen saanut kyydin kotiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      42
      3900
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      39
      3486
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      70
      3108
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      91
      2940
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      85
      1934
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1928
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      1769
    8. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      32
      1713
    9. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      29
      1711
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1664
    Aihe